Odchudzanie bez głodówki - 3 proste nawyki
Odchudzanie nie musi wiązać się z ciągłym uczuciem głodu. Istnieje wiele różnych diet odchudzających. Jednak żadna z nich nie będzie jednak skuteczna, jeśli nie poznamy swojego ciała i nie zmienimy odpowiednio swojego podejścia i nawyków żywieniowych.
Jeśli potrzebujesz porady na odchudzanie w bezpieczny i przemyślany sposób, koniecznie czytaj dalej i poznaj 3 proste nawyki.
Odchudzanie bez głodówki? To możliwe!
Dość powszechne jest błędne przekonanie, że odchudzanie musi wiązać się z ciągłym uczuciem głodu i odmawianiem sobie smacznego jedzenia.
Wiele osób sądzi, że dieta to przede wszystkim małe porcje, minimalna liczba kalorii i nadludzki wysiłek fizyczny, który ma zapewnić deficyt energetyczny i kaloryczny i – koniec końców – utratę zbędnych kilogramów.
Oczywiście w ogólnym rozumieniu możemy się zgodzić, że im mniej jemy, a im więcej spalamy – tym lepiej. W rzeczywistości jednak odchudzanie jest nieco bardziej złożonym procesem i warto zdawać sobie sprawę z pewnych kwestii.
Przede wszystkim utratę zbędnych kilogramów warunkuje bardzo wiele czynników.
Aby chudnąć w skuteczny, zdrowy i w pełni bezpieczny sposób, warto na stałe zaadoptować do swojego życia kilka zdrowych nawyków.
Pozwoli Ci to nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale i cieszyć się dobrym samopoczuciem i nienaganną sylwetką na lata. Samo chudnięcie nie powinno być jedynym przyświecającym Ci celem. Zdecydowanie wyżej powinnaś cenić swoje dobre zdrowie i samopoczucie.
Głodówka nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Zbyt restrykcyjna dieta może przynieść Ci więcej szkody niż pożytku. Ludzie często zapominają, że ciało jest bardzo inteligentnym systemem.
Kiedy nie dostarczamy sobie odpowiedniej dawki substancji odżywczych, automatycznie zaczyna oszczędzać zasoby i odkładać je – na przykład pod postacią tkanki tłuszczowej.
3 nawyki, które wspomogą odchudzanie
Poniżej znajdziesz 3 niezwykle zdrowe nawyki, które pomogą Ci schudnąć, jednocześnie dbając o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Włącz je do swojego codziennego życia, a odchudzanie nie będzie dla Ciebie tylko etapem, ale wstępem do nowego rozdziału życia.
1. Woda z octem
Tak proste połączenie, jak woda i ocet jabłkowy, może przynieść Ci niezwykle dużo korzyści, jeśli chodzi o Twoją sylwetkę i zdrowie. Jak to działa?
- Tak przygotowany napój przyspiesza metabolizm, dzięki czemu organizm spala więcej kalorii.
- Woda i ocet jabłkowy obniżają poziom cukru we krwi. Pozwalają także uchronić się przed chorobami układu krążenia, zaburzeniami trawienia czy… chęcią na coś słodkiego.
- Ocet jabłkowy pobudza eliminacje toksyn i tłuszczów z organizmu.
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 łyżka stołowa octu jabłkowego (15 ml)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Co należy zrobić?
- Wymieszaj wodę z octem w podanych proporcjach.
- Pij 3 razy dziennie na pół godziny przed każdym większym posiłkiem.
2. Odpowiednie łączenie produktów
Odchudzanie będzie o wiele prostsze, jeśli nauczysz się, jak łączyć ze sobą poszczególne produkty oraz co i w jakich ilościach możesz jeść, by dieta była jednocześnie zdrowa, ale i zróżnicowana.
Przede wszystkim warto przywiązywać wagę do tego, jak nasz organizm reaguje na poszczególne produkty i ich połączenia. Odpowiednia dieta pomoże Ci nie tylko schudnąć, ale i uniknąć problemów z trawieniem czy takich dolegliwości jak retencja płynów czy opuchlizna.
Czego nie należy ze sobą łączyć? Na co uważać?
- Unikaj połączeń różnych rodzajów białka podawanych do tego samego posiłku. W danym daniu dominować powinno jedno źródło białka: mięso, ryby, jaja czy rośliny strączkowe. Staraj się też wymiennie stosować roślinne i zwierzęce źródła białka.
- Nabiał najlepiej jest jeść osobno, bez łączenia go z innymi produktami.
- Uwaga na owoce! W nadmiarze niektóre z nich mogą zaburzać trawienie i wywoływać przybieranie na wadze, zupełnie jak słodycze.
- Białka roślinne są z reguły lepsze niż zwierzęce. Typowy hamburger to nie tylko bomba kaloryczna, ale i niebezpieczna mieszanka białka i węglowodanów.
Co ważne, pamiętaj, aby w Twoich codziennych posiłkach nigdy nie zabrakło warzyw. Ich porcja powinna znaleźć się jako dodatek każdego głównego dania.
3. Sprytne sposoby na kolację
Śniadanie i obiad to bardzo ważne posiłki w ciągu dnia. Jeśli jednak interesuje Cię odchudzanie, musisz odpowiednią wagę przywiązywać również do kolacji.
To, co jemy późnym po południem ma bowiem ogromny wpływ na naszą sylwetkę. To nierozważne wybory obiadowe bywają podstawowym źródłem nadmiaru tkanki tłuszczowej odkładającej się w naszym ciele.
Zapamiętaj:
- Staraj się jeść wczesną kolację. Najpóźniejszy posiłek w ciągu dnia jedz na dwie godziny przed pójściem spać. Najlepiej jest jeść najpóźniej do godziny 20.
- Jedz lekką kolację. Ogranicz spożycie węglowodanów (pizzy, pieczywa, makaronu, ziemniaków), dostarczają one bowiem za dużo energii, której organizm nie będzie w stanie dobrze wykorzystać. Wybieraj warzywa lub źródła białka.
- Odkryj takie składniki jak komosa ryżowa, produkty owsiane czy mąka z soczewicy. Możesz na przykład przygotować zdrowe naleśniki!
Aby odchudzanie nie wiązało się z głodówką, zmniejszając porcje na kolację, jednocześnie wzbogać nieco swoje menu śniadaniowe czy obiad. Powodzenia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296.
- Yoshida Y, Simoes EJ. Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Curr Diab Rep. 2018 Apr 18;18(6):31.
- St-Onge MP. Sleep-obesity relation: underlying mechanisms and consequences for treatment. Obes Rev. 2017 Feb;18 Suppl 1:34-39.