Ochrona oczu w okresie letnim - co musisz wiedzieć?
Ochrona oczu w okresie letnim ma ogromne znaczenie, ponieważ są one podatne na agresję spowodowaną warunkami środowiskowymi. Słońce jest źródłem ciepła, światła i promieni ultrafioletowych i to właśnie te ostatnie stanowią zagrożenie dla naszego wzroku.
Zdaniem specjalistów z American Academy of Ophthalmology lato to jeden z najniebezpieczniejszych okresów w roku, jeśli chodzi o zdrowie oczu. Bez odpowiedniej ochrony oczy mogą dotknąć poważne problemy, takie jak zaćma. Jakie środki zapobiegawcze podjąć? Zobacz jak powinna wyglądać skuteczna ochrona oczu w okresie letnim!
Co obejmuje ochrona oczu w okresie letnim
Ochrona oczu latem jest właściwie bardzo prosta. Chodzi tylko o przyswojenie sobie kilku prostych praktyk i przekształcenie ich w rutynowe nawyki. Pierwszą z nich jest zakładanie ciemnych lub półciemnych okularów z filtrem przeciwsłonecznym za każdym razem, gdy wychodzisz z domu.
W idealnej sytuacji zaleca się, aby to okulista dobrał okulary przeciwsłoneczne, których powinna używać dana osoba uwzględniając jej specyficzne warunki. W normalnych warunkach nosi się okulary przeciwsłoneczne z filtrem 3 i numer ten powinien widnieć na oprawce okularów.
Ponadto, z oczywistych powodów, okulary muszą mieć również filtr UV400. Taka ochrona oczu w okresie letnim w procentach sięga od 99 do 100%.
Z drugiej strony okulary polaryzacyjne są najbardziej odpowiednie dla osób spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu. Zawsze należy je jednak kupować w renomowanym sklepie, najlepiej u optyka.
Należy zauważyć, że dla osób z pewnym typem deficytu wzroku doboru odpowiednich okularów przeciwsłonecznych bezwzględnie powinien dokonać okulista, po uprzednim zbadaniu oczu. Z reguły soczewki w jaśniejszych kolorach są wskazane na przykład dla osób z krótkowzrocznością, a ciemniejsze dla osób z dalekowzrocznością.
Właściwe nawyki
Nigdy nie jest dobrze patrzeć bezpośrednio w słońce. Nie należy tego robić, nawet przy założonych ciemnych okularach. Nie zaleca się również przebywania na słońcu przez bardzo długi czas, a tym bardziej w południowych godzinach dnia, kiedy promieniowanie dociera do Ziemi z większym natężeniem.
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe lub soczewki, powinieneś nosić okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy latem. Obecnie istnieją szkła kontaktowe z filtrem UV, które również są bardzo wskazane, ale priorytetem w okresie letnim powinna być ochrona oczy przy użyciu okularów słonecznych.
Zarówno ze względu na ochronę skóry, jak i oczu, latem najlepiej szukać miejsc położonych w cieniu. Z tego powodu noszenie czapki lub czegoś, co zakrywa głowę, jest wskazane dla wszystkich. Również parasol idealnie zapewnia cień w upalne dni.
Czynnikiem ryzyka, który wzrasta latem, są również klimatyzatory, które działają na wyższym poziomie niż w innych porach roku. Urządzenia te mogą powodować suchość oczu, której można zapobiegać, stosując sztuczne łzy, które nie zawierają konserwantów. Podobnie, można zastosować krople do oczu, jeśli zaleci to lekarz okulista.
Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Zdrowy wzrok – 10 produktów na prawidłowe widzenie
Ochrona oczu w okresie letnim – pozostałe zalecenia
Latem często chodzimy na basen, żeby się ochłodzić i popływać. Jednak w wodzie basenów występują zwykle duże ilości chloru. To silny środek dezynfekujący, który może powodować podrażnienia oczu, a nawet alergie.
Ponadto czasami pomimo stosowania chloru w wodzie dochodzi do namnażania się bakterii wywołujących zapalenie spojówek, takich jak Acanthamoeba. Jak więc zadbać o odpowiednia ochronę oczu w tych miejscach? Ideałem jest, aby oczy nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą, co można osiągnąć zakładając specjalne okulary pływackie.
Nie zaleca się również wspólnego używania ręczników w łazienkach lub w miejscach przy basenach. W miarę możliwości należy unikać dotykania oczu, nawet jeśli odczuwamy swędzenie lub pieczenie. Nie powinnaś również nakładać makijażu, jeśli planujesz iść na basen.
Soczewki oczu u niemowląt i dzieci filtrują promienie ultrafioletowe mniej skutecznie niż soczewki dorosłych. Dlatego odpowiednia ochrona oczu dzieci w okresie letnim wymaga, aby zwracać na nie szczególną uwagę. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze powinny nosić okulary przeciwsłoneczne i nakrycia głowy.
Przeczytaj także ten artykuł na temat oczu: Suche oczy – 6 alternatywnych i naturalnych metod leczenia
Choroby związane z działaniem promieni ultrafioletowych
Promienie ultrafioletowe powodują efekty o różnym natężeniu w naszym narządzie wzroku. Początkowo powodują zaczerwienienia, podrażnienia i niewyraźne widzenie. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki, z czasem konsekwencje są znacznie gorsze.
Specjaliści kojarzą niektóre rodzaje zaćmy z długotrwałym przebywaniem na słońcu. Ta choroba stopniowo pogarsza jakość widzenia i może faktycznie prowadzić do ślepoty. Innym możliwym efektem jest powstanie skrzydlika, czyli pewnego rodzaju mięsistego narośla, który rośnie na powierzchni rogówki.
Istnieje również ryzyko wystąpienia ślepoty śnieżnej lub zmian zwyrodnieniowych rogówki, które niewątpliwie znacząco uszkadzają wzrok.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Duro Mota, E., Campillos Páez, M. T., & Causín Serrano, S. (2003). El sol y los filtros solares. Medifam, 13(3), 39-45.
- Backes, C., Religi, A., Moccozet, L. et al. Sun exposure to the eyes: predicted UV protection effectiveness of various sunglasses. J Expo Sci Environ Epidemiol 29, 753–764 (2019). https://doi.org/10.1038/s41370-018-0087-0
- Cadena, C. A. (2011). Determinación de la fotoprotección de lentes de sol fotocromáticos, polarizados y de policarbonato.
- Schanz, F., Stockhausen, K., & Dor, L. (1909). ¿Cómo proteger nuestros ojos contra la acción de los rayos ultra-violetas? Archivos de Oftalmología Hispano-Americanos, 9(104), 439.
- Ahmad SS. Water related ocular diseases. Saudi J Ophthalmol. 2018;32(3):227-233. doi:10.1016/j.sjopt.2017.10.009
-
Hark LA, Shiuey E, Yu M, et al. Efficacy and outcomes of a summer-based pediatric vision screening program. J AAPOS. 2018;22(4):309.e1-309.e7. doi:10.1016/j.jaapos.2018.04.006
- Izadi M, Jonaidi-Jafari N, Pourazizi M, Alemzadeh-Ansari MH, Hoseinpourfard MJ. Photokeratitis induced by ultraviolet radiation in travelers: A major health problem. J Postgrad Med. 2018;64(1):40-46. doi:10.4103/jpgm.JPGM_52_17