Obserwacja dłoni - 9 problemów zdrowotnych

Obserwacja dłoni - 9 problemów zdrowotnych
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Obserwacja dłoni może odpowiedzieć nam na wiele pytań, w tym również poinformować nas o różnych problemach zdrowotnych, które mogą nam doskwierać.

Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na opisane poniżej oznaki mogące zasygnalizować dziewięć dolegliwości, na które możemy cierpieć, nie zdając sobie z tego sprawy. Obserwacja dłoni to coś, co powinieneś robić codziennie!

 

1. Obserwacja dłoni – ból kciuka i palca wskazującego

Jeśli odczuwasz ból zarówno w kciuku, jak i palcu wskazującym, a także drętwienie i mrowienie, możesz cierpieć na zespół cieśni nadgarstka. Kiedy doświadczamy tego problemu, w nadgarstku pojawia się obrzęk, który wywiera nacisk na nerw i powoduje serię dość nieprzyjemnych odczuć.

Jest to problem, który pojawia się zwykle u osób wykonujących bardzo mechaniczną pracę rękami. Na przykład jest powszechny wśród osób pracujących przy komputerze lub muzyków.

2. Długo gojące się rany

Jeśli pojawiające się na Twoim ciele rany wymagają długiego leczenia, może to być oznaka jakiegoś problemu zdrowotnego. Długo i trudno gojące się siniaki i skaleczenia na rękach często są objawem cukrzycy.

Obserwacja dłoni

Jeśli temu problemowi towarzyszy również ciągły głód i uczucie pragnienia oraz drętwienie oraz mrowienie w dłoniach i stopach, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jest to wyraźna oznaka podwyższonego cukru we krwi.

 

3. Zmiana koloru palców

Jeśli zauważysz, że Twoje palce zmieniają kolor, może się to zdarzyć z kilku powodów. Jeśli przez długi czas byłeś narażony na oddziaływanie niskich temperatur, stresu lub duże obciążenia fizyczne – to prawdopodobnie wszystko jest w porządku.

Ale jeśli jednak zmianom towarzyszy: świąd, ból, mrowienie lub drętwienie palców, należy je zbadać i skonsultować się ze specjalistą.

To mogą być objawy problemów kręgosłupem, naczyniami krwionośnymi lub skórą.

4. Nadmierna potliwość

Jeśli zauważysz, że Twoje ręce pocą się bez żadnych widocznych przyczyn, może to być objaw nadmiernej potliwości dłoni.

Nawilżanie skóry dłoni

 

Istnieje wiele typowych przyczyn wywołujących pocenie się dłoni, jeśli jednak zaobserwujesz, że pocenie się jest nadmierne i nie zależy od czynników zewnętrznych, możesz to oznaczać, że musisz zmierzyć się z innym problemem.

 

5. Łamliwe paznokcie

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie łatwo pękają może to być spowodowane stałym kontaktem z wodą, detergentami i innymi produktami chemicznymi, a także z wieloma nieprawidłowo przeprowadzanymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Warto jednak zachować ostrożność. Łamliwość paznokcie może spowodowana wymienionymi powyżej czynnikami, ale może być również objawem problemów z tarczycą, dlatego, jeśli nasze paznokcie pękają bez przyczyny, ważna jest nie tylko obserwacja dłoni, ale również całego organizmu.

  • Zwróć uwagę, czy łamliwości paznokci towarzyszy osłabienie, ciągłe zmęczenie i ból stawów, jeśli tak, skonsultuj się z lekarzem.

6. Zawsze zimne dłonie

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zawsze mają zimne ręce, a przy tym zauważyłeś również, że twoja skóra zmienia kolor, powinieneś udać się do lekarza.

Dłonie obejmują kubek

 

Te objawy są najczęściej związane z nieprawidłowym krążeniem lub problemami neurologicznymi.

 

7. Drżenie palców

Drżenie palców może być dość nieprzyjemnym doznaniem. Może być spowodowane nadmiernym napięciem lub przenoszeniem ciężkich przedmiotów, w takich przypadkach zniknie, gdy odpoczniesz.

Jeśli jednak widzisz, że drżenie nie ustępuje i że ręce trzęsą się bez wyraźnego powodu, może to być spowodowane niedoborem witamin B1, B6, B12 i E.

8. Opuchlizna

Jeśli zauważysz opuchliznę na dłoniach, może to wynikać z kilku powodów, począwszy od gorącego dnia po zjedzenie zbyt dużej ilości soli. W takim przypadku tego rodzaju obrzęk powinien szybko zniknąć.

Opuchnięte dłonie

 

Jeśli jednak zdarza się to często, należy udać się do lekarza, ponieważ chroniczny obrzęk może być objawem chorób naczyniowych.

9. Zmiana koloru paznokci

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie  zmieniają kolor, może to wynikać z niskiego poziomu hemoglobiny lub problemu z niedokrwistością. Oba przypadki objawiają się sinymi paznokciami.

Na ogół towarzyszy temu również ograniczona sprawność dłoni, a także nieprzyjemne odczucia i lekkie mrowienie w palcach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rozman, C. Compendio de medicina interna. Elsevier España, 2005.
  • Simeon Margolis, Johns Hopkins Medical Institutions. Johns Hopkins Symptoms and Remedies: The Complete Home Medical Reference. Pensilvannia University.2009.
  • Mildred CarterTammy Weber. Reflexología de la mano. Clave para una salud perfecta. Editorial Paidotribo, 2004.
  • Fitzgibbons PG, Weiss AP. Hand manifestations of diabetes mellitus. J Hand Surg Am. 2008;33(5):771-775. doi:10.1016/j.jhsa.2008.01.038
  • Puri N. (2012). A study on cutaneous manifestations of thyroid disease. Indian journal of dermatology, 57(3), 247–248. https://doi.org/10.4103/0019-5154.96227

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.