Obrzęk żołądka - skuteczne, naturalne i zdrowe sposoby
Obrzęk żołądka to dość często występujący symptom. Pojawia się zazwyczaj z powodu złych nawyków żywieniowych, powolnego trawienia, a także niektórych chorób. Szacuje się, że u około 16-30% osób obrzęk żołądka występuje regularnie po zjedzeniu dużej porcji ciężkostrawnego jedzenia.
Wraz ze stanem zapalnym, pojawiają się również inne nieprzyjemne symptomy, takie jak wzmożona produkcja gazów, powstawanie zaparć lub biegunki, a także refluks kwasów. W każdym przypadku rozwijają się one w różny sposób, w zależności od przyjmowanych pokarmów.
Na szczęście problem, jakim jest obrzęk żołądka można skutecznie wyeliminować, stosując wyłącznie naturalne środki. Czytając dalszą część artykułu poznasz niektóre produkty skuteczne w profilaktyce tego problemu.
Obrzęk żołądka – probiotyki
Gazy, które powstają na skutek działania bakterii znajdujących się w jelitach, stanowią jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się obrzęku żołądka. Na szczęście regularne spożywanie probiotyków ogranicza problem powstawania nadmiernej ilości gazów.
Trzeba jednak pamiętać, że efektu spożywania probiotyków nie zauważa się od razu. Aby probiotyki przyniosły spodziewaną ulgę, trzeba przyjmować je przez długi czas.
W jakich produktach występują probiotyki? Oto niektóre z nich:
- kefir
- jogurt naturalny
- gorzka czekolada
- kiszone ogórki
- zupa miso (pochodzenia japońskiego)
Goździki
Wyciąg z goździków posiada właściwości, których spożycie zmniejsza obrzęk żołądka. Dodawanie ekstraktu z goździków do potraw w rozsądnej ilości pomaga uporać się ze wzdęciami, bólem i uczuciem pieczenia.
Jak i kiedy go spożywać?
Dodaj około dziesięć – piętnaście kropel ekstraktu z goździków do szklanki letniej wody i wypij jeszcze przed pierwszym posiłkiem.
Przeczytaj także artykuł: Zapalenie błony śluzowej żołądka przyczyny i objawy
Cynamon
Cynamon to przyprawa zawierająca związki trawienne, które mogą skutecznie ograniczyć obrzęk żołądka. Ponadto, posiada właściwości przeciwskurczowe i działa przeciwzapalnie, co doskonale zmniejsza uczucie napiętego brzucha.
Jak mogłabyś go spożywać?
- Przygotuj napar z cynamonu i pij dwa razy dziennie.
- Dodaj jedną łyżeczkę cynamonu (5 g) do przygotowywanych w ciągu dnia napojów.
Ocet z cydru jabłkowego na obrzęk żołądka
Ocet z cydru jabłkowego może się okazać skutecznym rozwiązaniem na obrzęk żołądka powstałego na skutek zaburzonej równowagi czynnika pH. Jako zasada, potrafi doskonale poradzić sobie z sytuacją, w której krew staje się zbyt kwasowa. W ten sposób zwalcza pojawiające się stany zapalne.
Działa również jako środek wzmacniający funkcje trawienne, a także wywołuje perystaltyczne ruchy jelit.
Składniki
- 1 łyżka organicznego octu z cydru jabłkowego (10 ml)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Jak i kiedy go spożywać?
Dodaj jedną łyżeczkę organicznego octu z cydru jabłkowego do szklanki letniej wody i pij po każdym większym posiłku.
Herbatka rumiankowa na obrzęk żołądka
Rumianek posiada właściwości przeciwzapalne, spazmatyczne i wspomagające trawienie, dzięki czemu świetnie radzi sobie w przypadkach wystąpienia obrzęku żołądka. Picie herbatki rumiankowej pozwala zmniejszyć uczucie bólu, stan zapalny, a także wzmożoną produkcję gazów.
Składniki
- 1 łyżka kwiatów rumianku (10 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Jak i kiedy ją spożywać?
- Zagotuj wodę i dodaj kwiaty rumianku.
- Pozostaw, aż do zaparzenia i pij trzy razy dziennie.
Przeczytaj również: Oczyszczamy żołądek papają i cytryną
Papaja
Papaja zawiera enzym trawienny zwany papainą, który ułatwia procesy trawienne zachodzące w organizmie. Ponadto,zawiera mnóstwo błonnika, a to sprawia, że doskonale nadaje do uzyskiwania płaskiego brzucha, odchudzania i pomaga przypadku obrzęku żołądka.
Jak ją spożywać?
- Jedz ją w postaci schłodzonej, jako składnik do sałatki lub przygotuj koktajl.
Zwalcz obrzęk żołądka wodą z cytryną
Regularne picie letniej wody z cytryną jeszcze przed pierwszym posiłkiem przynosi mnóstwo korzyści, miedzy innymi poprawia trawienie i przyspiesza metabolizm.
Co więcej, cytryna jest zasadowa, więc doskonale sprawdza się w obniżaniu zakwaszenia żołądka, co pozwala uniknąć powstawania stanów zapalnych i refluksu.
Cytryna zawiera również błonnik potrzebny do prawidłowego przebiegu wielu procesów zachodzących w układzie trawiennym.
Anyż
Uwzględnienie anyżu w codziennej diecie może mieć zbawienne skutki, ponieważ posiada właściwości przeciwskurczowe i działa przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi objawy towarzyszące obrzękowi żołądka.
Stosowanie anyżu zaleca się zwłaszcza ze względu na to, że skutecznie ogranicza wzdęcia i ból żołądka.
Składniki
- 1 łyżeczka anyżu (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Jak go spożywać?
- Dodaj łyżeczkę anyżu do gorącej wody i pozostaw do zaparzenia na około 10 minut. Napar jest już gotowy do picia.
Mięta na obrzęk żołądka
Zarówno liście, jak również olejki eteryczne zawarte w mięcie doskonale uśmierzają wiele dolegliwości żołądka.
Ponadto, mięta działa przeciwzapalnie, detoksykuje i wspomaga eliminacje nagromadzonych gazów, a także odpadów zalegających w jelitach.
Składniki
- 1 łyżeczka liści mięty (5 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Jak i kiedy ją spożywać?
- Zagotuj wodę, a następnie dodaj do niej liście mięty.
- Pozostaw do zaparzenia pod przykryciem na jakieś 8 minut. Pamiętaj, aby pić przed pierwszym posiłkiem.
Banany
Banany stanowią bogate źródło błonnika i antyoksydantów, które nie tylko zwalczają nadmiar produkowanych gazów, lecz także redukują poziom kwasów i zwalczają stany zapalne.
Jak i kiedy je spożywać?
- Zjedz jednego dojrzałego banana, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy.
- Używaj banana do przyrządzania koktajli i deserów.
Jak łatwo zauważyć, istnieje mnóstwo naturalnych produktów pomagających zwalczyć dolegliwości towarzyszące obrzękowi żołądka. Wypróbuj je i odnajdź ten sposób, który okaże się doskonały właśnie w Twoim przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Desai, B., & Desai, A. (2016). Bloating. In Primary Care for Emergency Physicians (pp. 171–180). Springer International Publishing.
https://doi.org/10.1007/978-3-319-44360-7_16 -
Whorwell, P. J. (2013). Abdominal Bloating. In Irritable Bowel Syndrome: Diagnosis and Clinical Management (pp. 263–276). Blackwell Publishing Ltd.
https://doi.org/10.1002/9781118444689.ch13 -
Kim, H. J., Vazquez Roque, M. I., Camilleri, M., Stephens, D., Burton, D. D., Baxter, K., … Zinsmeister, A. R. (2005). A randomized controlled trial of a probiotic combination VSL# 3 and placebo in irritable bowel syndrome with bloating. Neurogastroenterology and Motility, 17(5), 687–696.
https://doi.org/10.1111/j.1365-2982.2005.00695.x