Objawy raka jajnika - zobacz, na co zwrócić uwagę

Objawy raka jajnika mogą być naprawdę powodem do obaw. Ta choroba ma przecież najwyższy wskaźnik śmiertelności. Jednak wczesne jej wykrycie może wydłużyć oczekiwaną długość życia nawet o 95%.
Objawy raka jajnika - zobacz, na co zwrócić uwagę

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2020

Objawy raka jajnika nie zawsze są oczywiste, dlatego ludzie często nazywają go „cichym zabójcą”. Dzieje się tak, ponieważ podobnie jak w przypadku wielu innych typów nowotworów, osoby chore nie mają żadnych objawów, dopóki choroba nie wejdzie w dość zaawansowane stadium.

Wtedy z reguły jest już za późno, aby ją odwrócić. Dlatego też możesz chcieć poznać niektóre najbardziej typowe objawy raka jajnika, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Ten typ raka jest drugim najczęściej występującym typem nowotworów ginekologicznych wśród kobiet. Jednak jest to właśnie on cechuje się najwyższym współczynnikiem śmiertelności. Zdaniem ekspertów z American Cancer Society, lekarze rzadko diagnozują go na czas.

Według doniesień z ostatnich lat tylko 50% kobiet, u których zdiagnozowano raka jajnika, przeżywa do 5 lat od wstępnej diagnozy. Dzieje się tak dlatego, że w wielu przypadkach lekarze wykrywają tę chorobę na już dość zaawansowanym etapie. Eksperci wskazują, że wczesne wykrycie tej choroby wydłuża oczekiwaną długość życia nawet o 95%.

Rak jajnika może dotykać kobiety w różnym wieku, ale ryzyko wzrasta znacząco od mniej więcej 50 roku życia. W rzeczywistości najbardziej narażone na ten problem są kobiety w wieku 65 lat.

Ważne jest zatem to, aby dowiedzieć się o objawach, które mogą ostrzegać przed możliwym rakiem jajnika lub innymi problemami zdrowotnymi. Należy pamiętać, że te informacje mogą pomóc w ustaleniu, kiedy należy skonsultować się z lekarzem.

Najbardziej typowe objawy raka jajnika

Objawy raka jajnika mogą być naprawdę powodem do obaw. Ta choroba ma przecież najwyższy wskaźnik śmiertelności. Jednak wczesne jej wykrycie może wydłużyć oczekiwaną długość życia nawet o 95%.

Poniższe objawy są często spotykane w przypadku nowotworów jajnika, chociaż mogą być również oznakami innych problemów zdrowotnych. Mimo to wzięcie ich pod uwagę i możliwość ich poprawnego zidentyfikowania może być kluczem do wczesnego wykrycia tej choroby.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Leczenie zespołu policystycznych jajników – dowiedz się, na czym ono polega!

Poznaj najważniejsze sygnały ostrzegawcze

Na co przede wszystkim powinnaś więc zwrócić uwagę? Oto najważniejsze objawy raka jajnika:

Starsza kobieta
  • Wzdęcie lub obrzęk brzucha. To częsty objaw różnych problemów zdrowotnych. Jednak nieustanne wzdęcia lub obrzęki mogą wskazywać na raka jajnika. Dlatego skonsultuj się z lekarzem, jeśli zdarza Ci się to często.
  • Problemy ze strony układu pokarmowego. Oprócz wzdęć, sygnałami, które powinny zapalić Ci czerwoną lampkę w głownie są również inne objawy raka jajnika, takie jak niestrawność, zaparcia, skurcze brzucha i dyskomfort lub jakakolwiek zmiana w procedurze wypróżniania.
  • Ból w miednicy. Może to być ważny objaw tej choroby. Dlatego też natychmiast skonsultuj się z lekarzem i zaprzestań przyjmowania środków przeciwbólowych, jeśli ból miednicy występuje często i wydaje się nie mieć żadnego sensownego wytłumaczenia.
  • Ból pleców. Ból w dolnej części pleców występujący pozornie bez powodu może być kolejnym objawem tego stanu chorobowego.
  • Częste i niekontrolowane oddawanie moczu. Ten typ objawu często wskazuje na osłabienie mięśni dna miednicy. Może to być po prostu objaw infekcji dróg moczowych. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być spowodowane także rakiem jajnika.
  • Niewyjaśniona utrata lub przyrost masy ciała. Może to oznaczać po prostu, że coś jest nie tak. To samo dotyczy niewyjaśnionego zwiększenia masy ciała w krótkim czasie. Ponadto możesz również odczuwać utratę apetytu lub przez cały czas czuć się sytą.
  • Zmęczenie. Możesz czuć się zmęczona z powodu jakiegoś problemu zdrowotnego, a może to po prostu stres. Jednak jest to również częsty objaw, gdy masz raka jajnika. Uczucie zmęczenia, wyczerpania i osłabienia przez cały czas jest oznaką, że coś jest nie tak.
  • Ból podczas uprawiania seksu. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zamiast cieszyć się seksem, często odczuwasz ból, ponieważ jest to również typowy objaw raka jajnika

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zapalenie narządów miednicy mniejszej – symptomy

Inne objawy raka jajnika, na które należy zwrócić uwagę:

Kiedy powinnaś skonsultować się z lekarzem?

Nie wahaj się skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpi u Ciebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów. Zawsze najlepiej będzie uzyskać fachową diagnozę, gdy masz jakiekolwiek obawy o swoje zdrowie.

U lekarza

Twój lekarz powinien Cię zbadać, aby upewnić się, czy obserwowane przez Ciebie nieprawidłowości mogą wskazywać na potencjalną obecność raka jajnika. Pod żadnym pozorem nie wolno Ci ignorować wyżej wymienionych objawów. Zwłaszcza jeśli nie pozwalają Ci cieszyć się życiem i stopniowo się pogarszają w miarę upływu czasu.

W celu zdiagnozowania Twojego stanu zdrowia lekarz może zlecić Ci wykonanie badań, takich jak USG, tomografia komputerowa (CT), obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego czy badanie krwi CA-125.

Dziękuję za przeczytanie!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.