Nowy związek? – zadaj sobie tych 8 pytań

13 czerwca, 2019
Zapewne wiesz o tym, że aby wejść w nową relację musisz przede wszystkim poradzić sobie z przeszłością i pokochać samą siebie. Zobacz jakich 8 ważnych pytań powinnaś sobie zadać zanim rozpoczniesz nowy związek.

Nowy związek może być nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli masz za sobą już kilka nieudanych relacji. Jeśli jesteś zmęczona niepowodzeniami w życiu miłosnym, być może powinnaś bliżej przyjrzeć się temu, jak wyglądają początki Twoich relacji z partnerem.

Czasem trzeba lepiej siebie zrozumieć, aby móc stworzyć zdrową, szczęśliwą i długotrwałą relację. Oto osiem kluczowych pytań, które powinnaś sobie zadać zanim zdecydujesz się wejść w nowy związek.

1. Czy na pewno jestem gotowa na nowy związek?

Aby nowy związek funkcjonował jak należy, musimy zainwestować w niego czas i energię. Dlatego też warto zastanowić się, czy twój obecny styl życia rzeczywiście na to pozwala.

Jeśli właśnie zmieniłaś pracę, postanowiłaś podążać za swoja pasją lub przechodzisz akurat przez kryzys w rodzinie, być może nie jesteś w najlepszym momencie na wchodzenie w nową relację.

Twój nowy partner zasługuje na Twój czas i uwagę, dlatego najpierw upewnij się, że jesteś w stanie mu to zaoferować.

Czasem lepiej jest przeczekać sztorm zanim zaprosisz kogoś na wspólny rejs po wodach Twojego życia.

2. Czy zapomniałam o moim byłym partnerze?

Aby móc odpowiedzieć na pierwsze pytanie, powinnaś również udzielić sobie odpowiedzi na pytanie o to, czy całkowicie zamknęłaś sprawy z Twoim byłym partnerem.

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi nie lub jeśli nadal masz wątpliwości, nie jesteś gotowa na nowy związek.

Smutna kobieta, niegotowa na nowy związek

Wchodząc w relację tylko po to, żeby zapomnieć o Twoim eks, robisz krzywdę sobie i swojemu nowemu partnerowi. Takie relacje trwają bardzo krótko i mogą bardzo źle samoocenę wpłynąć na porzuconej osoby.

Najpierw popracuj nad własnymi uczuciami do Twojego byłego partnera i zastanów się nad przyczyną rozstania abyś mogła uniknąć w przyszłości popełniania tych samych błędów.

Zobacz także: Partner chce zakończyć związek, ale ja nie

3. Co funkcjonowało dobrze i źle w moich poprzednich związkach?

Relacja może się rozpaść z wielu różnych powodów. Bardzo ważne jest określić co było przyczyną rozpadu Twojego związku – odległość, brak komunikacji, zaufania lub szczerości?

Taka analiza pomoże ci spojrzeć obiektywnie na twój zakończony związek. Zobaczysz wtedy również dobre rzeczy, które były w nim obecne.

Jeśli nie potrafisz jednoznacznie stwierdzić dlaczego twój związek się zakończył, przyjrzyj się parom w twoim otoczeniu i ucz się na ich błędach.

Zastanów się co jest dla ciebie ważne w związku i co musisz znaleźć, aby nowa relacja mogła przetrwać.

4. Jakiego rodzaju relacji szukam?

Innymi słowy, na ile poważny ma być twój nowy związek? Jest to kluczowe pytanie, które trzeba sobie zadać zanim nawiążemy relację z nowym partnerem.

Osoba, która poświęca ci uwagę powinna mieć jasność czy szukasz tylko przelotnej znajomości czy związku, który da Ci stabilizację.

Jakakolwiek nie byłaby twoja odpowiedź, Twój nowy partner powinien ją poznać.

Szczerość uchroni Was obojga przed niepotrzebnym zawodem i utratą czasu. To bardzo ważne, żebyście mieli takie same oczekiwania co do relacji.

Przeczytaj również: Relacja przerywana – dlaczego jest torturą?

5. Czy są dla nas ważne te same wartości?

Sam fakt, że komuś podobają się te same filmy, książki, potrawy czy sposoby spędzania wolnego czasu nie znaczy jeszcze, że jest to idealny partner dla Ciebie. Musisz zajrzeć nieco głębiej.

Czy Twój nowy partner podziela twoje przekonania? I nie chodzi tylko o religię czy politykę. Chodzi również o spojrzenie na świat i sposób traktowania ludzi.

Nowy związek - rozmowa partnerów

Czy podchodzi z pasją do tego, co robi? Jeśli mielibyście razem wychowywać dzieci, czy chcielibyście im przekazać takie same wartości?

To bardzo ważne, aby przyjrzeć się tym aspektom jeśli wchodzimy w nowy związek, w którym szukamy stabilizacji.

6. Czego szukam w nowym związku?

Być może szukasz wsparcia albo po prostu kogoś do towarzystwa. A może tęsknisz za „prawdziwą miłością”. Niektórzy szukają w partnerze najlepszego przyjaciela, a inni tylko zabawy.

To kolejny aspekt, nad którym musisz się zastanowić zanim rozpoczniesz nową relację. Kiedy będziesz miała jasność co do swoich potrzeb, wejdziesz w nowy związek z jasnymi intencjami.

Takie świadome podejmowanie decyzji da Ci pewność czy dany partner będzie w stanie spełnić twoje potrzeby.

7. Czy kocham samą siebie?

Może to brzmieć mało oryginalnie, ale nie można kogoś kochać dopóki nie pokochamy samych siebie.

Nowy związek - smutna dziewczyna

Jeśli nie czujesz, że zasługujesz na miłość, będziesz odrzucać uczucie, którym chce cię obdarzyć nowy osoba. W ten sposób krzywdzisz go i wywołujesz u niego niepotrzebną frustrację.

8. Czy naprawdę chcę wchodzić w nowy związek?

Jeśli masz za sobą kilka nieudanych związków, być może nie masz ochoty na rozpoczynanie nowej relacji. Czasem potrzebujemy czasu w samotności, aby oczyścić się z negatywnych uczuć po trudnych przejściach.

W takich przypadkach najlepiej jest posłuchać własnego serca i po prostu poczekać. Zastanów się jakie są Twoje odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, a dowiesz się czy jesteś gotowa na nowy związek.

Jeśli stwierdzisz, że potrzebujesz czasu, daj go sobie i nie spiesz się z żadnymi decyzjami. Kiedy już poczujesz, że jesteś gotowa na nową relację, wejdź w nią z otwartym sercem i bądź szczęśliwa.