Noworoczne tradycje na świecie - poznaj najciekawsze

Noworoczne tradycje na świecie - poznaj najciekawsze

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Obchody Nowego Roku są zazwyczaj bardzo ciekawe w każdej części świata. Wszystkie mają charakterystyczne i niezapomniane tradycje. Odkryj je razem z nami.

Tradycje noworoczne na całym świecie przypominają nam, że każdy początek jest święty i wieczny. Nowy Rok lub podobne święto obchodzone było przez naszych przodków od czasów starożytnych. Od Sumeru i Saturnalii w Rzymie po chrześcijańskie Boże Narodzenie, Nowy Rok zawsze niósł ze sobą obietnicę dobrobytu.

Każdy kraj obchodzi go w inny sposób, co jest odpowiedzią na zwyczaje panujące w danym regionie. Oto nasze podsumowanie – z którym z tych zwyczajów się utożsamiasz?

Hiszpania: jedzenie 12 winogron na szczęście

Nowy Rok w Hiszpanii świętuje się w gronie rodzinnym przy dobrej kolacji, napojach i najważniejszym rytuale: zjedzeniu dwunastu winogron na szczęście. Niektórzy zjadają je w rytm uderzeń zegara na Puerta del Sol w Madrycie, co wielu ludzi śledzi w telewizji. Inni chodzą na rynek w swoim mieście, a są i tacy, którzy wolą zostać w domu z rodziną.

Uważa się, że powstanie tego zwyczaju związane jest z produkcją wina w tym regionie i nadprodukcją owoców. Wpłynęło to na rozpowszechnienie się tej tradycji we wszystkich hiszpańskich domach na początku XX wieku.

Grecja: tradycje zabawy i wieszania cebuli

Greckiemu sylwestrowi towarzyszą różne rytuały. Na przykład gry, w tym karciane lub w kości, ponieważ uważa się, że wygrana wróży dobry rok. Innym zwyczajem jest podawanie chleba z bazylią. Jeden z nich ma ukrytą monetę, a ten, kto ją znajdzie będzie miał szczęście w Nowym Roku.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych tradycji jest wieszanie cebuli na drzwiach wejściowych, aby przyciągnąć dobrobyt i ożywienie w Nowym Roku. Albo granat, również w drzwiach, który rzuca się, aby “eksplodował”. Rozsypane pestki będą dobrą wróżbą.

Bazylia

Chleb z bazylią jest częścią greckiej tradycji noworocznej, zawsze związanej z pomyślnością.

Japonia: specjalne potrawy przygotowywane są w formie tradycyjnego washoku

Japończycy witają Nowy Rok przygotowując różne ozdobne przysmaki, aby powitać bogów nadchodzącego roku. Do rytualnego posiłku, czyli washoku, wykorzystuje się naturalne i lokalne składniki, takie jak ryż, ryby, warzywa i dzikie rośliny jadalne, które następnie podaje się w specjalnych naczyniach.

Finlandia: tradycje topienia podków

Na kilka minut przed 1 stycznia Finowie biorą podkowy, wkładają je do odpowiedniego naczynia i stawiają na ogniu. Po roztopieniu cynowej podkowy, płyn ostrożnie wlewają do wiadra z zimną wodą. W zależności od tego, jaki kształt przybierze, gdy ostygnie takie będzie też szczęście w rozpoczynającym się roku.

Dania: wskakiwanie na krzesło i rozbijanie zastawy stołowej

Jeśli chodzi o ciekawe tradycje noworoczne, Duńczycy wiodą prym. Ich rytuał polega na rzucaniu o północy talerzami w drzwi domów przyjaciół i rodziny. Całą zastawę, jeśli to możliwe, ponieważ ilość fragmentów jest proporcjonalna do szczęścia, które ma im przynieść.

Wcześniej, dokładnie o dwunastej wskakują na krzesło, aby zagwarantować sobie szczęście.

Rosja: Dziadek Mróz rozdaje prezenty

W noc 31 grudnia Dziadek Mróz czyli, Ded Moroz, odwiedza domy wraz ze swoją wnuczką Śnieguroczką, śnieżną panną. Z małego, starożytnego miasteczka w północno-zachodniej Rosji przemierza rozległy kraj, a Rosjanie przygotowują się na jego przybycie z różnymi atrakcjami.

Różnorodność żywności jest ważna, ponieważ reprezentuje obfitość. Istnieje przekonanie, że będzie to dobra wróżba na nadchodzący rok.

Kolumbia: chodzenie z walizką jako obietnica podróży

W Kolumbii ludzie idą na spacer, aby zaplanować przyszłe podróże w Nowym Roku. Powinna być pełna, tak jakbyś wybierał się na prawdziwą wycieczkę. W niektórych miejscach pod gołym niebem palą o północy lalkę, która symbolizuje stary rok.

Mają też wpływy europejskie. Na przykład, z Hiszpanii. Jedzą dwanaście winogron na szczęście. Lub z Włoch: jedzą soczewicę dla obfitości.

Wyspa Bożego Narodzenia jako pierwsza wita Nowy Rok

W północno-zachodniej części Australii, na Oceanie Spokojnym, znajduje się archipelag zamieszkany przez około 5 tysięcy osób. Tam, na tej koralowej wyspie, będącej naturalnym rezerwatem życia zwierzęcego, Nowy Rok nadejdzie wcześniej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Jak go świętują? Z fajerwerkami, zabawami i mszami na wsiach.

Argentyna: tradycje palenia starego roku

Podobnie jak w wielu miastach Ameryki Łacińskiej, w Argentynie spalenie starego roku jest rytuałem oczyszczającym, w którym uczestniczy cała społeczność. Aby działał i przynosił dobrobyt, lalka musi być pełna kolorów i symboli. A kiedy nadejdzie czas spalania musi płonąć długo i mocno.

Sztuczne ognie

Fajerwerki są powszechne w wielu krajach, aby powitać Nowy Rok.

Kapsztad, stolica RPA, świętuje drugi Nowy Rok

Mieszkańcy Kapsztadu świętują Tweede Nuwe Jaar 2 stycznia i nazywają go “drugim Nowym Rokiem”. W tym dniu wspominają święto, które ich dziadkowie niewolnicy mogli obchodzić po zakończeniu świąt swoich panów.

A w Johannesburgu, największym mieście RPA, w Nowy Rok obowiązuje zasada czystego konta. Wyrzucają na ulicę stare lub nieużywane meble i przedmioty w celu oczyszczenia i przyciągnięcia pomyślności.

Indie: tyle sylwestrów, ile wspaniałych kultur

Przekonaliśmy się już, że koniec roku to nie tylko sprawa kalendarzowa, ale także kulturowa, religijna i geograficzna. Indie, na przykład, mają kilka tradycji noworocznych. W Bengalu przypada on na 15 kwietnia, pierwszy dzień bengalskiego kalendarza księżycowego.

W drugim tygodniu kwietnia w Kerali odbywa się Nowy Rok Malabari, znany jako vishu. Spożywa się wtedy tradycyjną sadyę, podawaną na liściach bananowca. Przystrajane są słonie, a lokalne świątynie pachną kadzidłami.

Ale najbardziej rozpowszechniony jest nowy rok diwali, w listopadzie. W tym dniu świętuje się zwycięstwo światła nad ciemnością, a świece i latarnie oświetlają fascynujące hinduskie ziemie.

Tradycje noworoczne: przesilenie zimowe wyznacza różnicę

Na półkuli północnej przesilenie zimowe rozpoczyna się 21 grudnia. Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok są naznaczone tym wydarzeniem, które w różnych kulturach symbolizuje czas odnowy i odrodzenia.

Kraje i regiony znajdujące się pod wpływem przesilenia świętują koniec roku w podobny sposób: fajerwerki, przystrojone drzewa, kolorowe ulice i prezenty.

Na inne regiony i kultury wpływa równonoc wiosenna, 20-21 marca, oraz równonoc jesienna, 21-22 września. W swojej różnorodności i odmienności, pory roku spotykają się i kontrastują ze sobą w uroczystościach związanych z końcem roku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.