Nifedypina: zastosowania i środki ostrożności

Nifedypina powinna być stosowana ostrożnie w leczeniu dusznicy bolesnej. Zmniejsza liczbę płytek krwi, więc może prowadzić do krwawień.
Nifedypina: zastosowania i środki ostrożności

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Nifedypina to lek stosowany na problemy z układem krążenia. Rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie.

Lek ten to pochodna dihydropiryny, która blokuje receptory wapnia poprzez przyłączanie się do nich. W konsekwencji dochodzi do efektu rozszerzenia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia, co pomaga przy dusznicy bolesnej i nadciśnieniu tętniczym.

Czym jest dusznica bolesna?

EKG

Dusznica bolesna to jedna z głównych chorób, przy których stosuje się nifedypinę. To zaburzenie objawiające się bólem w klatce piersiowej spowodowanym zmniejszeniem dopływu krwi do serca.

Tętnice prowadzące krew do serca zostają przyblokowane, więc organ ten nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi. Powoduje to serię objawów. Pacjenci opisują dusznicę bolesną jako rodzaj ucisku w klatce piersiowej, przypominający obecność ciężaru na piersi.

Istnieją różne odmiany dusznicy bolesnej. Najbardziej typowe to:

  • Dusznica bolesna stabilna: zwykle pojawia się po wysiłku fizycznym. Wówczas serce potrzebuje więcej krwi, ale jej dopływ jest utrudniony ze względu na zwężone lub przyblokowane tętnice.
  • Dusznica bolesna niestabilna: patologia ta nie ulega poprawie w spoczynku i nie pomagają na nią standardowe formy leczenia. Dochodzi do niej, gdy skrzep krwi całkowicie lub częściowo blokuje arterie lub gdy dochodzi do niego w jednym z naczyń w sercu. To niebezpieczny problem, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Istnieje wiele czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju tego typu chorób i których powinno się za wszelką cenę unikać. Należą do nich:

  • Palenie tytoniu.
  • Cukrzyca.
  • Nadciśnienie.
  • Podwyższony poziom cholesterolu.
  • Siedzący tryb życia i stres.
  • Wiek.
  • Czynnik genetyczne

Nifedypina i jej wpływ na organizm

Nifedypina obniża ciśnienie i rozszerza naczynia krwionośne. Ten efekt zawdzięcza dołączaniu się do receptorów wapniaktóre znajdują się w sercu i w ścianach naczyń krwionośnych.

Blokuje zatem kanaliki wapnia, które potrzebują napięcia do aktywacji. Działa przede wszystkim na naczynia peryferyjne. W ten sposób rozluźnia mięśnie gładkie w naczyniach i rozszerza tętnice.

Nifedypina zmniejsza opór w naczyniach peryferyjnych, czyli ułatwia przepływ krwi. Co więcej, rozszerza tętnice wieńcowe i zwiększa napływ utlenowanej krwi do serca. W ten sposób tłumaczy się skuteczność tego leku przy dusznicy bolesnej.

Działania niepożądane i środki ostrożności

Lek ten powinien być stosowany przy zachowaniu ostrożności, gdy stosuje się go do leczenia dusznicy bolesnej niestabilnej. Co więcej, może on zmniejszać krzepliwość krwi i zwiększać ryzyko występowania krwotoków. Może także pogarszać obraz kliniczny pacjentów z kardiomiopatią zaporową.

Nie przeprowadzono jeszcze dostatecznych badań nad przedostawaniem się tego leku do mleka matki. Wygląda na to, że jedynie niewielkie ilości nifedypiny się do niego dostają, ale matki karmiące i tak powinny na niego uważać.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, najczęstsze z nich są następujące:

  • Nudności, migreny, obrzęki.
  • Zbyt niskie ciśnienie lub niewydolność serca.
  • Zmiany w obrębie układu trawienia.
  • Niepokój.

Podsumowanie

Niefedypina to lek zalecany przy dusznicy bolesnej oraz w leczeniu nadciśnienia. Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą w kwestii wątpliwości. Specjalista to zawsze dobry adres!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oigman, W., & Fritsch, M. T. (1998). Antagonistas de canais de cálcio. HiperAtivo.
  • Rincón, R., Moreno, M., Orozco, C., & Hernández, A. (2013). NIFEDIPINA, INCIDENCIA DE HIPERTENSIÓN PULMONAR HIPÓXICA Y ENGROSAMIENTO MUSCULAR DE ARTERIOLAS EN POLLOS DE ENGORDE. Revista U.D.C.A Actualidad & Divulgación Científica.
  • Frishman, W. H., Garofalo, J. L., Rothschild, A., Rothschild, M., Greenberg, S. M., & Soberman, J. (1992). A nifedipina de liberaçäo gastrointestinal no tratamento da hipertensäo arterial TT – The nifedipine gastrointestinal therapeutic system in the treatment of hypertension. Arq Bras Med.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.