Niewydolność krążenia - 7 potencjalnych przyczyn

Niewydolność serca i krążenia może być wynikiem nieodpowiednio leczonych lub zaniedbywanych schorzeń.
Niewydolność krążenia - 7 potencjalnych przyczyn

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2017

Niewydolność krążenia to przewlekły problem, który pojawia się, gdy serce ma trudności z pompowaniem krwi do pozostałych organów ciała. W konsekwencji komórki organizmu są niedotlenione. Z początku niewydolność krążenia nie wpływa znacząco na jakość życia i nie stanowi natychmiastowego zagrożenia.

Objawy są umiarkowane i nie budzą niepokoju. Warto jednak w porę poznać możliwe przyczyny, aby uniknąć zagrożenia dla swojego zdrowia i życia.

Niewydolność może dotykać zarówno prawej, jak i lewej komory serca. Czasami jednak problem dotyczy obu stron, przez co krew ma duże trudności z krążeniem i docieraniem do pozostałych organów ciała.

Wraz z postępem choroby krew trafia nie w te obszary ciała, gdzie powinna, przez co pojawiają się między innymi takie objawy jak retencja płynów oraz niewydolność innych organów wewnętrznych. Przewlekły stan zapalny wywoływany przez niewydolność krążenia to na przykład problemy z płucami, wątrobą czy pozostałymi częściami układu trawiennego.

Do głównych objawów niewydolności możemy w początkowym stadium zaliczyć przewlekłe uczucie zmęczenia, trudności z oddychaniem, nieregularna praca serca i wiele innych dolegliwości. Koniecznie czytaj dalej i poznaj przyczyny, przez które do rozwoju niewydolności dochodzi najczęściej.

1. Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa to niedrożności naczyń krwionośnych. Na pewnym etapie staje się to niebezpieczne dla zdrowia i życia, ponieważ zator może całkowicie uniemożliwić przepływ krwi, doprowadzając na przykład to zawału serca.

Zator żylny, czyli niewydolność krążeniowa

Jak zapewne wiesz, zawał może mieć śmiertelne konsekwencje, nie warto więc narażać się na takie ryzyko. Czynniki ryzyka to między innymi podwyższony poziom cholesterolu we krwi, nadciśnienie i cukrzyca.

2. Nadciśnienie a niewydolność krążenia

Nadciśnienie, czyli zbyt wysokie ciśnienie krwi w tętnicach. Jest to schorzenie uważane za jedną z chorób cywilizacyjnych, jako że dotyczy milionów ludzi na całym świecie i jest przyczyną ogromnej liczby zgonów.

Przez długi czas nadciśnienie nie daje żadnych poważniejszych objawów, przez co nie jest w porę diagnozowane i odpowiednio leczone. Aby uniknąć takich problemów jak niewydolność krążenia, niewydolność nerek czy nawet zaburzenia kognitywne należy starać się zapanować nad zbyt wysokim ciśnieniem krwi.

3. Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Kardiomiopatia rozstrzeniowa, nazywana także przekrwienną, jest przewlekłą i postępującą chorobą mięśnia sercowego, charakteryzującą się asymetrycznym najczęściej przerostem. To schorzenie jest trzecią najczęstszą przyczyną niewydolności krążenia. Jest to także jedna z wiodących przesłanek do transplantacji serca.

Ból w klatce piersiowej

Kardiomiopatia bywa dziedziczna, jednak zdarza się, że przyczyną są infekcje lub stały kontakt z toksynami.

4. Schorzenia tarczycy

Niektóre zaburzenia hormonalne i metaboliczne wynikają z niewydolnej pracy tarczycy. To z kolei pozostaje w silnym związku z takimi schorzeniami układu krążenia jak niewydolność serca. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą wywoływać zmiany w funkcjonowaniu układu krążenia.

Tego rodzaju zaburzenia mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego. Jeśli chodzi o problemy w funkcjonowaniu tarczycy, warto obserwować swoje ciało, by jak najwcześniej je wykryć i odpowiednio leczyć.

5. Niewydolność nerek

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duży związek z funkcjonowaniem układu krążenia ma nie tylko układ limfatyczny, ale i praca nerek. Kiedy nerki nie funkcjonują prawidłowo, nie są w stanie wydalić z organizmu toksyn i nie potrafią spełniać swojej roli w zarządzaniu minerałami.

Nerki

To wraz z nadciśnieniem zwiększa ryzyko zawału serca, infekcji układu moczowego czy cukrzycy. Niewydolność nerek, gdy jest przewlekła i poważna, jest także jedną z wiodących przyczyn niewydolności serca u osób dorosłych.

6. Cukrzyca

Cukrzyca to choroba charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi i niewystarczającą ilością insuliny. Hormon ten, wytwarzany przez trzustkę, odpowiada za unormowanie poziomu cukru, pełni także funkcję źródła energii.

Pacjenci zmagający się z cukrzycą powinni dbać o unormowanie poziomu cukru, zwłaszcza że w zaawansowanym stadium choroba ta może prowadzić do problemów ze wzrokiem, układem nerwowym oraz krążeniem.

7. Hemochromatoza

Hemochromatoza to choroba dziedziczna, charakteryzująca się anormalną akumulacją żelaza w tkankach i organach. Jako że ten minerał nie może być poprawnie i skutecznie metabolizowany, staje się toksyczny i atakuje takie organy jak wątroba, serce oraz trzustka.

Próbka krwi

W efekcie pojawiają się takie zagrożenia jak zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca, niewydolność serca czy inne choroby przewlekłe, zagrażające zdrowiu i życiu pacjenta.

Aby zapobiec powstaniu niewydolności krążenia, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę wszystkich wymienionych schorzeń, a także prawidłowe leczenie. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, zawsze należy w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.