Nietolerancja ciepła: przyczyny i objawy

Bardzo gorący klimat może powodować dyskomfort u niektórych osób, określany jako „nietolerancja ciepła”. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Tutaj znajdziesz wszystkie wyjaśnienia.
Nietolerancja ciepła: przyczyny i objawy
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 07 listopada, 2022

Temperatura otoczenia może w różny sposób wpływać na ludzi. Dlatego też wiele osób bardzo nie lubi upałów. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy chodzi o coś więcej niż niechęć. Dana osoba może ni być w stanie wytrzymać wysokich temperatur, co określa się jako nietolerancja ciepła.

Aby zrozumieć to zjawisko, należy wiedzieć, że organizm automatycznie reguluje swoją temperaturę. Osiąga to dzięki działaniu podwzgórza, które aktywuje różne mechanizmy obwodowe, aby utrzymać ją w normalnych wartościach. Ten narząd znajduje się u podstawy mózgu i pośredniczy również w odczuwaniu pragnienia, głodu i produkcji mleka matki.

Nietolerancja ciepła to zespół, w którym ludzie czują się bardzo niekomfortowo w wysokich temperaturach. Może to prowadzić do nadmiernego pocenia się i uczucia przegrzania.

Z czego może wynikać nietolerancja ciepła?

Konkretny powód wystąpienia tego zespołu nadal stanowi zagadkę. Jednak badania pokazują, że czynnikiem predysponującym może być błąd w transkrypcji pewnych genów. Z drugiej strony niektórzy specjaliści wolą traktować to jako problem psychologiczny.

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie sytuacje, które wpływają na centralną lub peryferyjną regulację temperatury, mogą wywołać nietolerancję ciepła. Ponadto czynnikami sprawczymi są również patologie lub substancje przyspieszające metabolizm.

Kobieta z nietolerancją ciepła.
Uderzenia gorąca w okresie menopauzy stanowią częstą przyczynę nietolerancji ciepła u kobiet po 40 roku życia.

Stosowanie leków

Stosowanie leków stanowi prawdopodobnie najczęstszą przyczynę wrażliwości na ciepło. Na przykład leki zmniejszające przekrwienie stosowane w leczeniu alergii i leki przeciwnadciśnieniowe prowadzą do nietolerancji ciepła.

Wszystkie te środki zapobiegają wytwarzaniu potu, co oznacza, że organizm nie jest w stanie samodzielnie odprowadzać ciepła. Ponadto leki zmniejszające przekrwienie zwiększają aktywność mięśni, dzięki czemu organizm będzie go wytwarzał jeszcze więcej.

Kofeina

Kofeina to substancja pobudzająca, która ma zdolność do zwiększania częstości akcji serca i przyspieszania metabolizmu. W konsekwencji organizm będzie wytwarzał więcej ciepła niż w normalnych warunkach, co może wywołać problem.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to patologia charakteryzująca się nadprodukcją hormonów tarczycy, zwłaszcza tyroksyny. Hormon ten bierze udział we wzroście i rozwoju organizmu poprzez zwiększenie produkcji energii. W nadmiarze ma jednak tendencję do przyspieszania metabolizmu, co podnosi temperaturę ciała.

Klimakterium

Kiedy kobiety osiągną pewien wiek, zaczynają cierpieć na brak równowagi hormonalnej, który zwiastuje koniec ich okresu rozrodczego. Ten etap znany jest jako menopauza. Zachodzące zmiany hormonalne będą generować szereg objawów, takich jak nietolerancja ciepła, która może objawiać się uczuciem uderzeń gorąca.

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane to poważna choroba, która atakuje ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Charakteryzuje się reakcją autoimmunologiczną, w której dochodzi do zniszczenia osłonki mielinowej pokrywającej nerwy. Oznacza to, że impulsy nerwowe nie mogą być prawidłowo przekazywane.

Nietolerancja ciepła jest częstym powikłaniem w tej chorobie, ponieważ podwzgórze nie jest w stanie wydajnie wysłać polecenia obniżenia temperatury. Jednak wzrost temperatury ciała u tych pacjentów wiąże się również ze zmęczeniem fizycznym, poznawczym i psychospołecznym.

Kiedy iść do lekarza?

Ten problem zdrowotny może trwać jakiś czas, zanim się zamanifestuje. Jednak gdy już to nastąpi, nietolerancja ciepła może trwać od 1 do 2 dni. W większości przypadków chorzy są świadomi czynnika wywołującego. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem, gdy nie ma wyraźnej przyczyny lub gdy objawy trwają dłużej niż dwa dni.

Z drugiej strony osoby ze stwardnieniem rozsianym powinny bardzo zwracać uwagę na objawy. Ważne jest, aby odwiedzić lekarza, jeśli widzenie stanie się niewyraźne, ponieważ może to być spowodowane zjawiskiem Uhthoffa, serią zmian neurologicznych, zwłaszcza zaburzeń wzrokowych, spowodowanych awarią termiczną.

Diagnoza nietolerancji ciepła

Diagnoza tego schorzenia jest dość złożona i często stanowi wyzwanie dla specjalisty. Przede wszystkim należy określić objawy kliniczne. Najczęściej obejmują one:

  • Nadmierne uczucie ciepła z nadmierną potliwością
  • Ból i zawroty głowy
  • Osłabienie mięśni ze skurczami
  • Podwyższona temperatura ciała

Wszystkie te objawy zwykle pojawiają się w ciepłych środowiskach, które są dobrze tolerowane przez inne osoby. Ponadto, aby znaleźć możliwą przyczynę, lekarz powinien przeanalizować historię medyczną pacjenta i wykonać różne badania.

Mężczyzna z nietolerancją ciepła.
Nietolerancja ciepła może powodować niebezpieczne stany hipertermii, które wpływają na normalny metabolizm komórkowy.

Dowiedz się więcej tutaj: Jak przetrwać upały bez klimatyzacji?

Leczenie i profilaktyka

Aby zapobiec wszystkim objawom tego zespołu, ważne jest, aby przebywać w chłodnych miejscach. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie klimatyzacji, chociaż wentylatory też mogą się przydać.

Ponadto wykazano również, że wypicie szklanki zimnej wody podczas ćwiczeń zmniejsza prawdopodobieństwo ataku nietolerancji ciepła.

Z drugiej strony, jeśli już dojdzie do objawów, ważne jest, aby dana osoba zakończyła swoją aktywność i przerwała ekspozycję na ciepło. Głównym celem będzie obniżenie temperatury ciała, dlatego pacjent powinien pić dużo wody i przenieść się w chłodne miejsce.

Zapobiegaj nietolerancji ciepła, aby zmniejszyć uszkodzenia ciała

Ważne jest, aby podjąć wszelkie niezbędne środki ostrożności, by nie dopuścić do rozwoju tego stanu, zwłaszcza jeśli miałeś już wcześniejsze epizody lub masz jakikolwiek czynnik predysponujący. W tym celu należy nosić luźną i lekką odzież oraz unikać aktywności fizycznej w wysokich temperaturach.

Z drugiej strony, jeśli nietolerancja ciepła już się pojawi, należy ją za wszelką cenę kontrolować. Ten zespół może bowiem prowadzić do bardzo niebezpiecznego stanu zwanego hipertermią lub udarem cieplnym. Jest to zatem syndrom, którego nie należy nigdy lekceważyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moran D, Eli-Berchoer L, Heled Y, Mendel L, Schocina M, Horowitz M. Heat intolerance: does gene transcription contribute?. Journal of Applied Physiology. 2006;100(4):1370-1376.
  • Hameau, S., et al. “Esclerosis múltiple y readaptación al esfuerzo.” EMC-Kinesiterapia-Medicina Física 41.4 (2020): 1-15.
  • Hosokawa Y, Stearns R, Casa D. Is Heat Intolerance State or Trait?. Sports Medicine. 2019;49(3):365-370.
  • Heat & Temperature Sensitivity [Internet]. National Multiple Sclerosis Society. Available from: https://www.nationalmssociety.org/Living-Well-With-MS/Diet-Exercise-Healthy-Behaviors/Heat-Temperature-Sensitivity.
  • Chaseling G. Physiological Considerations of Heat Intolerance in People with Multiple Sclerosis [PhD Doctorate]. University of Sydney; 2018.
  • Infante Amorós, Adalberto, and Silvia Elena Turcios Tristá. “Hipertiroidismo.” Revista Cubana de Endocrinología 23.3 (2012): 213-220.
  • Lisman P, Kazman J, O’Connor F, Heled Y, Deuster P. Heat Tolerance Testing: Association Between Heat Intolerance and Anthropometric and Fitness Measurements. Military Medicine. 2014;179(11):1339-1346.
  • Misra M. Excessive Sweating and Heat Intolerance. Endocrine Conditions in Pediatrics. 2020;:139-141.
  • Martin L. Heat intolerance: MedlinePlus Medical Encyclopedia [Internet]. Medlineplus.gov. 2020 [cited 30 October 2020]. Available from: https://medlineplus.gov/ency/article/003094.htm.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.