Nieświeży oddech? Zrób płyn do płukania ust!
Nieświeży oddech jest problemem zdrowotnym związanym z jamą ustną, który może być oznaką chorego zęba, infekcji dziąsła lub próchnicy, a także różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego.
Jednak w kilku przypadkach źródła nieprzyjemnych objawów można doszukiwać się także w języku, który jest podstawowym elementem jamy ustnej i jako pierwszy bierze udział w procesie przetwarzania i trawienia pożywienia.
Stanowi zatem także doskonałe miejsce dla rozwoju różnego rodzaju bakterii, które z kolei mogą powodować nieświeży oddech.
Namnażanie się bakterii na języku może wywołać przewlekłe dolegliwości obejmujące między innymi nieświeży oddech i szereg innych problemów dotyczących jamy ustnej.
Przeczytaj także: Zadbaj o zęby w całkowicie naturalny sposób!
Nieświeży oddech może obniżyć ogólny komfort Twojego życia lub wywołać różne niedogodności w sferze życia towarzyskiego oraz społecznego.
Z tego też powodu naprawdę ważną kwestią jest wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków codziennego dbania także o higienę jamy ustnej i używanie środków dezynfekujących, a nie tylko ograniczać się do standardowego mycie zębów szczotką i pastą dwa razy dziennie.
W dalszej części artykułu zaprezentujemy Ci wszystkie naturalne przepisy pozwalające samodzielnie przygotować sobie skuteczny płyn do płukania jamy ustnej.
Jaki jest najlepszy sposób, aby zdezynfekować język i zlikwidować nieświeży oddech?
Aby zlikwidować nieświeży oddech, oczyścić jamę ustną i usunąć bakterie z języka będziesz potrzebować następujących produktów:
- 1 czysta szczoteczka do zębów
- Pasta do zębów
- 1 skrobak do języka
- Płyn do płukania ust
Procedura postępowania
- Nałóż nieco pasty do zębów na szczoteczkę i rozpocznij szczotkowanie języka w kierunku od przodu do tyłu. Po zakończeniu tego zabiegu dokładnie spłucz go ciepłą wodą.
- Weź skrobak i użyj go w celu usunięcia resztek białego osadu na powierzchni języka. Poprawny sposób wykonania tej czynności to delikatne skrobanie w poprzek języka od przedniej jego części do tylnej przy jednoczesnym stosowaniu lekkiego nacisku.
- Aby zakończyć cały zabieg, należy oczyścić jamę ustną za pomocą antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej, wystarczy poświęcić na ten etap od jednej do dwóch minut.
- Ten ostatni produkt pozwoli Ci skutecznie wyeliminować wszelkie bakterie i wirusy, które pozostały na Twoim języku po dwóch poprzednio przeprowadzonych czynnościach mających na celu zlikwidować nieświeży oddech.
W sklepach kosmetycznych możesz znaleźć płyn do płukania pod różnymi postaciami, ale nieświeży oddech możesz także skutecznie zwalczyć wykorzystując środek oparty na bazie naturalnych składników, łatwy do przygotowania w domu i bardzo tani.
1. Naturalny płyn do płukania ust na bazie sody oczyszczonej
Soda oczyszczona jest Twoim potężnym sojusznikiem w kwestii higieny jamy ustnej, ponieważ pomaga zdezynfekować usta i zneutralizować nieprzyjemne zapachy, takie jak na przykład nieświeży oddech.
Składniki
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 3 krople olejku miętowego
Opis procedury przygotowania
Przelej wszystkie składniki do szklanej butelki i mocno nią wstrząśnij, aby dobrze wymieszać jej zawartość. Przepłucz dokładnie jamę ustną kilka razy, a następnie po prostu wypluj płyn do umywalki.
2. Płyn do płukania jamy ustnej na bazie octu jabłkowego
Ocet jabłkowy ma naturalne działanie dezynfekujące, które skutecznie pomaga w zwalczaniu różnych rodzajów mikroorganizmów, także tych, które wywołują nieświeży oddech.
Ten prosty środek do płukania jamy ustnej pozwala zachować jej czystość i wysoki stopień higieny, a także wyeliminować wszystkie przyczyny, których efektem są nieprzyjemne zapachy z ust.
Składniki
- 1 szklanka wody
- 2 łyżki octu jabłkowego
Opis procedury przygotowania
Po prostu przelej oba składniki do szklanej butelki i używaj jak każdego innego płynu do płukania jamy ustnej, zaraz po zakończeniu szczotkowania zębów.
3. Płyn do płukania jamy ustnej na bazie pietruszki i goździków
Napar z pietruszki połączeniu z goździkami pomaga skutecznie zneutralizować nieświeży oddech i zabija wszelkie bakterie znajdujące się w jamie ustnej.
Składniki
- Pół szklanki wody
- 1 garść pietruszki
- 3 całe goździki
Opis procedury przygotowania
Gotuj pietruszkę oraz goździki w połowie szklanki wody przez kilka minut. Następnie zdejmij naczynie z ognia, zostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej, odcedź i przepłucz dokładnie usta tak samo, jak postępujesz przy użyciu dedykowanego płynu do płukania jamy ustnej kupionego w sklepie kosmetycznym.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Oczyszczanie nerek – dlaczego warto użyć pietruszkę
4. Płyn do płukania jamy ustnej wykorzystujący wodę utlenioną
Płyn do płukania jamy ustnej oparty na bazie wody utlenionej pozwala na skuteczną dezynfekcję jamy ustnej i oferuje do tego efekt wybielający, który pomaga usunąć żółte plamy na zębach.
Składniki
- 1 część wody utlenionej (zwanej także nadtlenkiem wodoru)
- 3 części wody
Opis procedury przygotowania
Zmieszaj oba składniki w odpowiednich proporcjach i używaj podczas przeprowadzania końcowego etapu procedury mającej na celu zapewnienie higieny jamy ustnej.
5. Antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej
Opisywany w tym punkcie przepis na naturalny płyn do płukania jamy ustnej łączy w sobie kilka składników o silnych właściwościach antyseptycznych, antybiotykowych oraz orzeźwiających, co pozwoli Ci zlikwidować nieświeży oddech, a także łatwo i szybko oczyścić język, dziąsła i zęby.
Składniki
- 2/3 szklanki octu jabłkowego
- Pół szklanki wody
- 1 łyżka gliceryny roślinnej (spożywczej)
- 15 g sproszkowanej, antyseptycznej gumy balsamowca (mirry)
- 5 kropli olejku cynamonowego
- 5 kropli olejku goździkowego
Opis procedury przygotowania
Umieść wszystkie składniki w szklanej butelce i mocno nią wstrząśnij, aby dobrze wymieszać jej zawartość. Przepłucz dokładnie jamę ustną kilka razy, a następnie po prostu wypluj płyn do umywalki.
6. Płyn do płukania jamy ustnej o smaku miętowym
Mięta cechuje się silnymi właściwościami antybakteryjnymi, które pozwalają skutecznie spowolnić rozwój bakterii w jamie ustnej i zlikwidować nieświeży oddech.
Najlepsze w tej roślinie jest jednak jej przyjemny, orzeźwiający zapach, który znakomicie odświeża usta i pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
Składniki
- 5 liści mięty
- Pół szklanki wody
Opis procedury przygotowania
Przygotuj klasyczny napar z liści mięty i wody, a następnie zdejmij naczynie z ognia, zostaw do ostygnięcia do temperatury pokojowej, odcedź liście i przepłucz dokładnie usta tak samo, jak postępujesz przy użyciu dedykowanego płynu do płukania jamy ustnej kupionego w sklepie kosmetycznym, zaraz po zakończeniu szczotkowania zębów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ren, W., Xun, Z., Wang, Z., Zhang, Q., Liu, X., Zheng, H., … Chen, F. (2016). Tongue Coating and the Salivary Microbial Communities Vary in Children with Halitosis. Scientific Reports. https://doi.org/10.1038/srep24481
- Cortelli, J. R., Dourado, M., Barbosa, S., & Westphal, M. A. (2008). Halitosis: a review of associated factors and therapeutic approach. Brazilian Oral Research. https://doi.org/10.1590/S1806-83242008000500007
- Tangerman, A. (2002). Halitosis in medicine: a review. Int Dent J. https://doi.org/10.1002/j.1875-595X.2002.tb00925.x