Niestrawność żołądkowa - szybkie i sprawdzone sposoby

Niestrawność wpływa na żołądek podczas lub po jedzeniu. Dowiedz się, jak szybko wyleczyć niestrawność za pomocą domowych środków.
Niestrawność żołądkowa - szybkie i sprawdzone sposoby
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niestrawność żołądkowa, to nieprzyjemne uczucie, które pojawia się w żołądku podczas lub po jedzeniu. Ten dyskomfort może powodować pieczenie, ból i ciepło między dolną częścią mostka a pępkiem. Z tego bardzo pouczającego artykułu dowiesz się, jak szybko wyleczyć niestrawność.

Jak wszyscy wiemy, problem ten pojawia się zwykle bardzo szybko po rozpoczęciu posiłku lub wkrótce po jego zakończeniu. Pojawia się wtedy uczucie pełności, które może być bardzo nieprzyjemne. Spójrzmy na niektóre z wyzwalaczy niestrawności, zanim powiemy Ci nasze 9 naturalnych środków zaradczych.

Co powoduje niestrawność?

Ten dyskomfort może być spowodowany kilkoma czynnikami:

 • Nadmierne spożycie alkoholu.
 • Bardzo ostre lub bardzo tłuste potrawy.
 • Jedzenie za dużo lub za szybko.
 • Nerwowość lub stres emocjonalny.
 • Za dużo kofeiny.
 • Palenie.

W efekcie nasilające się uczucie pieczenia praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie układu pokarmowego. Jednak szybkie wyleczenie niestrawności może być bardzo łatwe. Dajemy Ci najskuteczniejsze sposoby, aby to zrobić.

Jak szybko leczyć niestrawność

Niektóre z poniższych środków zaradczych mogą nie działać w Twoim przypadku. Zalecamy skonsultowanie się z lekarzem, jeśli niestrawność stanie się częstą przypadłością.

Napar z rumianku

Roślina ta ma silne właściwości, które poprawiają trawienie, łagodzą nudności, bóle brzucha, wymioty i różne rodzaje dyskomfortu występujące w tym obszarze.

Rumianek ma dość natychmiastowy efekt; wystarczy dodać torebkę herbaty rumiankowej do filiżanki gorącej wody, odczekać 5 minut i pić powoli.

Napar cynamonowy

Jest to idealne rozwiązanie na złagodzenie ciężkości i denerwującego uczucia pełności. Wystarczy wypić jedną filiżankę, gdy zaczniesz odczuwać objawy niestrawności; robiąc to, zobaczysz, że szybko zniknie.

Kolendra

Pęczek świeżej kolendry

Dzięki swoim właściwościom może być świetnym sprzymierzeńcem w łagodzeniu niestrawności. Aby ją spożyć, gotuj wodę z kilkoma gałązkami kolendry przez 10 minut, odstaw napar, a następnie wypij.

Przeczytaj również: Co się dzieje, gdy pijesz alkohol na pusty żołądek?

Herbata ziołowa

Po obfitym posiłku picie herbaty ziołowej w znacznym stopniu kontroluje niestrawność. Weź torebkę herbaty i zaparz ją w filiżance gorącej wody; pozostawić do zaparzenia przez 5 minut, a następnie wypij, gdy jest jeszcze gorąca.

Pomarańcza

Ten owoc może zapewnić szybką ulgę, ponieważ zawiera kwas cytrynowy i askorbinowy. Najlepiej pić świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy przed posiłkiem, ponieważ pomoże to kontrolować kwas żołądkowy i poprawi zdolność trawienia.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona

Problem niestrawności można łatwo opanować sodą oczyszczoną. Przygotowanie domowego środka zobojętniającego kwas jest bardzo łatwe. Najpierw dodaj pół łyżeczki sody oczyszczonej do pół szklanki wody. Ten roztwór zneutralizuje kwas powstający w żołądku i przyniesie odczuwalną ulgę.

Grejpfrut

Jako kwaśny grejpfrut może być zalecany na niestrawność. Za pomocą tarki zetrzyj kawałek skórki, pozostaw do wyschnięcia na słońcu przez kilka godzin, a następnie weź łyżeczkę wysuszonej skórki za każdym razem, gdy poczujesz ból brzucha.

Jedzenie ananasa

 

Przed posiłkiem warto zjeść kilka kawałków ananasa. Ten owoc zawiera enzymy proteolityczne, które pomagają szybko trawić.

Woda

Picie gorącej wody może być kolejną z najlepszych opcji na złagodzenie niestrawności, dzięki jej relaksującemu działaniu. Zalecamy, aby po wypiciu nie kłaść się, ponieważ może to pogorszyć stan i wywołać refluks.

Na koniec pamiętaj, że choć istnieje wiele sposobów na wyleczenie niestrawności, najlepszą i najbardziej wskazaną jest profilaktyka, a przede wszystkim słuchanie ostrzeżeń, które wysyła Ci Twój organizm.

Najskuteczniejszą radą jest nie jeść więcej, jeśli jesteś już pełny i unikać jedzenia, które w przeszłości było dla ciebie złe. Jeśli objawy nasilają się, oczywiście zalecamy udanie się do lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • European Medicines Agency. Menthae piperitae aetheroleum. Septiembre 2020.
 • Hu M-L, Rayner Ch, et al. Effect of ginger on gastric motility and symptoms of functional dyspepsia. World Journal of Gastroenterology. Enero 2011. 17 (1): 105-110.
 • Medline Plus. Indigestión. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. Enero 2021.
 • Olagorta M, Regil B, et al. Afecciones digestivas: tratamiento fitoterápico. Farmacia Profesional. Mayo 2017. 31 (3): 30-36.
 • Rioja Salud. Artículos: Dispepsia.
 • Sun J. D-limonene: safety and clinical applications. Journal of Alternative Medicine. Septiembre 2017. 12 (3): 259.64.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.