Niedobór witaminy B12 – czym się objawia?
Z pewnością każdy z nas nie raz słyszał, że niedobór witaminy B12 może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Jest ona bowiem niezbędna do zachowania prawidłowych funkcji wielu narządów organizmu: dba o prawidłową przemianę materii, poprawia pracę komórek oraz pomaga utrzymać dobre samopoczucie.
Jeśli zaniedbamy naszą codzienną dietę i utrzymamy niedobór witaminy B12 przez okres dłuższy niż 5 lat, negatywne skutki takiego działania mogą okazać się nieodwracalne dla naszego organizmu.
Dowiedz się dziś z nami więcej na temat tej cennej dla naszego zdrowia witaminy oraz w jakich produktach należy jej szukać. Tylko dzięki zdrowej i bogatej w wartościowe substancje odżywcze diecie będziemy w stanie cieszyć się zdrowiem przez długie lata.
Rola witaminy B12 w organizmie
Witamina B12 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który bierze czynny udział w wielu kluczowych procesach, jakie każdego dnia zachodzą w naszym organizmie. Potocznie nazywa się ją „witaminą energetyzującą”.
Witamina B12 powinna być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem. Czasem jednak warto sięgnąć po większą dawkę tej cennej witaminy. Każdy z nas dwa razy w roku powinien przeprowadzić kurację mającą na celu zwiększenie poziomu witaminy B12 w organizmie.
Dzięki temu zagwarantujemy prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych. Witamina ta odgrywa fundamentalną rolę w:
- Produkcji DNA
- Utrzymaniu zdrowia i funkcji komórek nerwowych, komórek krwi oraz obecnego w organizmie materiału genetycznego.
Wielką zaletą witaminy B12 jest to, że nie zostaje ona wydalona z organizmu wraz z moczem. Gromadzi się ona w wątrobie, nerkach i innych narządach. Gdy zachodzi potrzeba organizm sięga do tych zapasów.
Przeczytaj koniecznie: Układ nerwowy – przepisy na jego wzmocnienie
Kto jest podatny na niedobór witaminy B12?
Kiedy w naszym organizmie zaczyna brakować witaminy B12, stopniowo zaczyna pojawiać się szereg symptomów, które powinny skłonić nas do uzupełnienia powstałych braków. Niestety bardzo często bywają one jednak mylone z innymi dolegliwościami.
Liczne badania naukowe potwierdziły powiązanie witaminy B12 z rozwojem choroby Alzheimera. Przy długotrwałym niedoborze tej witaminy mogą występować problemy z pamięcią, osłabienie pracy mózgu, brak koncentracji, plątanie myśli oraz trwała utrata niektórych informacji i faktów z pamięci.
Pamiętajmy, że jednym z czynników wpływających na rozwój chorób zwyrodnieniowych mózgu jest stopniowa utrata masy mózgu. Stąd tak ważna rola witaminy B12 w naszej codziennej diecie. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki wyrównaniu jej poziomu można odwrócić początkowe skutki niedoboru.
80% wykrytych przypadków niedoboru witaminy B12 wystąpiło u:
- Osób starszych
- Osób spożywających więcej niż 6 filiżanek kawy dziennie
- Osób będących na diecie wegańskiej
Objawy niedoboru witaminy B12
- Jednym z charakterystycznych objawów niedoboru tej cennej dla organizmu witaminy jest uczucie stałego mrowienia w rękach i nogach. Jest ono wynikiem nieprawidłowej cyrkulacji krwi. Warto więc regularnie badać poziom tej witaminy.
- Pojawia się zmęczenie w ciągu dnia, apatia, brak motywacji i chęci do działania, częste zmiany nastroju. Niedobór witaminy B12 może prowadzić nawet do depresji. Dlatego, kiedy zaczynasz odczuwać smutek i przygnębienie, w pierwszej kolejności wzbogać swą dietę o produkty zawierające witaminę B12. Być może obejdzie się bez pomocy psychologa.
- W niektórych przypadkach mogą występować zaparcia lub biegunka, w zależności od kondycji organicznej każdego z nas.
- Zawroty głowy, które mogą prowadzić nawet do omdleń, również są jednym z objawów tego, że nasz organizm domaga się witaminy B12. Koniecznie zareaguj, jeśli delikatne zawroty głowy stale przybierają na sile i nie ustępują przez dłuższy czas.
- Anemia nie zawsze musi być objawem wyłącznie niedoboru żelaza w organizmie. Równie dobrze może ona sygnalizować właśnie o tym, że w naszym ciele brakuje witaminy B12. Sytuacja ta prowadzi do zmniejszenia produkcji czerwonych krwinek i problemów, które dotkliwie odbijają się na ogólnym zdrowiu naszego organizmu.
- Brak apetytu, biegunka i inne dolegliwości, które mogą utrudniać wykonywanie nawet zwykłych, codziennych czynności.
Inne, mniej zauważalne objawy niedoboru witaminy B12
- Zmiany w pigmentacji skóry (początkowo może mieć blady odcień, a następnie przechodzi w żółtawy).
- Osłabiona reakcja układu nerwowego, a w związku z tym – opóźnienie podstawowych odruchów organizmu.
- Niechęć do jedzenia – problem bardzo poważny, ponieważ aby zwalczyć niedobory należy dostarczyć organizmowi wartościowych substancji odżywczych. Jeśli zlekceważysz problem, bez wątpienia popadniesz w anemię.
- Zmiany w osobowości. Jeśli dotychczas byłeś osobą spokojną i nagle nie potrafisz zapanować nad swoją nerwowością, z pewnością coś jest nie tak. Taka zmiana w codziennym zachowaniu często bywa objawem niedoboru witaminy B12.
- Utrata zmysłu orientacji oraz zaburzenia w postrzeganiu przestrzeni. Początkowo są to drobne zaburzenia, na które możesz nie zwrócić uwagi. Jednak z czasem problem może się pogłębiać i negatywnie wpłynąć na jakość życia.
- Jednym z charakterystycznych objawów niedoboru witaminy B12 jest ból w klatce piersiowej. Dzieje się tak dlatego, że brak tej witaminy osłabia mięśnie, które otaczają mostek, a to wyzwala zespół Tietza, który z kolei jest przyczyną silnego bólu w okolicach klatki piersiowej.
- Ciągłe uczucie zimna i nieustanne drętwienie rąk i nóg bez odczuwalnych zmian temperatury.
- Przeciągająca się w czasie biegunka. Początkowo nie jest ona uciążliwa, lecz wraz z upływem dni przybiera na sile oraz towarzyszy jej silny ból w dole brzucha.
- Problemy z płodnością – witamina B12 to substancja odżywcza, która jest bezpośrednio powiązana z kodem genetycznym naszego organizmu. Dlatego jej niedobór może prowadzić do poronienia, obniżenia ilości i jakości nasienia lub doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu kobiecego układu rozrodczego.
- Bóle w jamie ustnej – kiedy nasz organizm cierpi na niedobór witaminy B12, w jamie ustnej zaczynają rozwijać się liczne infekcje. Są one związane z namnażaniem się bakterii oraz powodują krwawienie dziąseł. Pamiętajmy więc, że brak odpowiedniej higieny i zlekceważenie problemu niedoboru składników odżywczych może skutkować utratą zębów.
Leki, które wywołują niedobór witaminy B12
Istnieje szereg leków, których działanie nie tylko pomaga zwalczyć choroby i wspomóc funkcjonowanie organizmu, ale jednocześnie prowadzi do znacznych niedoborów tej niezwykle cennej dla naszego zdrowia witaminy. Do tego typu leków należą:
- Środki antykoncepcyjne
- Leki stosowane w kuracjach antynowotworowych
- Leki stosowane przy dnie moczanowej, chorobie Parkinsona i gruźlicy
- Leki przeciwdrgawkowe
- Suplementy zawierające dużą dawkę potasu
- Leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi
- Kuracje lecznicze mające na celu redukcję poziomu cholesterolu we krwi
- Kuracje lecznicze chorób psychotycznych
Sprawdź także: Leki – 5 rzeczy, które powinieneś o nich wiedzieć
Zadbaj o dietę bogatą w witaminę B12!
Nie należy jednak panikować. Owszem, niektóre leki prowadzą do niedoboru witamin i osłabiają nasz organizm. Pamiętajmy jednak, że dzięki prawidłowej diecie, opartej na produktach zawierających witaminę B12, możemy szybko i w naturalny sposób uzupełnić wszelkie niedobory tej witaminy.
Staraj się na co dzień spożywać następujące produkty:
- Wątróbkę i mięso wołowe
- Małże
- Mięso drobiowe
- Jajka
- Zboża
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Oh, R. C., & Brown, D. L. (2003). Vitamin B12 deficiency. American Family Physician.
- Allen, L. H., & Jones, K. M. (2004). Vitamin B12. In Encyclopedia of Dietary Supplements. https://doi.org/10.1081/E-EDS-120022051