Niedobór magnezu - uzupełnij go naparami!
Cierpisz na niedobór magnezu? Być może nawet o tym nie wiesz – brak tego ważnego dla naszego organizmu minerału nie wykrywa się bowiem poprzez rutynowe badanie krwi.
Pamiętaj jednak, że magnez jest kluczowym składnikiem mineralnym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu – jest on odpowiedzialny za stabilność elektryczną komórek ciała.
Jeśli często boli cię głowa, dokuczają ci bóle stawów i ciągle jesteś zmęczona, być może w twoim organizmie brakuje magnezu. Zwiększ jego dawkę – zobaczysz, że uciążliwe objawy jego niedoboru wkrótce ustąpią. Postaw na naturalne sposoby i wybierz jeden z naparów bogatych w ten pierwiastek.
Jak rozpoznać niedobór magnezu?
Oczywiście zawsze możesz poprosić swojego lekarza o polecenie najlepszego suplementu z magnezem. Pamiętaj jednak, że istnieją również naturalne sposoby na uzupełnienie jego niedoboru. Poznaj dwie rośliny, których liście są cennym źródłem tego minerału.
Dzięki proponowanym przez nas naparom szybko i skutecznie uzupełnisz poziom magnezu w swoim organizmie. Zanim zaprezentujemy ci bogate w magnez napary, chcemy przybliżyć ci symptomy, jakie wysyła nasz organizm, powiadamiając tym samym, że brakuje mu tego składnika mineralnego.
Prawidłowa interpretacja oznak jest niezwykle ważna, ponieważ – jak już wcześniej wspomnieliśmy – o niedoborze magnezu nie dowiemy się z rutynowych badań krwi. Powinnyśmy zatem być czujne, bacznie obserwować swój organizm i podnieść alarm, gdy:
- odczuwasz przeciągające się w czasie (nawet przez 1 miesiąc) ciągłe zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i umysłowe; nie mamy tu na myśli chwilowego zmęczenia, lecz takie, które już na dobre stało się częścią twojego dnia
- trudno ci skoncentrować się na co dzień
- towarzyszą ci bóle głowy przynajmniej przez 15 dni w miesiącu
- odczuwasz napięcie w barkach, szyi oraz w górnej części pleców
- w tkankach twojego organizmu gromadzi się nadmiar wody
- odczuwasz trwałe tiki nerwowe pod okiem
- miewasz dni, podczas których jesteś w złym humorze, a także bez wyraźnej przyczyny pojawiają się u ciebie stany lękowe
- miewasz problemy z zasypianiem: czasem cierpisz na bezsenność, a czasem wręcz nie możesz utrzymać się na nogach ze zmęczenia
1. Herbata rooibos
Jakie korzyści przynosi naszemu organizmowi napar rooibos?
- Rooibos to roślina będąca naturalnym źródłem magnezu. Zawiera również inne minerały, takie jak cynk, żelazo, miedź, mangan, potas, fluor, a także witaminę E, witaminę C, flawonoidy…
- Dzięki tak odżywczej dawce nutrientów, rooibos jest doskonałym napojem dla sportowców – głównie ze względu na jego zdolność do przywracania odpowiedniego poziomu utraconych w trakcie treningu minerałów. Przekonaj się sama, że jego działanie jest cudowne!
- Wzmacnia kości i zęby.
- Wspomaga procesy trawienne.
- W przypadku alergii działa niczym dobry lek przeciwhistaminowy.
- Łagodzi bóle gardła oraz zapalenie jamy ustnej.
- Jest doskonałym diuretykiem, wspomagającym oczyszczanie organizmu.
Jak przygotować napar rooibos?
Składniki
- Szklanka wody (200 ml)
- 1 płaska łyżeczka suszu rooibos (3 g)
- 1 łyżka miodu
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności zagotuj wodę. Pamiętaj, że aby w pełni korzystać z naturalnych właściwości naparów, używaj czajniczków nie wykonanych z aluminium. Najlepsze są te, wykonane z ceramiki lub gliny – zachowują naturalny skład roślin.
- Kiedy woda zacznie bulgotać, dodaj do niej susz rooibos i nadal gotuj przez około 15 minut. Po upływie kwadransa zdejmij wywar z ognia i odstaw do ostudzenia na 5 minut.
- Przelej zawartość do ulubionej filiżanki i rozkoszuj się pysznym owocowym smakiem. Dla osłody możesz dodać łyżkę miodu. Pij 2-3 filiżanki naparu dziennie.
2. Napar z białej herbaty
Biała herbata to prawdziwa uczta dla zmysłów, podniebienia i naszego zdrowia! Zaskakuje fakt, że nadal nie znalazła ona wielu miłośników – jest ona bowiem jednym z napojów o największej zawartości antyoksydantów, przewyższając pod tym względem bijącą rekordy popularności na całym świecie zieloną herbatę.
Ponadto biała herbata wyróżnia się także ogromną zawartością minerałów, na przykład magnezu, oraz szeregiem innych właściwości, które czynią z niej napój o niesamowitej mocy leczniczej.
- Biała herbata chroni organizm oraz reguluje produkcję tłuszczów – stąd też jest jednym z nieodzownych składników diet odchudzających.
- Obniża poziom cholesterolu oraz zapobiega gromadzeniu się “złego” cholesterolu.
- Chroni zęby, zapobiega powstawaniu ubytków i próchnicy.
- Zwalcza zmęczenie, osłabienie organizmu oraz przygnębienie – dzięki zawartości magnezu jest bowiem doskonałym naturalnym środkiem dodającym energii.
- Biała herbata zawiera znacznie mniejszą dawkę teiny niż zielona herbata (o połowę mniej), dlatego też skutki uboczne jej częstego spożywania są dużo mniejsze.
- Jest jednym z najsilniejszych naturalnych źródeł antyoksydantów – posiada cztery razy więcej polifenoli i katechin niż zielona herbata. Doskonale sprawdza się więc w walce z przedwczesnym starzeniem się komórek organizmu.
Jak przygotować napar z białej herbaty?
Składniki
- Szklanka wody (200 ml)
- 1 płaska łyżeczka suszu białej herbaty (3 g)
- 1 łyżka miodu
Sposób przygotowania
- Jak zawsze – w pierwszej kolejności zagotuj wodę. Kiedy zacznie bulgotać, dodaj do niej susz białej herbaty i gotuj przez około 15 minut. Następnie odstaw z ognia i pozostaw na 5 minut aż trochę ostygnie. Osłodź napar łyżeczką miodu. Pij dwie filiżanki dziennie – od razu poczujesz się znacznie lepiej i uzupełnisz poziom magnezu w organizmie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hilal, Y., & Engelhardt, U. (2007). Characterisation of white tea – Comparison to green and black tea. Journal Fur Verbraucherschutz Und Lebensmittelsicherheit. https://doi.org/10.1007/s00003-007-0250-3
- Almajano, M. P., Carbó, R., Jiménez, J. A. L., & Gordon, M. H. (2008). Antioxidant and antimicrobial activities of tea infusions. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2007.10.040
- Joubert, E., Gelderblom, W. C. A., Louw, A., & de Beer, D. (2008). South African herbal teas: Aspalathus linearis, Cyclopia spp. and Athrixia phylicoides-A review. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2008.06.014