Zielona herbata na trądzik - 3 skuteczne metody

Ocet jabłkowy zmniejsza obrzęk skóry, usuwa wągry i równoważy pH.
Zielona herbata na trądzik - 3 skuteczne metody
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Trądzik, wągry i zaskórniki na czole lub na nosie… Nie musisz być nastolatką, żeby dopadły i Ciebie. Nieustannie stosujemy kremy i różnorodne terapie na niedoskonałości skórne. Istnieją też domowe sposoby, takie jak na przykład zielona herbata.

Wiedziałaś, że coś tak powszechnego jak zielona herbata jest w tym przypadku najlepszym sprzymierzeńcem? W tym artykule przedstawimy Ci 3 efektywne metody, dzięki którym zwalczysz trądzik i wągry.

1. Zielona herbata i glinka

Maseczka z glinki i zielonej herbaty

Pewnie znasz już wszystkie fantastyczne właściwości glinki. Jest doskonałym składnikiem wielu maseczek. Glinka posiada właściwości przeciwbakteryjne, zdolne zwalczyć trądzik różowaty.

  • Zielona herbata w połączeniu z glinką działa ujędrniająco, zwalcza wągry i trądzik, przywracając zdrowie i blask naszej skórze. Glinkę możesz kupić w sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością. Jest produktem bardzo ekonomicznym. Najczęściej sprzedaje się ją w proszku.
  • Do przygotowania maseczki będzie Ci potrzebna zielona herbata (3 torebki) i pół szklanki wody. Staraj się używać wody bez chloru. Działa dużo lepiej. Jeżeli nie masz do takiej dostępu, możesz użyć wody z kranu.
  • Do gotowego naparu dodaj glinkę w proszku. Ilość musisz oszacować Ty sama. Chodzi o uzyskanie dość gęstej pasty, którą będziesz mogła łatwo nałożyć na twarz. Dobrze wymieszaj preparat i – jak już trochę ostygnie – aplikuj bezpośrednio na skórę.
  • Pozostaw ją na 15 minut i zmyj wodą. Najlepiej stosować ją dwa razy w tygodniu.

2. Zielona herbata i ocet jabłkowy

Jest to swego rodzaju tonik, którego powinnaś używać 3 razy w tygodniu. Niezawodny w walce z trądzikiem, wągrami i zaskórnikami. Koniecznie włącz go do Twojej rutyny pielęgnacyjnej.

Ale dlaczego ocet jabłkowy? Ponieważ jest niezawodny w walce z obrzękiem. Oprócz tego równoważy pH Twojej skóry.

Odpowiednie mycie twarzy

Potrzebna Ci będzie, oczywiście, zielona herbata. Wystarczy mniej więcej pół szklanki naparu (100 ml), przygotowanego z 3 torebek. Dodaj jedną małą łyżeczkę octu jabłkowego – nie za dużo – i przelej mieszankę do pustego spraya.

Przechowuj go w lodówce przez maksymalnie 2 dni. Pamiętaj, żeby wstrząsnąć pojemnikiem przed każdym użyciem. Spryskaj nim twarz i odczekaj 30 minut. Potem dokładnie umyj twarz i nałóż krem nawilżający. Bardzo łatwe!

3. Zielona herbata dodatkiem do “parówki”

Parówka z dodatkiem zielonej herbaty

Jest jeszcze jeden oryginalny sposób. Wyjątkowo efektywny zwłaszcza w walce z wągrami. Wyjaśniamy Ci go krok po kroku:

  • Zagotuj wodę w garnku. Potrzebna Ci będzie zielona herbata – 5 torebek, które dodajesz do wrzątku. Jak już się zaparzy, nachyl się nad garnkiem i nakryj głowę ręcznikiem tak, żeby para wodna miała bezpośredni kontakt ze skórą twarzy.
  • Pamiętaj, żeby robić to jak już zdejmiesz garnek z ognia. Poszukaj sobie wygodnego miejsca.
  • Uważaj, żeby się nie poparzyć. Zawsze zachowuj bezpieczną odległość.
  • Pozwól, żeby para wodna dostała się głęboko do skóry. Efekt jest natychmiastowy. “Parówkę” wykonuj dwa razy w tygodniu.

Istnieje też inna metoda – ta tradycjonalna. Zielona herbata pijana każdego popołudnia może pomóc zwalczyć trądzik i wągry od środka. Może zaczniesz już dzisiaj?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • MedlinePlus (2019). Acné. Available at: https://medlineplus.gov/spanish/acne.html. Accessed 11/03/2020.
  • Saric, S., Notay, M., & Sivamani, R. K. (2017). Green tea and other tea polyphenols: Effects on sebum production and acne vulgaris. Antioxidants6(1), 2. Available at: https://doi.org/10.3390/antiox6010002. Accessed 11/03/2020.
  • Williams, L. B., & Haydel, S. E. (2010). Evaluation of the medicinal use of clay minerals as antibacterial agents. International geology review52(7-8), 745-770. Available at: https://doi.org/10.1080/00206811003679737. Accessed 11/03/2020.
  • Yagnik, D., Serafin, V., & Shah, A. J. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Scientific reports8(1), 1-12. Available at: https://www.nature.com/articles/s41598-017-18618-x. Accessed 11/03/2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.