Nie lubię świąt! Co robić i jak je przetrwać?

Zamiast powtarzać: "nie lubię świąt", przymknij oko na całą komercjalną otoczkę Bożego Narodzenia i ciesz się czasem spędzonym z najbliższymi.
Nie lubię świąt! Co robić i jak je przetrwać?

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2019

W Święta Bożego Narodzenia wszystkie sklepy są udekorowane choinkami, światełkami i Świętymi Mikołajami… Jednak Ty uparcie powtarzasz: “Nie lubię świąt”.

Nie martw się, nie jesteś odosobnionym przypadkiem. Zamiast powtarzać: “nie lubię świąt”, przymknij oko na całą komercjalną otoczkę Bożego Narodzenia i ciesz się wolnym czasem spędzonym z najbliższymi.

Nie lubię świąt: doroczna grudniowa katastrofa!

Kolędy, szopka, dekorowanie choinki, kluski z makiem… Dla wielu ludzi święta to czas szczęścia, rodzinnych zjazdów i dobrych życzeń. Dla innych ludzi to nieporządek, który zamiast jednoczyć ludzi, przynosi tylko problemy i nieporozumienia.

Wygląda na to, że wszyscy powinniśmy być szczęśliwi i przepełnieni duchem świątecznym. W przeciwnym razie jesteśmy zabójcami nastroju, nudni lub negatywnie nastawieni. Powiedzenie “Nie lubię świąt Bożego Narodzenia” jest jak powiedzenie, że jesteś z innej planety.

Ludzie Cię nie rozumieją. Mogą myśleć, że jesteś dziwny lub masz jakiś problem, którego początki sięgają Twojego dzieciństwa, kiedy to dowiedziałeś się, że Święty Mikołaj nie istnieje lub nie dostałeś prezentu, który chciałeś.

Jednak Twoje nastawienie nie ma nic wspólnego z dzieciństwem, ale z tym że nie identyfikujesz się z całą tą komercyjną otoczką, a nawet z niektórymi zwyczajami, które ludzie cudownie zaczynają kultywować w grudniu.

Wydawanie pieniędzy, których nie mają na prezenty dla osób, które widzą tylko raz w roku lub szaleją na zakupach, aby zrobić obiad dla członków rodziny, których na co dzień nie znoszą. Takie zachowanie można uznać za hipokryzję lub brak rozsądku.

Świętowanie czy konsumpcja?

Rozpusta, prezenty, napięcie, zatłoczone centra handlowe: cały ten chaos towarzyszący okresowi przedświątecznemu. Po co to wszystko? Żeby zorganizować imprezę, która dla wielu ludzi nie ma już nic wspólnego z religią, ale z niepohamowaną konsumpcją i postami na portalach społecznościowych o tym, jak bardzo są zadowoleni z tak wielu ludzi wokół nich.

Do tego wszystkiego powinniśmy dorzucić dodatkową presję, aby być szczęśliwym, którą narzucają nam nie tylko członkowie rodziny, ale także reklamy. W reklamach wszyscy się uśmiechają, jedzą wspólnie ogromną kolację lub wręczają sobie drogie prezenty, na które my nie możemy sobie pozwolić.

Jeśli nie lubisz świąt Bożego Narodzenia, nie przejmuj się tym. Bycie innym często powoduje niezrozumienie. Pamiętaj tylko, że tak jak Ty nie “chcesz, aby inni cię osądzali…”, tak sam staraj się nie osądzać innych.

Pamiętaj również, że wielu ludzi, nawet jeśli nie są zwolennikami świąt, obchodzi je ze względu na tradycję. Ty jesteś odważną osobą, która ma odwagę powiedzieć, że jest przeciwko niej!

Zamiast powtarzać “nie lubię świąt” zapoznaj się z tymi wskazówkami, jak je przetrwać

1. Pomyśl o świętach, jak o normalnym dniu

Niektórzy ludzie wolą zostać w domu i zjeść kolację, jak w każdy normalny dzień, oglądać telewizję lub czytać książkę. Ale oczywiście, aby to zrobić, musisz żyć samotnie lub zaakceptować, że Twoja rodzina świętuje Boże Narodzenie gdzie indziej.

Mężczyzna myśli: nie lubię świąt

Jeśli nie jesteś jedyną osobą w swoim otoczeniu, która nie lubi hucznych imprez, możecie zjeść razem kolację, jakby to było codzienne spotkanie. Bez świec, ciast ani karpia.

2. Nie lubię świąt, jadę na wakacje!

Być może najlepszym sposobem na ucieczkę od świąt jest po prostu wyjazd w tym czasie. Warto przy tym wspomnieć, że zimą bilety lotnicze są często znacznie tańsze niż podczas sezonu letniego.

Jedź do kraju, w którym święta Bożego Narodzenia nie są obchodzone, takiego jak Maroko, Turcja, Wietnam, Tajlandia czy Dubaj. Być może przebywanie z dala od rodziny zdejmie “ciężar” z Twoich ramion i będziesz mógł skorzystać z okazji, aby przenocować w hotelu, tak jak zrobiłbyś to podczas każdego innego wyjazdu.

3. Nie organizuj niczego

Jeśli nie lubisz świąt Bożego Narodzenia, nie musisz brać udziału w organizowaniu kolacji lub kupowaniu prezentów. Niech inni się tym zajmą. Po prostu przyjdź i ciesz się jedzeniem.

Pomyśl, że dla Twojej rodziny sama Twoja obecność może być czymś wyjątkowym. Nie musisz spędzać dwóch dni na gotowaniu lub sprzątaniu domu, słuchaniu swojej matki mówiącej o jej nieporozumieniach z babcią lub myśleć o tym, że musi kupić prezent dla kuzyna.

Dwie świąteczne czerwone bańki

Nie bierz udziału w żadnych wydarzeniach związanych z przygotowaniami do świąt, ale podczas Wigilii zachowaj dobry humor.

4. Otocz się pozytywnymi ludźmi

Może nie lubisz świąt Bożego Narodzenia, ponieważ każdy rok jest taki sam jak poprzedni. Widzisz tych samych ludzi, jesz to samo jedzenie lub rozmawiasz o tych samych rzeczach.

Czy myślałeś o zorganizowaniu własnej imprezy ze znajomymi? Przyjęcie może odbyć się wszędzie, bez rodziny, przestrzegania tradycji świątecznych i presji, żeby się “dostosować”.

5. “Nie lubię świąt” – Odszukaj ich znaczenie!

Krótko mówiąc, świętowanie powinno być związane z religią, a nie z konsumpcjonizmem lub przymusowym udawaniem, że jesteś szczęśliwy. Lepiej jest iść i pomagać chorym w szpitalu, pójść do kościoła, pomodlić się lub pomagać tym, którzy mają w życiu mniej szczęścia niż Ty.

mężczyzna czytający dzieciom książkę w święta

Może to, czego nie lubisz w Bożym Narodzeniu, to “pusta” lub narzucona tradycja. Teraz, zamiast powtarzać w kółko: “nie lubię świąt“, możesz robić co chcesz, aby spędzić po swojemu ten cudowny czas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.