Nerwy rdzeniowe szyjne - dowiedz się wszystkiego na ten temat
Nerwy kręgosłupa szyjnego, znane również jako nerwy rdzeniowe szyjne, to grupa 8 nerwów rdzeniowych w ośmiu kręgach szyjnych, które wychodzą z rdzenia kręgowego. Te 8 kręgów, które są znane i ponumerowane od C-1 do C-8, biorą swój początek u podstawy czaszki.
Wszystkie nerwy rdzeniowe szyjne, z wyjątkiem C-1 (który normalnie nie ma korzenia grzbietowego), są związane z dermatomem. Dermatom to obszar skóry “zaopatrywany” przez nerw rdzeniowy.
Nerwy rdzeniowe szyjne
Jak wiemy, nerwy rdzeniowe szyjne obejmują 8 nerwów rdzeniowych lub kręgosłupowych. Każdy z nich to z kolei grupa nerwów (w przybliżeniu między 31 a 33 nerwów) należących do somatycznego układu nerwowego, którego funkcją jest unerwienie różnych części ciała.
Składają się z korzenia czuciowego i korzenia motorycznego. Pierwszy rodzaj włókna pozwala wyposażyć unerwione mięśnie w zdolność czuciową. Jeśli natomiast chodzi o korzenie motoryczne, pozwalają one mięśniom kurczyć się automatycznie. Dzięki tej kompozycji mogą spełniać swój cel.
Wszystkie nerwy rdzeniowe, które obejmują miedzy innymi nerwy rdzeniowe szyjne, dzielą się na następujące grupy:
- 8 par nerwów szyjnych (C1-C8).
- 12 nerwów piersiowych (T1-T12).
- Nerwy guziczne (C01).
- 5 nerwów krzyżowych (S1-S5).
- 5 nerwów lędźwiowych (L1-L5).
Charakterystyka nerwów rdzeniowych
Nerwy rdzeniowe szyjne będą miały te same cechy, co pozostałe grupy nerwów rdzeniowych.
Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, są one nerwami mieszanymi, to znaczy składają się zarówno z czuciowych, jak i motorycznych włókien.
Po drugie, wszystkie części gałęzi brzusznych, z wyjątkiem klatki piersiowej (T1 do T12), tworzą kilka rozgałęzień, które są znane jako sploty nerwowe. Te sploty pojawiają się w okolicy krzyżowej szyjnej, ramiennej i lędźwiowej.
W obrębie tych wzajemnie połączonych rozgałęzień, włókna, które wywodzą się z gałęzi brzusznych, przecinają się i rozmieszczają tak, że każda wychodząca gałąź zawiera włókna różnych nerwów rdzeniowych.
Ponadto te, które wychodzą z każdej gałęzi brzusznej, docierają aż na obrzeża ciała różnymi rozgałęzionymi drogami.
Z tego powodu każdy mięsień danej kończyny jest wyposażony w unerwienie pochodzące z więcej niż jednego nerwu rdzeniowego. W konsekwencji, jeśli nastąpi uszkodzenie w jednym z segmentów rdzenia kręgowego lub w jednym z korzeni, kończyna nie musi być całkowicie unieruchomiona.
Przeczytaj również: Układ nerwowy – 6 trików, by go wzmocnić
Szyjne nerwy rdzeniowe
Brzuszne gałęzie pierwszych czterech nerwów rdzeniowych tworzą splot szyjny. Jego rozgałęzienia to nerwy skórne, które unerwiają skórę następujących obszarów, przekazując impulsy czuciowe:
- Szyja
- Ucho
- Tył głowy.
- Ramię
Istnieją również rozgałęzienia, które zaopatrują przednie mięśnie szyi. Ponadto z tego splotu szyjnego wychodzi nerw przeponowy, który grupuje włókna pochodzące głównie z C-3 i C-4. Nerw przeponowy przechodzi wzdłuż klatki piersiowej, by zasilać przeponę, najważniejszy mięsień biorący udział w oddychaniu.
Nerwy brzuszne nerwów rdzeniowych szyjnych C-5 i C-8, wraz z przednią pierwotną gałęzią T-1, tworzą splot ramienny. Jego rozgałęzienia są odpowiedzialne za unerwienie ramion i kończyn górnych.
Wreszcie gałęzie grzbietowe są odpowiedzialne za unerwienie mięśni szyi. Rozgałęzienia mięśni głowy i szyi również wychodzą z tych gałęzi, a także ze skóry między wierzchołkiem głowy (górna powierzchnia głowy) a ramionami.
Zobacz także: Rozstrój nerwowy – 8 środków na jego opanowanie
Jak się dzielą nerwy rdzeniowe szyjne
Podobnie jak inne nerwy rdzeniowe, po opuszczeniu kanału kręgowego, nerwy rdzeniowe szyjne dzielą się na gałęzie grzbietowe i brzuszne. Gdy opuszczają rdzeń kręgowy, korzenie brzuszne i grzbietowe łączą się, tworząc następnie zwój lub korzeń grzbietowy.
Następnie węzły dzielą się w następujący sposób:
- Gałąź brzuszna lub przednia: jest to grube rozgałęzienie. Przecina, dzieli i zespala się z przednimi gałęziami innych nerwów rdzeniowych, tworząc, jak widzieliśmy wcześniej, splot szyjny.
- Gałąź grzbietowa lub tylna: jest to tylna gałąź wychodząca ze wspólnego pnia. Jest to również gałąź znacznie cieńsza niż poprzednia.
Podsumowując, nerwy szyjne są więc ważną częścią naszego układu nerwowego. Dlatego powinniśmy je lepiej poznać i dbać o te części ciała, ponieważ są podstawą wielu dolegliwości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gilroy, A. M., MacPherson, B. R., Ross, L. M., Schünke, M., Schulte, E., & Schumacher, U. (2008). Nervios Craneales. In Prometheus: Atlas de Anatomía.
- SABORÍO BRENES, P. (2014). El plexo braquial. Revista OMNIA. https://doi.org/10.1016/S1286-935X(03)72271-0
- Espino de la Cueva, C., & Núlez Herrera, D. (2012). Medula espinal.
- Lesión de la médula espinal: Esperanza en la investigación. El Instituto Nacional de Trastornos Neurológicos y Accidentes Cerebrovasculares. https://espanol.ninds.nih.gov/trastornos/lesion_de_la_medula_espinal.htm
- Antonio José Carrascosa Fernández (2020). Nervios cervicales o nervios raquídeos cervicales. Dolopedia. https://dolopedia.com/articulo/nervios-cervicales-o-nervios-raquideos-cervicales#article-credits.