Negatywne myśli — w jaki sposób się od nich uwolnić?

Pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jeśli chcemy uwolnić się od negatywnych myśli, jest nauczenie się ich rozpoznawania i przekształcania. Zamiast sprowadzać nas w dół, powinni pomóc nam iść naprzód.
Negatywne myśli — w jaki sposób się od nich uwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada, 2021

Negatywne myśli to coś, co zatacza kręgi, nie łatwo się od nich uwolnić. Przypominają mentalny hamulec, który nie pozwala iść naprzód. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy na nie skazani. Negatywne myśli można wziąć pod kontrolę. Aby sobie z nimi poradzić, musisz dbać o siebie i pielęgnować swój umysł z uczuciem.

Jak często się mówi, czasami nie ma gorszego wroga niż ty sam. Nie inaczej jest w tym przypadku. Negatywne myśli sprawiają, że pamiętamy tylko nasze błędy lub sprawiają, że wciąż się martwimy. Aby Ci pomóc, chcemy Ci podpowiedzieć kilka prostych strategii, aby negatywne myśli odłożyć na bok.

Negatywne myśli — jak nad nimi zapanować?

Musisz nauczyć się stopniowo odpuszczać negatywnym myślom, aby nie paraliżowały cię i nie przeszkadzały w czerpaniu radości z różnych chwil życia. Nie zawsze jest to łatwe, ale jest możliwe. Chcesz poznać strategie? Oto one:

1. Naucz się być świadomym negatywnych myśli

Dziewczyna. Wizualizacja rozprasza negatywne myśli
Pozytywna wizualizacja to forma medytacji, która przyczynia się do dobrego zdrowia psychicznego. Zaleca się ograniczanie negatywnych myśli w czasach kryzysu.

Ludzki umysł może być przestrzenią tak złożoną, jak i nieznaną. Zamieszkują ją codzienne doświadczenia i myśli. Jednak są chwile, kiedy te myśli ograniczają wewnętrzny spokój i nie pozwalają na jasne rozumowanie.

W takich momentach możesz rozważyć następujące kwestie:

  • Poświęć odpowiednią ilość czasu na odpoczynek i myślenie.
  • Weź czystą kartkę papieru i spróbuj opisać, jak się czujesz: zły, zirytowany, przestraszony, samotny
  • Następnie, gdy te emocje zostaną ujawnione, nadszedł czas, aby przeanalizować, dlaczego myślisz w ten sposób.
  • Kiedy już wiesz, co wywołuje te emocje, spróbuj zdecydować, co możesz zrobić, aby rozwiązać te problemy.

2. Uwolnij swój umysł od negatywnych myśli, szukając pomocy

Spokojny umysł jest odzwierciedleniem zdrowia. To jest coś, co musi być oczywiste od samego początku. Jeśli wpadniesz w stronę ciągłego zmartwienia, złości lub smutku, możesz zachorować. Więc kiedy zauważysz, że twoje negatywne myśli trwają dłużej niż zwykle, najlepiej udać się do psychologa, który pomoże ci je rozplątać i odpowiednio nimi zarządzać.

Terapia poznawczo-behawioralna może być bardzo korzystna dla zdrowia psychicznego – nie wykluczaj tego!

3. Naucz się wybaczać i odpuszczać

Potrzeba przebaczania jest niezbędna w codziennym życiu. Pozwala uwolnić się od wielu obciążeń. Może cię to kosztować i może boleć, ale kiedy wybaczysz, wiele negatywnych myśli, które wypełniają twój umysł, może się po prostu rozproszyć.

4. Przekształć negatywne myśli w pozytywne

Czasami myśli mogą mieć wyraźny negatywny komponent: „Nie mogę”, „Nie zasługuję na to”, „Mnie się to nie przydarzy” lub nawet myślenie, że „Już jest za późno”.

Warto postarać się przekształcić każdą negatywną myśl w pozytywną: „mogę”, „zasługuję na to” i „nigdy nie jest za późno na to, co chcę zrobić”.

5. Zamień obsesyjne myśli na nowe złudzenia

Kobieta patrzy przez okno

Są chwile, kiedy wewnętrzny strach staje się obsesyjny. Pomyśl na przykład o ludziach, którzy mają obsesję na punkcie myśli, że ich partnerzy ich zdradzają. Oprócz niepewności, tego rodzaju obsesje mogą prowadzić do rozwoju nowych lęków i bycia nieszczęśliwym.

Więc jeśli nie możesz zmienić tego, co cię trapi, spróbuj skierować te negatywne myśli w innym kierunku. Na przykład wykonywanie satysfakcjonujących czynności i dbanie o siebie to bardzo zdrowe opcje. Jeśli jesteś szczęśliwy, przebywanie w pobliżu sprawi, że inni będą szczęśliwi.

6. Czasami ciężary w twoim umyśle można rozwiązać poprzez wprowadzenie zmian

Możesz myśleć o swoim umyśle jak o pokoju. Są chwile w życiu, kiedy z jakiegoś powodu zamykasz wszystkie okna w tym pokoju i pozostajesz w ciemności, bez dopływu powietrza ani światła. Tak więc z dnia na dzień atmosfera staje się coraz cięższa, a wraz z nią przestajesz oddychać. Wtedy nie można zobaczyć nowych perspektyw, poczuć nadziei, a nawet zaczerpnąć świeżego powietrza.

W takich przypadkach konieczne jest „otworzenie umysłu”. Musisz dokonać zmian. Spraw, aby pomieszczenie stało się przestrzenią, w której powietrze i światło mogą ponownie krążyć. Spraw, aby była to przestrzeń sprzyjająca spokojowi, pełna drzwi i okien.

Warto odważyć się na zmianę, aby wydostać się z jakiejkolwiek negatywnej rzeczywistości. Oto kilka wskazówek na ten temat:

  • Bądź krytyczny, formułuj własne zdanie na temat różnych spraw. Niech nigdy nie brakuje ci zainteresowania nauką, czytaniem i eksperymentowaniem.
  • Unikaj pozostawania w domu zbyt długo. Idź na spacer, podejmuj się różnych zajęć lub po prostu poznaj przyjaciół.
  • Pozwól światu otworzyć się przed tobą poprzez nowe podejścia, myśli i doznania. Codziennie ekscytuj się nowymi rzeczami.
  • Jednym z najgorszych wrogów umysłu jest rutyna. Robienie tego samego każdego dnia nie jest zdrowe. Staraj się codziennie mieć coś innego i nowego do odkrycia. Koniecznie odkryj swoją pasję.
Spacer na plaży

Miej odwagę iść do przodu i porzucić negatywne myśli

Jak widać, nie jest dobrze żyć w negatywności. Jak tylko to wykryjesz, musisz poszukać rozwiązania. Umysł musi mieć otwarte okna , aby wszystko, co „toksyczne” lub szkodliwe odeszło, włącznie ze zmartwieniami i negatywnymi myślami, które tylko nas ograniczają i duszą.

Pamiętaj, że wskazówki, które tutaj omówiliśmy, mogą być pomocne, ale nie zapewnią ci wszystkich korzyści płynących z psychoterapii. Jeśli więc uważasz, że potrzebujesz pomocy, nie wahaj się o nią poprosić. Pamiętaj, Twoje samopoczucie zależy od Ciebie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pablo Manzano. Temperamento y Personalidad – Libros Ilustrados. SteelBrush, 2014.
  • Gaby Vargas.  Comunícate, cautiva y convence: Aprende a leer a los demás. Impacta positivamente. Aumenta tu potencial. Penguin Random House Grupo Editorial México, 2015.
  • Susan Clonninger. Teorías de la personalidad. Pearson Educación, 2002.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.