Nawyki konsumpcyjne prowadzące do otyłości

Twoje nawyki żywieniowe mogą prowadzić do otyłości. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się dobrze robić zakupy. W dzisiejszym artykule podamy kilka wskazówek.
Nawyki konsumpcyjne prowadzące do otyłości

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nawyki konsumpcyjne prowadzące do otyłości mogą pojawić się w naszym życiu niezauważalnie. Otyłość jest jednym z najpopularniejszych problemów zdrowotnych światowej populacji i wymaga natychmiastowej uwagi.

Dlatego eksperci nadal podkreślają znaczenie zmiany naszych nawyków i uczenia się, czego nie powinniśmy kupować i spożywać. Dzieje się tak, ponieważ zakupy to czas, w którym ludzie popełniają najwięcej błędów dotyczących ich dobrego samopoczucia.

Niektórzy naukowcy nieustannie próbują dowiedzieć się, jak czytać etykiety artykułów spożywczych. Obejmuje to, między innymi, ustalenie, czy dany produkt ma wartość odżywczą, czy też dostarcza tylko pustych kalorii. Ogólnie rzecz biorąc, celem jest pomoc ludziom w dokonywaniu świadomych zakupów i stosowaniu zdrowszej diety.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najlepszych wskazówek.

Otyłość to nie tylko kwestia  tłuszczu, ale także nawyków żywieniowych

Przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych jest dla wielu osób trudne. Po latach spożywania przetworzonej żywności i fast foodów, nie jest łatwym zadaniem poinformowanie ich o najnowszych naukowo udowodnionych trendach żywieniowych.

Nawyki konsumpcyjne

Jednak nie musisz głodować ani rezygnować ze smacznego jedzenia, aby być zdrowym. I podobnie – nie musisz codziennie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Chodzi o to, aby nauczyć się być świadomym tego, co jest najlepsze dla Twojego ciała i nie przestawać jeść tylko po to, by być szczuplejszym.

Często ludzie koncentrują się eliminowaniu tłuszczów trans ze swojego życia, mimo że inne składniki mogą Ci zaszkodzić i sabotować Twoje plany żywieniowe.

Sól i cukier są powszechnie obecne we wszelkiego rodzaju produktach przetworzonych (a nawet w tych udających „zdrowe”). Ogólnie rzecz biorąc, regularne spożywanie cukru prostego prowadzi do zwiększonego ryzyka zachorowań w perspektywie krótko- i średnioterminowej, zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie JAMA Internal Medicine.

Obie substancje są równie szkodliwe jak tłuszcze trans, ponieważ producenci używają ich do polepszenia smaku produktów przetworzonych i zachęcają do ich większej konsumpcji. Dlatego trudno nie poddać się pokusie zjedzenia więcej niż się powinno.

Wbrew powszechnemu przekonaniu pozbawianie się cukrów i węglowodanów to nie to samo, co przyjmowanie dobrych nawyków żywieniowych.

Dowiedz się więcej: Wpływ diety niskowęglowodanowej na organizm

Nawyki konsumpcyjne prowadzące do otyłości: kupuj dobrze, dobrze się odżywiaj

Przemysłowe wypieki i słodycze zawierają tłuszcze trans i substancje szkodliwe dla zdrowia. Jednak są też desery mleczne, takie jak fałszywe „jogurty”, fast foody, potrawy smażone itp. Tak jak w większości produktów przetworzonych przemysłowo, są to po prostu puste kalorie!

Ogromna większość ludzi nie wie, co kupuje, przechodząc przez alejki sklepów spożywczych. Ufają temu, co wskazują duże litery na paczce i rzadko czytają etykiety.

Wiele osób kupuje mrożone warzywa, ponieważ uważają je za zdrowe. Jednak często zawierają one duże ilości soli, cukrów, tłuszczów i innych dodatków.

Jest to szczególnie ważne, gdy mrożone warzywa zawierają jakąś formę ciasta. Ten rodzaj żywności jest tak naprawdę dość szkodliwy dla zdrowia, zgodnie z badaniem opublikowanym w 2019 roku. Z tego powodu spożywanie świeżych produktów powinno być priorytetem.

Klucze do zdrowych zakupów

Ważne jest, aby czytać etykiety na produktach i szukać informacji o swoich zakupach.

Racjonalne zakupy

Wybierając żywność w sklepie spożywczym, eksperci do spraw zdrowia i żywienia zalecają:

  • Zawsze należy czytać etykiety, aby sprawdzić, czy produkt nie zawiera soli, cukru i innych dodatków.
  • Pamiętaj, że prawdziwą wartość odżywczą ma świeża i ekologiczna żywność. Na przykład brokuły nie powinny się znajdować w opakowaniu.
  • Jeśli produkt zawiera dużą liczbę dodatków, jego wartość wewnętrzna zmniejszy się lub zniknie (jak w przypadku mrożonych warzyw).
  • Przestrzegaj zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dotyczących zalecanego dziennego spożycia soli i cukru.

Zgodnie z kryteriami ekspertów, jeśli dokonasz dobrego zakupu, znacznie łatwiej będzie spożywać odpowiednią żywność. Następnym krokiem jest nauczenie się, jak przygotowywać zdrowe posiłki w umiarkowanych porcjach.

Dodatkowe środki wspomagające walkę z otyłością

Mimo że powyższe wskazówki uzupełniają się w walce z otyłością i pomagają odzyskać kontrolę nad tym, co jesz, konieczne jest stopniowe przyjmowanie spójnych nawyków żywieniowych. W tym celu skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z jego instrukcjami.

Pewne suplementy diety mogą wspomagać procesy odchudzania i kontroli apetytu. Niektóre z nich blokują wchłanianie tłuszczów z pożywienia i zmniejszają liczbę przyjmowanych kalorii. Pomagają również promować uczucie sytości i zmniejszać apetyt.

Suplementy te mogą również znacznie poprawić nawyki żywieniowe i ułatwić ich zachowanie, prowadząc w ten sposób do utraty wagi. Jednak zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i opracować spójną strategię, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Bez względu na wszystko, nauka kupowania i przygotowywania zdrowej żywności to najlepsza opcja w walce z otyłością.

Znaczenie zmniejszenia otyłości

Zmniejszenie poziomu otyłości ma zasadnicze znaczenie dla poprawy zdrowia. W tym celu musisz przyjąć zdrowe nawyki, jeśli chodzi o zakupy i konsumpcję. Aby osiągnąć ten cel, trzymaj się dobrze zbilansowanej diety. Uzupełniaj ją także o aktywność fizyczną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kearns CE., Schmidt LA., Glantz SA., Sugar industry and coronary heart disease research: a historical analysis of internal industry documents. JAMA Intern Med, 2016. 176 (11): 1680-1685.
  • Srour B., Fezeu LK., Kesse Guyot E., Alles B., et al., Ultra processed food intake and risk of cardiovascular disease: prospective cohort study (Nutrinet -Santé). BMJ, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.