Nauka ortografii z dzieckiem - 5 sposobów

Podczas gdy nauka mówienia jest u dzieci czymś naturalnym, nauka pisania jest dość trudnym zadaniem. W tym artykule poznasz kilka wskazówek, które pomogą im w nauce i zrozumieniu pisowni.
Nauka ortografii z dzieckiem - 5 sposobów

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pisanie i nauka ortografii, czyli zasad pisania “poprawnie” to jeden z najbardziej złożonych etapów, przez które przechodzą dzieci. Dlatego też należy ćwiczyć pisownię z dziećmi w domu i uzupełniać to, czego uczą się w szkole. Będzie to o wiele bardziej zabawne, jeśli staniesz się kreatywny.

Rzadko zdarza się zjazd rodzinny, podczas którego jakiś życzliwy członek rodziny nie zapyta nas lub naszego szkolnego dziecka, czy nauczyło się już czytać i pisać. Po tym zazwyczaj następuje mały test w stylu: “Jak się pisze swoje imię?”

Będziemy grzecznie zaciskać zęby, udawać uśmiech i powiemy: “Chodź kochanie, ćwiczyliśmy pisownię Twojego imienia wiele razy. Pamiętasz? Pozwól, że Ci pomogę”. (Och!)

Jeśli my sami czujemy się pod presją (i wkurzeni), wyobraźmy sobie, jaki niepokój odczuwają wówczas dzieci. Stoją w obliczu świata 32 nowych symboli i ich nieskończonych sposobów łączenia w obszerne słownictwo pisane, które kiedyś będą musiały umieć – co również wiąże się z różnego rodzaju zasadami i konwencjami.

Podążając ścieżką poprawnego pisania

Nie chodzi tylko o naukę czytania i pisania, ale także o to, by robić to poprawnie. Pisanie zakłada nową strukturę rozumowania u dziecka i zupełnie nowy sposób komunikowania i wyrażania pomysłów.

Dziecko pisze w zeszycie
Ćwiczenie ortografii może być nową przygodą zarówno dla rodziców, jak i dzieci.

Jednak staje się to coraz bardziej skomplikowane ze względu na fakt, że dzieci są teraz nastawione na korzystanie z urządzeń elektronicznych i portali społecznościowych. W świecie mediów społecznościowych błędy ortograficzne stają się coraz bardziej powszechne i w rzeczywistości zachęca się do ich popełniania. (Nie wiesz, co oznacza WTF? ROFLMFAO!)

“Właściwa” pisownia pozostaje w tyle poprzez ograniczoną liczbę znaków dozwolonych w wiadomości na Twitterze… lub jako skutek pośpiechu w pisaniu odpowiedzi na czacie. Większość z tych platform pozwala na “pomyłki” podczas pisania, takie jak skracanie słów lub usuwanie znaków interpunkcyjnych, a nawet używanie “emotikonów”.

W erze komputerów i dominacji elektroniki wszystko komplikuje i zwiększa wyzwanie uczenia naszych dzieci pisowni. Pamiętaj więc, że najlepszym sposobem na to, aby nauka ortografii i poprawnego pisania przynosiła pozytywne rezultaty, żeby poszerzało się słownictwo, a nawet przyswajał się nowy język jest po prostu czytanie.

Nauka ortografii – jak ćwiczyć pisownię z dzieckiem?

Ważne jest, aby szukać zabawnych i kreatywnych sposobów wprowadzenia dzieci w świat liter i ćwiczenia ortografii. Oprócz tego, co oferuje szkoła i interakcje z nowymi technologiami, konieczne jest, aby nauka ortografii była zabawnym zadaniem, pełnym gier i kreatywnych wyzwań.

1. Skorzystaj z osiągnięć technologii

Pozostawienie dzieci przed ekranem, telefonem komórkowym lub tabletem stawia niektórych rodziców w ciągłym dylemacie moralnym. Nowa technologia w coraz większym stopniu obniża jakość czasu spędzanego w rodzinie i wystawia dzieci na działanie czynników, które nie mogą być stale monitorowane przez dorosłych.

Jednak na różnych platformach można również znaleźć świetnych sprzymierzeńców, którzy sprawią, że czytanie i pisanie stanie się zabawą.

W zaledwie kilka minut możesz znaleźć wszystko: od filmów z zabawnymi piosenkami do gier online i darmowych aplikacji, które mogą pomóc dziecku ćwiczyć ortografię.

2. Domowe gry do nauki pisania i ortografii

Tradycyjne gry planszowe, takie jak Scrabble, są świetnymi sojusznikami, jeśli chodzi o naukę nowych słów i używanie liter. Jeśli nie masz takiej gry, stwórz swoją własną.

Dziewczynka pisze - nauka ortografii
Niektóre gry planszowe, takie jak Scrabble, są doskonałym sposobem zachęcenia dziecka do nauki pisowni.

Możesz również zaprosić swoje dzieci (i innych) na poszukiwanie skarbów w domu lub w parku. Ukryj papierowe wskazówki z literami lub słowami. Następnie dzieci, podążając za wskazówkami, utworzą słowa i/lub zdania pełne.

Ponadto można wymyślić piosenki z rymami i rozmawiać o cechach każdej literki i słowa. Jest to zabawny sposób na wyjaśnienie dzieciom związku pomiędzy literami i słowami.

3. Nauka ortografii – odkrywanie słów i zwrotów

Przygotuj kartkę papieru, ołówek i stoper. Niech Twoje dziecko w określonym czasie napisze tyle słów, ile jest w stanie wymyślić, zaczynając od zadanej litery. Ta metoda nie tylko pomaga ćwiczyć poprawne posługiwanie się literami, ale także poszerza zakres słownictwa u dzieci.

Widząc wyrazu, które zapisali inni, Twoja pociecha z pewnością się ich nauczy. Dla ułatwienia młodsze dzieci mogą bawić się w parach.

Innym pomysłem jest wycinanie i łączenie tabliczek ze słowami i znakami interpunkcyjnymi. (Tak, jak gra magnetic poetry.) Gra polega na tym, że wybierasz słowa, aby uformować różne zdania. Następnie używając tych samych słów, możesz zmienić kolejność wyrazów i wynik.

W ten sposób dzieci uczą się znaczenia posługiwania się zasadami ortografii, dzięki którym mogą prawidłowo wyrażać różne idee.

4. Zabawa w szkołę w domu

Zabawa w szkołę to kolejna świetna opcja. Mama lub tata mogą być nauczycielami, a dzieci uczniami. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy czasem wymienicie się rolami. Oczywiście zestaw do zabawy w szkołę musi składać się z krzeseł, stołu lub biurka, tablicy lub innych typowo szkolnych elementów.

Można również dodać kostiumy, dzięki czemu dzieci naprawdę wczują się w swoje role; pokochają je! W ten sposób stworzysz klasę, w której głównym zadaniem będzie nauka ortografii.

Ponadto, można przeprowadzić zabawne, szybkie testy lub krótkie egzaminy dla dzieci. Pamiętaj jednak, żeby zrobić to w kreatywny sposób, a nie przy stole podczas kolacji.

Zamiast ocen, dzieci można więc nagrodzić zdrowymi przysmakami lub obietnicą wycieczki do parku lub na lodowisko.

5. Litery są wszędzie

Jeśli Twój harmonogram nie zawsze pozwala poświęcić odpowiednią ilość czasu na gry edukacyjne, skorzystaj z innych możliwości, aby wprowadzić swoje dzieci w świat liter i ortografii. Zmieniaj je każdego dnia, próbując znaleźć nowe i zabawne rzeczy.

Dziewczynka zapisuje coś w notesie

Na przykład, idąc ulicą lub jadąc samochodem, możesz zagrać w grę polegającą na spostrzegawczości. Kto szybciej zauważy pewne litery na reklamach lub plakatach wokół was.

Możesz również uczyć pisowni podczas posiłków. Przygotuj posiłki, aranżując je w kształcie liter lub napisz imię dziecka za pomocą warzyw, makaronu lub domowego ketchupu.

Nauka ortografii – ćwicz pisownię i pomóż swoim dzieciom się rozwijać

Nauka porozumiewania się poprzez język pisany nie jest procesem naturalnym, takim jak nauka mówienia. Wymaga innych umiejętności – w sferze intelektualnej i emocjonalnej. Zmusza do wizualizacji słów w inny sposób, poprzez symbole.

Pomaganie dzieciom w prawidłowym procesie uczenia się, tak aby umiały dobrze czytać i pisać, gwarantuje im wejście w najbardziej fascynujący świat wielkich korzyści: świat czytania. Czytanie i pisanie zwiększa zdolności intelektualne i empatyczne każdego człowieka. Pozwala to na lepszy rozwój każdego dnia, zbliża do społeczeństwa, a także zwiększa nasz potencjał.

Umiejętność poprawnego pisania jest procesem, który również zwiększa zdolność do tworzenia i rozwija wyobraźnię. Podczas gdy dzieci uczą się poprawnie pisać, poznają również ważne wartości. Należą do nich szacunek dla języka i nawyk czytania, a także skojarzenia kulturowe, z którymi wiąże się umiejętność czytania i pisania.

Pamiętaj, że dzieci uczą się na przykładach. Jeśli zaobserwują Twoje zainteresowanie czytaniem, same też będą chciały czytać. Jeśli jednak zobaczą, że przez cały dzień wpatrujesz się w ekran telewizora, to…. cóż, wiesz, o co chodzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reyes, Esperanza Guarneros, and Lizbeth Vega Pérez. “Habilidades lingüísticas orales y escritas para la lectura y escritura en niños preescolares.” Avances en psicología latinoamericana 32.1 (2013): 21-35.
  • Sánchez Abchi, Verónica, Ana María Borzone, and Beatriz Diuk. “La escritura de textos en niños pequeños: relación entre la transcripción y la composición.” Universitas psychologica 6.3 (2007).
  • Vega, Fernando CuetosPsicología de la escritura . Wolters Kluwer España, 2009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.