Naucz się być samolubnym

Wszyscy byliśmy pouczani by nie być samolubnym, ale są sytuacje, gdzie musimy tacy być, by osiągnąć szczęście i nie dać się wykorzystywać.
Naucz się być samolubnym

Ostatnia aktualizacja: 06 lipca, 2016

Bycie samolubnym przepełnione jest negatywnymi skojarzeniami. Bycie samolubnym jest złe, powoduje że inni patrzą na ciebie z pogardą. Bycie samolubnym oznacza, że nie potrafisz się dzielić, myślisz tylko o sobie i że zawsze stawiasz siebie na pierwszym miejscu.

Wszyscy wiemy, że nie powinniśmy być samolubni, ale to w odniesieniu do skrajności, a skrajności nigdy nie są dobre. Musi istnieć balans pomiędzy hojnością i egoizmem, ponieważ jesteś ważny i musisz również zadbać o siebie.

Naucz się być samolubnym

Najpierw Ja

Może byłeś kiedyś w sytuacji, która spowodowała, że powiedziałeś sobie coś w rodzaju “Dosyć tego, teraz będę samolubny i będę myśleć tylko o sobie”. Dzieje się to, kiedy za dużo myślimy o innych ludziach, zapominając o sobie.

Symbolizm

Jeśli źle się czujesz odmawiając, lub kiedy nie możesz być na miejscu, gdy ktoś cię potrzebuje… prawdopodobnie masz poczucie winy, kiedy w rzeczywistości nie powinieneś poczuwać się ani trochę do odpowiedzialności.

Musisz to zmienić, musisz nauczyć się być nieco bardziej samolubnym.

Zauważyłeś, że inni ludzie nie mają poczucia winy, a ty tak? Lub może zauważyłeś, że ktoś wykorzystywał twoje dobre serce? Bycie hojnym i stawianie innych przed sobą może spowodować, że będą tobą manipulować i uzależniać cię od siebie by mieć cie w pobliżu, kiedy będą czegoś potrzebować.

Musisz nauczyć się myśleć najpierw o sobie, ponieważ też jesteś ważny. Nie musisz zawsze poświęcać się dla innych. Egoizm nie zawsze jest zły i w tym przypadku, jest nawet uzasadniony. Czy poświęcanie całego twojego czasu i energii czyni cię szczęśliwym, czy jest raczej szkodliwe?

Akceptuję i respektuję siebie

Jeśli nie szanujesz i nie akceptujesz siebie, dlaczego sądzisz, że inni będą to robić? Jest tak wiele rzeczy o które trzeba się martwić, że stawianie innych przed sobą jest nieistotne.

Mimo, że bycie hojnym dla innych może generować dobre samopoczucie, przychodzi moment, gdzie życie w całości zasypane jest innymi ludźmi.

Symboliczna scena

Nie wiesz już kim jesteś i stajesz się dogodzić każdemu, bo nie możesz znieść myśli, że ktoś ma o tobie złe zdanie. Możesz utkwić we współzależnej relacji, gdzie szczęście nie jest prawdziwe, lecz sztuczne.

Szanuj i akceptuj siebie, ponieważ szczęście pochodzi od środka. Kiedy wiesz jak szanować i akceptować siebie, zauważysz że nie musisz zamartwiać się innymi. Masz własne życie i to normalne że chcesz pomagać innym.

Każdy jednak ma swoje problemy i mimo, że może zabrzmieć to szorstko, każdy musi sam sobie z nimi radzić.

Stawianie czoła problemom czyni nas silniejszymi i daje nam wartościowe doświadczenie. Pomyśl o ludziach w twoim życiu, czy robią dla ciebie to samo co ty dla nich? Może dajesz innym za wiele.

Trzeba pamiętać, by czasami pomyśleć o sobie.

Jeśli dajesz, zasługujesz by brać

W naszej głowie mamy koncepcję stałego dawania, ale nigdy brania. Jest to słuszne kiedy po prostu chcemy spełnić dobry uczynek, lub oddać przysługę, ale nie powinniśmy liczyć na otrzymywanie czegoś w zamian.

Samoocena

Otrzymywanie jest jednak czymś innym. Możesz postanowić, że będziesz poświęcać się dla innych, ale prędzej czy później musisz dać sobie szansę by pomyśleć o sobie.

Musimy pamiętać by stawiać siebie na pierwszym miejscu, by być nieco samolubnym i myśleć o sobie przed innymi.

Dla wielu ludzi to nie do zaakceptowania, ale możesz tak bardzo się poświęcać, że narażasz się na manipulację, tak jak mówiliśmy o tym wcześniej. Pamiętaj, kiedy ludzie wiedzą, że zawsze dla nich jesteś, mogą nadużywać ten przywilej.

Zachęcamy cie do przeczytania: Zwiększ twoją samoocenę – Kilka porad

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, gdzie musisz być samolubnym, to nie jesteś tak naprawdę samolubny. Dajesz sobie pozwolenie na stawianie siebie na pierwszym miejscu, ponieważ dość już od siebie dałeś.

Ty też jesteś ważny. Musisz szanować i akceptować siebie. Nikt inny nie zaopiekuje się tobą, jeśli ty nie zrobisz tego sam.

Jeśli teraz ktoś ma czelność nazywać cię samolubnym, możesz odpowiedzieć: “Tak, jestem samolubny, ale to dlatego, że szanuję i cenię siebie i dzisiaj postawię siebie na pierwszym miejscu, ponieważ na to zasługuję”.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.