Naturalne afrodyzjaki i ich wpływ na zdrowie - poznaj najciekawsze z nich!
Afrodyzjaki są stosowane na całym świecie od stuleci. Jednak obecnie nie ma silnych dowodów naukowych potwierdzających ich skuteczność. Istnieją natomiast ostrzeżenia, że niektóre z tych produktów mogą być potencjalnie szkodliwe.
Mimo to ludzie od wieków chętnie stosują domowe afrodyzjaki. Niektóre mają nawet historię sięgającą tysięcy lat. Obecnie są dość popularne i wiele osób uważa je za ciekawą alternatywę dla konwencjonalnych lekarstw.
Większość domowych afrodyzjaków stanowią rośliny, z których kilka pochodzi ze Wschodu. Podczas gdy ich prawdziwy wpływ nadal pozostaje nieznany, niektóre mają znaczne właściwości odżywcze.
Poniżej przedstawiono najbardziej znane afrodyzjaki.
Naturalne afrodyzjaki: żeń-szeń to jeden z najpopularniejszych domowych środków
Żeń-szeń pochodzi z Azji i jest stosowany w medycynie chińskiej od tysięcy lat. Kraje takie jak Japonia, Rosja i Korea przeprowadziły kilka badań na temat właściwości tej rośliny. Udowodniono, że żeń-szeń generuje poczucie fizycznej i psychicznej witalności.
Istnieje wiele rodzajów żeń-szenia, jednak wśród domowych afrodyzjaków najsłynniejszą odmianą jest czerwony żeń-szeń.
Reklamodawcy twierdzą, że jest w on stanie podnieść poziom testosteronu, co przekłada się na wzrost libido. Uważa się też, że żeń-szeń może stymulować produkcję estrogenów, co czyni go godnym polecenia produktem dla kobiet w okresie menopauzy.
Zobacz także: Żeńszeń: czym jest, jak się go stosuje i czemu służy
Maca – roślina pochodząca z Andów
Maca to roślina, która rośnie głównie na wyżynnych terenach Peru. Wiele osób określa ją jako “naturalną Viagrę”. Historia wskazuje, że starożytni Inkowie używali tej rośliny jako domowego afrodyzjaku. Według ludowych podań, jest bardzo skuteczna w zwiększaniu popędu seksualnego.
Jako afrodyzjak wykorzystywany jest korzeń tej rośliny, który jest suszony, a następnie mielony i podawany do spożycia w postaci proszku. Ponadto maca rzekomo ma właściwości przeciwdepresyjne. W rezultacie może leczyć zespół napięcia przedmiesiączkowego i dyskomfort podczas menopauzy.
Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) tworzy świetne naturalne afrodyzjaki
Miłorząb dwuklapowy to kolejny często stosowany afrodyzjak. Jest podobno skuteczny zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Nazywany również “drzewem 40 tarcz”, miłorząb dwuklapowy pochodzi z Azji, ale obecnie rośnie również w krajach europejskich i amerykańskich.
Ta roślina ma wysoką zawartość flawonoidów – przeciwutleniaczy wspierających krążenie krwi. Konsumenci sugerują również, że ginkgo biloba zwiększa popęd seksualny.
Obecnie prowadzone są różne badania mające na celu potwierdzić powyższe twierdzenia. Spożycie tej rośliny podobno podnosi poziom tlenku azotu w organizmie, dzięki czemu jej działanie jest podobne do działania tabletek Viagry.
Przeczytaj również: Popraw krążenie krwi naturalnymi sposobami
Szafran
Szafran jest uważany za najlepszy naturalny afrodyzjak. Reputację przyniosła mu odpowiedzialność za generowanie średnio- i długoterminowych efektów. Innymi słowy, szafran jest nie tylko pomocny w zwiększaniu popędu seksualnego w danym momencie, ale przyczynia się także do ogólnej poprawy.
Szafran to przyprawa, która pochodzi z kwiatu “crocus sativus“. Ludzie używali go od tysięcy lat, aby poprawić funkcje seksualne. Roślina pochodzi ze Wschodu i ludzie wierzą, że miała szerokie zastosowanie w starożytnym Egipcie i klasycznej Grecji.
Johimbina – afrodyzjak z drzewa
Johimbe jest drzewem pochodzącym z Zambii; z tej rośliny izolowany jest alkaloid o nazwie johimbina, który zyskał reputację afrodyzjaku. Niepotwierdzone badania sugerują, że dzięki tej substancji do 50% użytkowników odzyskuje swoje normalne funkcje seksualne.
Obecnie substancja jest również stosowana w innych terapiach. Johimbina rzekomo zwiększa również wytrzymałość sportowców. Ponadto może zwalczyć wyczerpanie i ból mięśni. Niektórzy uważają, że substancja może pomóc osobom cierpiącym na nadciśnienie i cukrzycę.
Pomimo wszystkiego, co możemy usłyszeć, lekarze zalecają stosowanie tej substancji z dużą ostrożnością, ponieważ w niektórych przypadkach może powodować działania niepożądane, takie jak: rozstrój żołądka, niepokój, bezsenność i podwyższenie ciśnienia krwi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Shamloul, R. (2010). Natural aphrodisiacs. Journal of Sexual Medicine. https://doi.org/10.1111/j.1743-6109.2009.01521.x
- Bella, A. J., & Shamloul, R. (2014). Traditional plant aphrodisiacs and male sexual dysfunction. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.5074
- West, E., & Krychman, M. (2015). Natural Aphrodisiacs-A Review of Selected Sexual Enhancers. Sexual Medicine Reviews. https://doi.org/10.1002/smrj.62
- Ângelo, P. C. S., Nunes-Silva, C. G., Brígido, M. M., Azevedo, J. S. N., Assunção, E. N., Sousa, A. R. B., … Astolfi-Filho, S. (2008). Guarana (Paullinia cupana var. sorbilis), an anciently consumed stimulant from the Amazon rain forest: The seeded-fruit transcriptome. Plant Cell Reports. https://doi.org/10.1007/s00299-007-0456-y