Najlepszy domowy dezodorant – przepisy
Dezodorant jest obecnie niezbędnym kosmetykiem. Każdy z nas chce bowiem uniknąć nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się spod pach, będącego efektem pocenia się.
Pocenie się jest niezbędnym procesem naszego ciała, bo dzięki niemu pozbywamy się z organizmu niebezpiecznych toksyn i regulujemy temperaturę ciała. Tutaj z pomocą przychodzi nam dezodorant, bo nikt nie chce borykać się z kłopotliwym problemem, jakim jest nieprzyjemny zapach towarzyszący poceniu się.
Obecnie istnieje wiele dezodorantów, które neutralizują zapach potu i kontrolują nadmierne pocenie. Istnieje jednak wiele osób, u których delikatna skóra pod pachami bardzo źle reaguje na składniki dezodorantów, które często zawierają związki chemiczne i alkohol, wywołujące na skórze podrażnienia i pieczenie.
Na szczęście dla osób borykających się z tym problemem, istnieje naturalna alternatywa, dezodorant, który możemy przygotować w domu. Oprócz eliminowania nieprzyjemnego zapachu i utrzymania czystej skóry, dzięki swoim naturalnym składnikom, nie powoduje on żadnych podrażnień. Jesteś zatem ciekawa, jak przygotować taki domowy dezodorant? Za chwilę dowiesz się, jak to zrobić.
Naturalny dezodorant cytrusowy
Właściwości cytrusów pomagają oczyścić skórę , zapobiegają pojawianiu się ciemnych plam na skórze pod pachami i dzięki swoim cudownym zapachom sprawdzają się idealnie do neutralizowania nieprzyjemnego zapachu potu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Przebarwienia pod pachami – rozjaśnij je domowymi sposobami
Składniki
- skórka z trzech pomarańczy
- skórka z trzech cytryn
- jedna szklanka soli morskiej
- trzy łyżki sody oczyszczonej
- jeden litr wody
Przygotowanie
- Dokładnie zetrzyj skórki z obu cytrusów i wrzuć je do gotującej się wody.
- Po zagotowaniu odcedź dokładnie wodę i zachowaj do czasu kąpieli.
- Kiedy przygotowujesz wodę do kąpieli, dodaj wcześniej przygotowane skórki, a następnie dosyp sól i sodę oczyszczoną.
- Tak przygotowana kąpiel posłuży zarówno jako dezodorant, ale również pozwoli się odprężyć całemu ciału.
Naturalny dezodorant z lawendy
Lawenda ma delikatny i piękny aromat , który pomaga zwalczać silne i nieprzyjemne zapachy. Do przygotowania tego naturalnego dezodorantu najlepiej użyć wody lawendowej lub naparu z lawendy. Pomogą one pozbyć się brzydkich zapachów i nie pozwolą na poplamienie ubrania.
Składniki
- jedna szklanka naparu z lawendy lub wody lawendowej
- pół szklanki octu jabłkowego
Przygotowanie
- Zmieszaj wodę lub napar z lawendy z octem jabłkowym i przelej do słoika, który następnie szczelnie zamknij. Zostaw oba składniki w słoiku na dziesięć dni w temperaturze pokojowej, aby mogły nabrać odpowiednich właściwości.
- Po dziesięciu dniach preparat przefiltruj i używaj codziennie po zmieszaniu z wodą, w proporcji 1:2 (jedna część mieszaniny na dwie części wody).
- Pamiętaj, aby stosować dezodorant na suche i czyste pachy.
Naturalny dezodorant w proszku
Ten naturalny dezodorant w proszku jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią dezodorantów w kremie. Jego składniki pomagają kontrolować nieprzyjemne zapachy, walczyć z nadmiernym poceniem się i zapobiegać podrażnieniom.
Składniki
- dwie łyżki sody oczyszczonej
- 1 łyżkę mąki ziemniaczanej
- 10 kropli olejku eterycznego z lawendy, szałwii, mięty lub cytryny
Przygotowanie
- Zmieszaj wszystkie składniki i stosuj codziennie pod pachy, w małej ilości.
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Talk kosmetyczny – powiązanie z rakiem jajnika
Naturalny dezodorant z lnu
Ten naturalny dezodorant jest doskonałą alternatywą dla chemicznych dezodorantów , które zwykle podrażniają skórę i zostawiają ciemne plamy pod pachami.
Składniki
- 100 ml wody oczyszczonej
- 1 łyżka siemienia lnianego
- 1 łyżka sody oczyszczonej
- 10 kropli olejku eterycznego według swojego gustu
Przygotowanie
- Wlej wodę oczyszczoną do garnka, a następnie wsyp siemię lniane i zagotuj.
- Kiedy woda się zagotuje, zdejmij garnek z ognia i mieszaj siemię lniane tak, aby oddzieliło się od wody.
- Następnie dodaj do wody sodę oczyszczoną i ulubiony olejek eteryczny.
- Na koniec nanieś miksturę na skórę pod pachami, a resztę zamknij w słoiku.
Domowy dezodorant z cytryny i rozmarynu
Rozmaryn ma właściwości ściągające i dezynfekujące , które pomagają w głębokim oczyszczaniu skóry pod pachami. Cytryna jest powszechnie znana jako naturalny środek czyszczący. Jej skoncentrowany zapach jest natomiast idealny, aby zniwelować nieprzyjemny zapach pod pachami bez używania produktów chemicznych.
Składniki
- 100 ml wody
- 4 łyżki suszonych liści rozmarynu
- 20 ml alkoholu 90º
- 10 ml olejku eterycznego z oczaru wirginijskiego
- 5 kropli soku z cytryny
Przygotowanie
- Najpierw zagotuj wodę i kiedy zaczyna wrzeć wrzuć suszone liście rozmarynu. Zdejmij z ognia i zostaw na dziesięć minut do zaparzenia.
- Kiedy napar jest schłodzony, dodaj alkohol, olejek eteryczny i sok z cytryny.
- Zmieszaj wszystkie składniki i miksturę nałóż na skórę pod pachami w celu jej nawilżenia i ochrony przed brzydkimi zapachami.
- Pozostałość mikstury możesz przechowywać w zamkniętym słoiku przez miesiąc.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Desodorantes y antitranspirantes. Extraído de: https://www.cancer.gov/espanol/cancer/causas-prevencion/riesgo/mitos/hoja-informativa-antitranspirantes?redirect=true
-
Hernández, A. K. E., Morales, M. A. R., Castro, Á. J. A., Morales, J. R. Z., & Macías, C. L. M. (2017). EMULGEL DE ACEITE ESENCIAL DE LAVANDA. JÓVENES EN LA CIENCIA, 3(2), 523-526.
- Noguera, Nirza & Ojeda, Luis. (2017). LA LINAZA (Linum usitatissimum L.) Y SU PAPEL NUTRACEÚTICO. 29.
- Koyama, S., & Plos One. (2019, 16 diciembre). Beta-caryophyllene enhances wound healing through multiple routes. Recuperado 6 marzo, 2020, de https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0216104
- Reino, V. (2014). ESTUDIO BIBLIOGRÁFICO DE LAS PROPIEDADES MEDICINALES Y OTROS USOS DEL LIMÓN (CITRUS LIMONUM). Recuperado 6 marzo, 2020, de http://dspace.ucacue.edu.ec/bitstream/reducacue/6559/1/Estudio%20bibliogr%C3%A1fico%20de%20las%20propiedades%20medicinales%20y%20otros%20usos%20del%20lim%C3%B3n%20(citrus%20limonum).pdf