Przebarwienia pod pachami - rozjaśnij je domowymi sposobami

Podczas wybielania ciemnych plam pod pachami trzeba wykazać się sporą dozą cierpliwości. Domowe zabiegi kosmetyczne nie dają bowiem natychmiastowych rezultatów. Warto jednak być wytrwałym, ponieważ efekty bywają naprawdę zaskakujące.
Przebarwienia pod pachami - rozjaśnij je domowymi sposobami
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Ciemne plamy i wszelkiego rodzaju przebarwienia pod pachami to problem natury estetycznej, z którym zmaga się tysiące kobiet i mężczyzn. Chociaż tego typu zmiany skórne nie wiążą się z żadną patologią, ich wygląd powszechnie postrzega się jako zaniedbanie codziennej higieny.

Jeśli pojawiły się u Ciebie przebarwienia pod pachami, zacznij jak najszybciej stosować któryś z poniższych domowych sposobów. Pomoże Ci on skutecznie i trwale usunąć ciemne plamy, rozjaśnić skórę, a także przywrócić jej zdrowy, piękny wygląd.

Nie wydawaj fortuny na zabiegi w salonach kosmetycznych i drogie, chemiczne produkty. Ich naturalne zamienniki są nie tylko znacznie tańsze, lecz także bezpieczniejsze dla organizmu i środowiska naturalnego.

Przebarwienia pod pachami mogą mieć wiele różnych źródeł. Najczęstsze ich przyczyny to:

  • częste stosowanie chemicznych dezodorantów i antyperspirantów,
  • depilacja za pomocą chemicznych środków lub stosowanie golarki z ostrzem, które podrażnia pH delikatnej skóry pod pachami,
  • nadmierna potliwość,
  • noszenie nieprzewiewnych albo zbyt obcisłych bluzek.

Naturalne kuracje na przebarwienia pod pachami

mężczyzna z wydepilowanymi pachami

Poniżej znajdziesz opis kilku najskuteczniejszych naturalnych zabiegów wybielających pociemniałą skórę pod pachami. Z pewnością większość potrzebnych składników znajdziesz w swojej kuchni.

Świat natury jest naprawdę zadziwiający – często mamy w swoim zasięgu produkty, które potrafią zdziałać cuda, ale nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

1. Ziemniak na przebarwienia pod pachami

Popularny w naszym kraju ziemniak – produkt, który niemalże każdego dnia ląduje na naszych talerzach – ma również nieocenione właściwości kosmetyczne i zdrowotne, na przykład działa przeciwzapalnie i przyspiesza leczenie siniaków.

Surowy ziemniak obfituje w składniki o właściwościach przeciwutleniających, które znakomicie wpływają na stan skóry oraz pomagają przywrócić jej prawidłowe pH.

Jak stosować ziemniak do wybielania skóry pod pachami?

Najbardziej efektywnym sposobem na wykorzystanie rozjaśniających właściwości ziemniaka jest przygotowanie z niego soku. Samodzielnie wyciśnięty ekstrakt z surowego ziemniaka stosuje się bezpośrednio na skórę. Na rezultaty nie trzeba długo czekać.

  • Obierz świeży ziemniak ze skórki i przekrój go na pół.
  • Następnie wrzuć go do sokowirówki albo wyciskarki, aby otrzymać czysty sok.
  • Nanieś powstały ekstrakt z ziemniaka na skórę za pomocą wacika lub płatka kosmetycznego. Wcieraj go w przebarwienia pod pachami kolistymi ruchami przez około 10 minut.
  • Na koniec przemyj skórę pod pachami letnią wodą w celu usunięcia złuszczonego podczas masażu naskórka.

2. Cytryna

Świeży sok z cytryny to potężne źródło antyoksydantów, które bardzo pozytywnie wpływają na stan skóry – przywracają prawidłowe pH, odżywiają oraz rozjaśniają wszelkiego rodzaju plamy i przebarwienia, także te pod pachami.

cytryna na przebarwienia pod pachami

Jak rozjaśniać przebarwienia pod pachami sokiem z cytryny?

Istnieje wiele różnych metod wybielania plam na skórze pod pachami za pomocą soku z cytryny. Trzy najpopularniejsze z nich to:

  • Wcieranie plasterka cytryny bezpośrednio w przebarwienia pod pachami. Taka metoda przynosi wiele korzyści: rozjaśnia i usuwa martwy naskórek, a także stanowi naturalną alternatywę dla komercyjnych dezodorantów.
  • Połączenie świeżego soku z cytryny z cukrem w celu stworzenia peelingu. Taki płyn złuszczający świetnie oczyszcza skórę pod pachami ze złogów martwego naskórka i innych zanieczyszczeń (zwłaszcza nalotów odkładających się podczas używania chemicznych dezodorantów i antyperspirantów).
  • Przygotowanie odżywczo-złuszczającego kremu na bazie soku z cytryny, jogurtu i miodu. Mikstura ta również oczyszcza, złuszcza, przywraca prawidłowe pH skóry oraz skutecznie rozjaśnia przebarwienia pod pachami.

Składniki na krem

  • Sok z połówki cytryny
  • 3 łyżki stołowe jogurtu naturalnego (60 g)
  • 1 łyżka stołowa miodu (25 g)

Sposób przygotowania

  • Zmieszaj ze sobą wszystkie składniki tak, aby otrzymać gęstą, jednolitą pastę.
  • Następnie nanieś ją na skórę pod pachami i wcieraj kolistymi ruchami, masując przez około 20 minut.
  • Powtarzaj zabieg codziennie, aż pojawią się oczekiwane rezultaty.

Bez względu na to, którą z powyższych metod wybierzesz, na koniec dokładnie zmyj krem i wyczyść skórę pod pachami obfitym strumieniem letniej wody. Martwe komórki naskórka i inne zanieczyszczenia będą stopniowo ustępowały, a przebarwienia z każdym dniem będą mniej widoczne.

3. Olej kokosowy na przebarwienia pod pachami

Olej kokosowy to wielkie źródło pozwalającej zatrzymać młodość witaminy E. Dzięki witaminie młodości i innym cennym substancjom odżywczym ten egzotyczny produkt niezwykle skutecznie usuwa plamy i przebarwienia pod pachami.

Jak stosować olej kokosowy do rozjaśniania przebarwień pod pachami?

  • Zwilż olejem kokosowym płatek kosmetyczny albo wacik i nanieś go na ciemne plamy pod pachami. Wcieraj olej w skórę okrężnymi ruchami, wykonując przy tym delikatny masaż skóry. Masuj przez około 15 minut.
  • Na zakończenie zmyj skórę mocnym strumieniem letniej wody, tak aby dokładnie usunąć martwe, złuszczone komórki.

4. Mleko

Mleko – krowie, kozie czy owcze – to produkt naturalnego pochodzenia obfitujący w cenne dla zdrowia witaminy, minerały i inne substancje odżywcze. Idąc za przykładem Kleopatry, która już wieki temu napełniała „białym złotem” wannę, zastosuj mleko na przebarwienia.

mleko na przebarwienia pod pachami

W ten sposób odżywisz delikatny naskórek, oczyścisz go ze złogów, chemikaliów i obumarłych komórek, a także pięknie rozjaśnisz wszelkiego rodzaju plamy.

Jak stosować mleko do wybielania skóry pod pachami?

  • Zwilż mlekiem (najlepiej pełnotłustym) płatek kosmetyczny lub wacik i dokładnie wetrzyj mleko w skórę pod pachami, wykonując koliste, masujące ruchy.
  • Następnie pozostaw mleko na skórze przez około 10-15 minut, po czym dokładnie zmyj letnią wodą.

5. Miód z cukrem

Miód to naturalny kosmetyk stary jak świat. O jego cudownych właściwościach mówiono już tysiące lat temu. Zawiera on wiele wartościowych substancji odżywczych, które dbają nie tylko o zdrowie poszczególnych organów, lecz także mają silne działanie upiększające.

Poprzez połączenie płynnego miodu z kryształkami cukru otrzymamy fantastyczny, w 100% naturalny peeling, który nie tylko usunie martwe komórki naskórka, lecz także wybieli skórę oraz usunie wszelkiego rodzaju plamy i przebarwienia pod pachami.

Składniki peelingu

  • 2 łyżki stołowe miodu (50 g)
  • 1 łyżka stołowa cukru (15 g)

Jak stosować peeling z miodu i cukru na skórę pod pachami?

  • W niewielkim naczyniu wymieszaj miód z cukrem. Użyj do tego drewnianej łyżki albo patyczka.
  • Następnie nanieś tę klejącą pastę na skórę pod pachami, dokładnie pokrywając nią plamy i przebarwienia.
  • Pozostaw maskę na skórze przez około 20 minut, po czym dokładnie zmyj ją obfitym strumieniem letniej wody.

Polecamy przeczytać także: Ból w okolicy pachy- najczęstsze przyczyny

6. Zielony ogórek

Zielony ogórek, podobnie jak olej kokosowy, jest źródłem witaminy E, dlatego też znakomicie sprawdza się jako baza naturalnych kosmetyków i preparatów rozjaśniających skórę.

Regularne stosowanie okładów z ogórka pomaga w miarę szybko i skutecznie pozbyć się przebarwień na skórze całego ciała, również pod pachami.

świeży sok z ogórka

Jak wybielać skórę pod pachami za pomocą ogórka?

  • W pierwszej kolejności umyj ogórek i pokrój go na plasterki. Następnie umieść kilka z nich pod pachami (przyciśnij ramiona do tułowia, a ogórek nie wyleci). Trzymaj tę pozycję przez pół godziny.
  • Inną opcją jest przygotowanie soku z ogórka, który należy nanieść na przebarwienia pod pachami za pomocą płatka kosmetycznego albo wacika i pozostawienie go na skórze przez około 10 minut.

W obydwu przypadkach na koniec należy dokładnie oczyścić skórę obfitym strumieniem letniej wody.

Pamiętaj, że naturalne kuracje lecznicze i upiększające nie dają natychmiastowych efektów. W większości przypadków należy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie wyczekiwać na pozytywne zmiany. Te bywają jednak równie skuteczne jak profesjonalne zabiegi w centrach urody.

Inną bardzo ważną kwestią w stosowaniu domowych remediów jest systematyczność. Aby naturalne specyfiki zadziałały, trzeba je stosować regularnie i nie pomijać codziennych zabiegów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cestari, T. F., Dantas, L. P., & Boza, J. C. (2014). Acquired hyperpigmentations. Anais Brasileiros de Dermatologia. https://doi.org/10.1590/abd1806-4841.20142353

  • Castanedo-Cazares, J. P., Lárraga-Piñones, G., Ehnis-Pérez, A., Fuentes-Ahumada, C., Oros-Ovalle, C., Smoller, B. R., & Torres-Álvarez, B. (2013). Topical niacinamide 4% and desonide 0.05% for treatment of axillary hyperpigmentation: A randomized, double-blind, placebo-controlled study. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. https://doi.org/10.2147/CCID.S39246

  • Smit, N., Vicanova, J., & Pavel, S. (2009). The hunt for natural skin whitening agents. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms10125326

  • Brown, C. R. (2005). Antioxidants in potato. American journal of potato research, 82(2), 163-172.

  • Calabrese, V., Scapagnini, G., Randazzo, S. D., Randazzo, G., Catalano, C., Geraci, G., & Morganti, P. (1999). Oxidative stress and antioxidants at skin biosurface: a novel antioxidant from lemon oil capable of inhibiting oxidative damage to the skin. Drugs under experimental and clinical research, 25(6), 281-287.

  • Nevin, K. G., & Rajamohan, T. (2010). Effect of topical application of virgin coconut oil on skin components and antioxidant status during dermal wound healing in young rats. Skin pharmacology and physiology, 23(6), 290-297.

  • Kim, J., Ko, Y., Park, Y. K., Kim, N. I., Ha, W. K., & Cho, Y. (2010). Dietary effect of lactoferrin-enriched fermented milk on skin surface lipid and clinical improvement of acne vulgaris. Nutrition, 26(9), 902-909.

  • Nachbar, F., & Korting, H. C. (1995). The role of vitamin E in normal and damaged skin. Journal of Molecular Medicine, 73(1), 7-17

  • Hawa, I., Zulaikah, M., Mohamed, J., AA, Z. A., Kaswandi, M. A., & Ridzwan, B. H. (1999). The potential of the coelomic fluid in sea cucumber as an antioxidant. Malaysian Journal of Nutrition, 5(1 & 2), 55-59.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.