Najczęstsze przyczyny skurczów mięśni

Warto jest poznać najczęstsze przyczyny skurczów mięśni, aby w razie potrzeby móc im zapobiegać i przeciwdziałać. Choć zazwyczaj skurcze nie są szkodliwe, mogą być uciążliwe i nieprzyjemne.
Najczęstsze przyczyny skurczów mięśni

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przyczyny skurczów mięśni są różne, ale do najczęstszych należy nadmierna aktywność fizyczna i niedobór elektrolitów. Jeśli jednak cierpisz na nawracające i uporczywe skurcze, możesz dla pewności udać się do lekarza.

W poniższym artykule przeczytasz o najczęstszych przyczynach tych dolegliwości i jak sobie z nimi poradzić w sposób naturalny.

Czym są skurcze mięśni?

Skurcze są mimowolnymi spięciami jednego lub więcej włókien mięśniowych. Towarzyszący im ból może wahać się od bardzo łagodnego do bardzo intensywnego i zwykle trwa nawet do kilku minut pod rząd.

Jedną z głównych cech charakterystycznych skurczów mięśni jest to, zatrzymana zostaje możliwość rozluźnienia danego mięśnia, co czyni daną okolicę twardą, bolesną i napiętą.

Najczęściej doświadczamy ich w dolnych części ciała. Mogą ulegać im nasze łydki, tył ud, ale czasami nawet i plecy czy ramiona oraz dłonie. Mimo że nie stanową poważnych objawów chorobowych i zwykle występują sporadyczne, czasami mogą wskazywać na problem, na który warto zwrócić uwagę.

Dlatego, jeśli często doświadczasz bolesnych spięć, powinieneś uważnie przeczytać poniższy artykuł. Opiszemy w nim najczęstsze przyczyny skurczów i bólu mięśni. Dowiedz się co może je powodować i  jak sobie pomóc.

Przyczyny skurczów mięśni

1. Słaba cyrkulacja krwi

Warunki, które hamują krążenie krwi są często przyczyną bolesnych skurczów mięśni. W ciągu dnia mięśnie są zależne od dobrego krążenia, aby otrzymać tlen niezbędny do prawidłowej pracy. Jeśli krew nie krąży dobrze, komórki mięśniowe nie mogą prawidłowo przetwarzać impulsów, a zatem powstają skurcze.

Przyczyny skurczów nóg- słabe krążenie

Ważne jest, aby sprawdzić, czy skurcze są spowodowane złym krążeniem, a jeśli tak, szukać odpowiedniego leczenia.

2. Niedobór niezbędnych minerałów

Większość osób, u których występują częste skurcze, cierpi na niedobór magnezu. Jednak czasami suplementacja tego minerału nie jest wystarczająca, bowiem problem może dotyczyć  niedoboru większej liczby minerałów. Skurcze mogą być spowodowane niskim całkowitym stężeniem elektrolitów, spowodowanym brakiem równowagi potasu, wapnia i sodu.

Jest to dość powszechne wśród sportowców i osób uprawiających wiele dyscyplin sportowych i wykazujących bardzo dużą aktywność fizyczną. Podczas wysiłku nasze ciało eliminuje minerały wraz z potem. Aby przeciwdziałać temu efektowi, należy pić napoje izotoniczne (sportowe), zwłaszcza po treningu.

Należy również wybierać wodę wysoko zmineralizowaną w miejsce wody nisko zmineralizowanej. Powinieneś także zwiększyć spożycie minerałów, najlepiej jedząc owoce i warzywa oraz pijąc soki warzywne i owocowe.

Pamiętaj! Należy wypijać codziennie odpowiednią ilość płynów oraz stosować zbilansowaną dietę.

Przeczytaj także: Rodzaje wody mineralnej – który jest najlepszy?

3. Odwodnienie

Skurcze i spięcia mięśni występują częściej w miejscach o gorącym klimacie lub w upalnych miesiącach letnich. Nie oznacza to jednak, że to właśnie temperatura otoczenia jest ich głównym powodem.

To właśnie nadmierna utrata płynów przez pot, jak również zbyt niskie spożycie wody może powodować dokuczliwe objawy. Odwodnienie powoduje, że zakończenia nerwowe stają się wrażliwe i powodują mimowolne skurcze w różnych grupach mięśni w całym ciele.

Odwodnienie jest jedną z przyczyn skurczów mięśni

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim punkcie- w celu zapobiegania temu problemowi zaleca się wypijanie od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Dobrze jest też pić herbatę i naturalne soki owocowo- warzywne lub jeść owoce o dużej zawartości wody, np. arbuzy, jabłka, truskawki, melony.

Przeczytaj więcej o nawodnianiu organizmu: Owoce, które naturalnie cię nawodnią i dostarczą minerałów.

4. Przeciążenie fizyczne

Przyczyny skurczów mięśni można też szukać w długotrwałym uprawianiu sportu. Wyczerpująca aktywność fizyczna, taka jak bieg maratoński, ćwiczenia o wysokiej intensywności czy też niektóre rodzaje pracy, mogą spowodować skurcze nóg.

Kiedy mięśnie są wyczerpane, komórki mięśniowe ulegają podrażnieniu i mogą nieprawidłowo przetwarzać otrzymywane sygnały elektryczne.

Aby uniknąć tego i innych poważniejszych urazów, upewnij się, że twój plan treningowy pasuje do twoich możliwości fizycznych. Ponadto przed treningiem nie zapomnij rozgrzać się, a następnie wykonaj ćwiczenia rozciągające. W trakcie ćwiczeń popijaj wodę wysoko zmineralizowaną lub specjalne elektrolity.

5. Zimne temperatury

Kiedy twoje ciało jest narażone na wyjątkowo niskie temperatury lub nagłe zmiany otoczenia z gorącego na zimne, twoje mięśnie napinają się. Te przyczyny skurczów nie są aż tak  powszechne, ale można ich uniknąć, podejmując kroki, aby utrzymać stałą temperaturę ciała.

Przyczyny skurczów- zimno i niskie krążenie

Zimą ubieraj się “na cebulkę”, noś odpowiednie obuwie i staraj się poprawić swoje krążenie. Jeśli masz siedzącą pracę, co jakiś czas wstań i się poruszaj.

6. Przyczyny anatomiczne i medyczne

Skurcze są przypadłością tak popularną, że ludzie zazwyczaj pomijają fakt, że mogą być one spowodowane przyczynami anatomicznymi lub przypadłościami medycznymi. Chociaż powinny być określone przez specjalistę, nie należy odrzucać tych przyczyn jako możliwości.

Anatomiczne przyczyny skurczów:

  • Niewłaściwe ustawienie nóg, bioder lub tułowia – wrodzone lub nabyte.
  • Uszkodzenie nerwów- np. w wyniku wypadku, operacji.
  • Zwężone naczynia krwionośne.
  • Zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca, nadczynność tarczycy lub hipoglikemia.
  • Poważne stany neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, uszkodzenie neuronu ruchowego (MND- Choroba Kennedy’ego) lub choroby mięśni (miopatie).
  • Żylaki.
  • Marskość wątroby.
  • Skutki uboczne niektórych leków.

Wszyscy od czasu do czasu miewamy skurcze i najczęściej nie wymagają one leczenia.Najczęściej przechodzą one same z siebie. Warto jest również ulżyć im przy pomocy ciepłych okładów lub delikatnego rozciągania danej okolicy.

Ale jeśli notorycznie nawracają, szczególnie w nocy, powinieneś  pójść po poradę do lekarza.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.