Najczęstsze infekcje oka - poznaj ich typowe objawy

Infekcje oka zwykle powodują dyskomfort, taki jak swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie i ból. Musisz jednak wiedzieć, jaki rodzaj drobnoustroju je powoduje, aby odpowiednio je leczyć.
Najczęstsze infekcje oka - poznaj ich typowe objawy

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2022

Objawy, takie jak zaczerwienienie, podrażnienie oka, swędzenie i ból, są często powodowane przez typowe infekcje oka. Mogą je powodować różne patogeny, takie jak wirusy, bakterie lub grzyby. Większość przypadków rozwija się korzystnie, ale niektóre się komplikują.

Jak je rozpoznać? Jakie są metody leczenia? Odpowiedzi na te pytania mają kluczowe znaczenie, aby interweniować na czas. Z tego powodu chcielibyśmy opowiedzieć o najważniejszych aspektach każdego z tych rodzajów infekcji.

Co musisz wiedzieć o zdrowiu oczu i wzroku

Oko to narząd, który wykrywa światło i zamienia je na impulsy elektrochemiczne. Przemieszczają się one przez neurony w nerwie wzrokowym. Jak możesz sobie wyobrazić, to biologiczne narzędzie jest niezbędne do pojmowania trójwymiarowej przestrzeni, w której się znajdujemy, i odpowiedniego reagowania.

Wzrok jest najbardziej cenionym zmysłem, a słuch drugim, według pewnych danych empirycznych. Nie ma jednak solidnych dowodów na ich poparcie. Jednak symptomy stanu osłabiającego lub utrudniającego funkcjonowanie aparatu ocznego są szybko zauważalne i denerwujące.

Co powoduje dyskomfort oczu?

Istnieje kilka schorzeń oczu, większość z nich wiąże się z utratą wzroku, takich jak krótkowzroczność, astygmatyzm, zaćma itp. Wiążą się one z wewnętrznymi wadami morfologicznymi, które mogą obejmować nieprawidłową krzywiznę lub zmętnienie soczewki krystalicznej.

Infekcje oka mają jednak pochodzenie egzogenne. Oznacza to, że są powodowane przez mikroskopijne zarazki, takie jak bakterie, wirusy, a nawet grzyby. Oczy mogą stać się dobrą pożywką dla patogenów ze względu na wilgoć otaczającej je tkanki.

Zmęczona kobieta.
Ważne jest, aby nauczyć się rozróżniać choroby oczu i infekcje. Te ostatnie mogą być spowodowane przez wirusy, bakterie lub grzyby.

Najczęstsze infekcje oka

Jest ich wiele i trzeba ustalić ich przyczynę, aby wybrać odpowiednią terapię, nawet jeśli mogą mieć podobne objawy. Oto najważniejsze infekcje oka.

Zapalenie spojówek

Jest to jedna z najczęstszych chorób oczu, ponieważ ma różne pochodzenie i zróżnicowany ogólny stan kliniczny obejmujący infekcję lub zapalenie błony śluzowej spojówki.

Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), zapalenie spojówek powodują zazwyczaj dwa rodzaje mikroorganizmów, które opisujemy poniżej:

 • Bakteryjne zapalenie spojówek jest spowodowane między innymi przez Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenza. Może się łatwo rozprzestrzeniać, szczególnie w niehigienicznych środowiskach, w których kilka osób używa tych samych kosmetyków. Jednak częściej występuje u dzieci niż u dorosłych, zwykle od grudnia do kwietnia. Główną cechą charakterystyczną jest sącząca się ropa z oka.
 • Wirusowe zapalenie spojówek może być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami, takimi jak adenowirusy. Jego główną cechą jest silne podrażnienie oka, które zaczyna się w jednym oku i szybko rozprzestrzenia się na drugie. Jest też dość zaraźliwe.

Istnieją inne możliwe przyczyny zapalenia spojówek, takie jak alergie, narażenie na chemikalia, ciała obce w oku i noszenie soczewek kontaktowych. Są to często jednorazowe epizody podrażnienia i i nie są zaraźliwe.

Antybiotyki są przydatne w infekcjach bakteryjnych, ale krople do oczu zawierające kortykosteroidy są leczeniem z wyboru w przypadku wirusowego i alergicznego zapalenia spojówek. W każdym razie wybór między jedną a drugą opcją należy do lekarza prowadzącego lub lekarza okulisty.

Jęczmień

To drugie najczęstsze infekcje oka. Co więcej, ludzie często mylą ten stan z pasożytem w oku. W rzeczywistości jest to zwykle przypadkowa praca bakterii gronkowca.

Jęczmień spowodowany jest proliferacją bakterii, która tworzy mały ropień w gruczołach łojowych otaczających różne obszary powieki.

Ogólne objawy tej infekcji obejmują:

W większości przypadków jęczmień ustępuje samoistnie, ale w rzadkich przypadkach może być konieczne zastosowanie antybiotyków lub nawet miejscowych zabiegów chirurgicznych w celu odprowadzenia ropy z dotkniętego obszaru. Zadecyduje o tym prowadzący specjalista.

Jak zawsze właściwa higiena jest najlepszą profilaktyką chorób bakteryjnych. Dlatego nie dotykanie oczu bez wcześniejszego umycia rąk jest niezbędne, aby uniknąć tego typu dolegliwości.

Oko z zapaleniem spojówek.
Charakterystycznym objawem jęczmienia jest wybrzuszenie powieki. Może ulec poprawie samoistnie, ale czasami wymaga leczenia.

Keratomykoza

Ta infekcja jest wynikiem infekcji grzybiczej rogówki oka. Stan ten nie jest tak powszechny u osób nie mających kontaktu ze środowiskiem wiejskim, a zatem występuje głównie u rolników, ogrodników i robotników budowlanych.

Keratomykoza może być spowodowana rodzajem urazu, który umożliwia kontakt oka ze skażonymi powierzchniami roślin, zmianami filmu łzowego lub używaniem brudnych soczewek kontaktowych w złym stanie.

Oznaki tego stanu to :

 • Światłowstręt
 • Ból oka
 • Uczucie posiadania obcego elementu w oku
 • Owrzodzenie z koncentrycznymi liniami

Keratomykoza wymaga diagnozy za pomocą bezpośredniej hodowli lub PCR, ponieważ łatwo można ją pomylić z którymkolwiek z wyżej wymienionych stanów bakteryjnych. Tak więc charakter czynnika zakaźnego wymaga leczenia, które obejmuje stosowanie leków przeciwgrzybiczych, a w ciężkich przypadkach nawet zabieg chirurgiczny.

Inne częste infekcje oka

Omówione powyżej infekcje oka są najczęstsze, ale należy wziąć pod uwagę inne, jeśli chodzi o występowanie objawów. Oczywiście ostateczną diagnozę musi postawić lekarz lub okulista.

 • Przyczyną zapalenia powiek mogą być bakterie. Głównym objawem jest zapalenie powiek spowodowane niedrożnością gruczołów łojowych. Leczenie może obejmować krople lub maści kortykosteroidowe i antybiotyki.
 • Zapalenie wnętrza gałki ocznej jest albo grzybicze, albo bakteryjne i może powodować między innymi ból, ropę i wrażliwość na światło. W zależności od przyczyny mogą być konieczne antybiotyki, leki przeciwgrzybicze lub inne metody leczenia.
 • Zapalenie błony naczyniowej oka może wynikać z infekcji wirusowej lub urazu oka. Zwykle nie powoduje długotrwałych problemów, ale może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie jest odpowiednio leczone. Ponadto leczenie różni się w zależności od przyczyny i obejmuje między innymi stosowanie okularów przeciwsłonecznych, kropli do oczu i zastrzyków do oczu.

O czym należy pamiętać w przypadku typowych infekcji oka

Jak wspomnieliśmy powyżej, różne patogeny mogą wpływać na oczy i powodować objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk i nadmierne łzawienie. Dlatego musimy podjąć środki ostrożności i higieny, zanim dotkniemy naszych oczu.

Na koniec, skonsultuj się z lekarzem lub okulistą, jeśli masz jakiekolwiek objawy infekcji. Specjalista określi odpowiednie leczenie w zależności od przyczyny po przeprowadzeniu odpowiednich badań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Enoch J, McDonald L, Jones L, Jones PR, Crabb DP. Evaluating Whether Sight Is the Most Valued Sense [published online ahead of print, 2019 Oct 3]. JAMA Ophthalmol. 2019;137(11):1317-1320. doi:10.1001/jamaophthalmol.2019.3537
 • Zhang J, Tuo J, Wang Z, Zhu A, Machalińska A, Long Q. Pathogenesis of Common Ocular Diseases. J Ophthalmol. 2015;2015:734527. doi:10.1155/2015/734527
 • Watson S, Cabrera-Aguas M, Khoo P. Common eye infections. Aust Prescr. 2018;41(3):67-72. doi:10.18773/austprescr.2018.016
 • La conjuntivitis, CDC. Recogido a 14 de junio en https://www.cdc.gov/conjunctivitis/about/causes-sp.html#viral.
 • Pippin MM, Le JK. Bacterial Conjunctivitis. [Updated 2020 Apr 20]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546683/
 • Solano D, Virgile J, Czyz CN. Viral Conjunctivitis. [Updated 2020 May 19]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470271/
 • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Conjunctivitis: Can antibiotics help? 2007 Dec 19 [Updated 2018 Nov 15]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279312/
 • Orzuelo, mayoclinic. Recogido a 14 de junio en https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/sty/symptoms-causes/syc-20378017#:~:text=Un%20orzuelo%20se%20produce%20por,la%20mayor%C3%ADa%20de%20estas%20infecciones.
 • Sharma Y, Jain S, Jayachandran. Keratomycosis: Etiology, Risk Factors and Differential Diagnosis- A Mini Review on Trichophyton spp. J Clin Diagn Res. 2014;8(10):DD01-DD2. doi:10.7860/JCDR/2014/9029.5044
 • Tuli SS. Fungal keratitis. Clin Ophthalmol. 2011;5:275-279. doi:10.2147/OPTH.S10819
 • Putnam CM. Diagnosis and management of blepharitis: an optometrist’s perspective. Clin Optom (Auckl). 2016;8:71-78. Published 2016 Aug 8. doi:10.2147/OPTO.S84795
 • Kernt M, Kampik A. Endophthalmitis: Pathogenesis, clinical presentation, management, and perspectives. Clin Ophthalmol. 2010;4:121-135. Published 2010 Mar 24. doi:10.2147/opth.s6461

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.