Jęczmień? Oto 4 zioła przyspieszające jego gojenie się

Jeśli nie wiesz, jak szybciej wyleczyć jęczmień, dzisiaj poznasz kilka ziołowych preparatów, które mogą Ci pomóc uporać się z tą uciążliwą dolegliwością!
Jęczmień? Oto 4 zioła przyspieszające jego gojenie się

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jęczmień to ostry stan zapalny wywołany infekcją, która powoduje ból, tkliwość i obrzęk powiek. Dzisiaj zaprezentujemy Ci kilka ziołowych rozwiązań przyspieszających gojenie się tego problemu tak, abyś mógł się go jak najszybciej pozbyć.

Chociaż na ogół jęczmień ma łagodny i samoograniczający się przebieg, to jednak czasami może powodować komplikacje i poważny dyskomfort. Z tego powodu możesz użyć dowolnego z ziołowych preparatów, które zaproponujemy w tym artykule jako uzupełnienie leczenia wskazanego przez lekarza.

Zioła pozwalające szybciej wyleczyć jęczmień

Jeśli nie wiesz, jak szybciej wyleczyć jęczmień, dzisiaj poznasz kilka ziołowych preparatów, które mogą Ci pomóc uporać się z tą uciążliwą dolegliwością! Jak stwierdzono w artykule „Najczęstsze przyczyny wizyt u okulistyczny” (oryg. Most frequent causes of ophthalmological visits), jęczmień wywołują bakterie z rodzaju Staphylococcus.

Jeśli masz zapalenie powiek, nie przestrzegasz odpowiedniej higieny twarzy (jak na przykład zmywania makijażu) lub nie myjesz wystarczająco często rąk i twarzy, możesz z łatwością go złapać.

1. Świetlik

Roślina ta ma właściwości przeciwbakteryjne, które pomagają wyeliminować infekcję wywołującą jęczmień.

Artykuł zatytułowany „Dowody na stosowanie roślin leczniczych w infekcjach oczu” (oryg. Evidence of the use of medicinal plants in eye infections) przedstawia tę roślinę jako skuteczną opcję przyspieszenia gojenia jęczmienia. Powody, dla których może to być świetna opcja, są następujące:

Świetlik jest dobry na jęczmień
  • Świetlik łagodzi podrażnienia oczu.
  • Działa bezpośrednio na błonę śluzową.
  • Roślina ta ma działanie ściągające.
  • Posiada właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne.

Jednym ze sposobów użycia świetlika jest przygotowanie naparu na jego bazie. Następnie zanurz w nim kompres lub sterylną gazę i nałóż na zamknięte powieki na około pięć minut. Preparat ten można również stosować do dokładnego przemywania oczu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ostre zapalenie spojówek – zwalcz 7 sposobomi

2. Glistnik jaskółcze ziele

Glistnik jaskółcze ziele to kolejna opcja przyspieszająca gojenie się jęczmienia. Roślina ta ma bardzo korzystne właściwości, które mogą pomóc poprawić wygląd powieki i zredukować jęczmień lub spowodować jego zniknięcie w ciągu kilku dni. W szczególności glistnik jaskółcze ziele wykazuje następujące właściwości:

  • Posiada właściwości przeciwwirusowe
  • Działa antybakteryjnie
  • Pomaga zmniejszyć obrzęk powiek

Podobnie jak w poprzednim przypadku, najlepszym sposobem wykorzystania tego zioła na jęczmień jest przygotowanie z niego naparu. Następnie weź gazę lub kompres i dobrze zwilż go w preparacie.

Należy uważać, aby nie zanurzyć gazy w zbyt gorącej wodzie, ponieważ umieszczenie jej na oku może spowodować jego uraz. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jest ciepły na tyle, aby można go było trzymać przez pięć minut na powiece bez jakiegokolwiek ryzyka poparzenia.

3. Nagietek zwyczajny

Kwiaty nagietka mają działanie uspokajające, które pomagają zmniejszyć stan zapalny wywoływany przez jęczmień. Ponadto nagietek pospolity może być również bardzo pomocny w przyspieszaniu gojenia się jęczmienia. Wśród jego różnych cech i właściwości możemy wyróżnić następujące:

Nagietek
  • Właściwości przeciwzapalne
  • Silne właściwości lecznicze
  • Właściwości antybakteryjne

Wszystko to oznacza, że ​nagietek zwyczajny to wspaniały środek przyspieszający gojenie się jęczmienia. Najlepszym sposobem na wykorzystanie wszystkich jego właściwości jest zrobienie okładu. W tym celu przygotuj normalny napar ze zwykłymi liśćmi nagietka.

Gdy woda się zagotuje, włóż do niej gazę lub kompres i przykryj naczynie. Następnie przy zamkniętych oczach nałóż okład w miejscu pojawienia się jęczmienia i odczekaj pięć do dziesięciu minut.

4. Zielona herbata jest doskonała na jęczmień

Ostatnią opcją przyspieszającą gojenie się jęczmienia jest zielona herbata. To produkt spożywczy, który na pewno masz w swoim domu i którego właściwości są korzystne nie tylko dla Twojego zdrowia, ale także dla skóry.

Korzystne właściwości zielonej herbaty wynikają po części z zawartych w niej polifenoli. Są to te związki chemiczne, które nadają jej niektóre z następujących właściwości, które pomogą przyspieszyć gojenie się jęczmienia. Takie jak na przykład:

  • Działanie przeciwwirusowe
  • Właściwości przeciwzapalny
  • Cechy antyalergiczny

Ważne jest, aby stosować ten środek jako kompres lub okład, jak wspomnieliśmy wcześniej. Ponadto musisz uzbroić się w cierpliwość i powtarzać ten proces raz dziennie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zielona herbata pomaga schudnąć – prawda czy mit

Dodatkowe wskazówki, które pozwolą Ci szybciej wyleczyć jęczmień

Prawidłowe czyszczenie twarzy pomoże zapobiec zatykaniu się mieszków włosowych i związanemu z tym rozwojowi jęczmienia.

Oprócz stosowania tych środków w celu przyspieszenia gojenia się jęczmienia, należy wziąć pod uwagę kilka innych wskazówek. Są one naprawdę ważne, jeśli od jakiegoś czasu cierpisz na jęczmień.

Być może nie zmywasz odpowiednio dokładnie makijażu przed snem? Jest to bardzo ważne, ponieważ nie wolno zapominać, że cienie do powiek lub tusz do rzęs mogą powodować pojawienie się tego problemu. Ponadto ważne jest, aby używać odpowiednich produktów do pielęgnacji oczu.

Zmywanie makijażu

Analogicznie musisz bardzo uważać, jeśli często dotykasz lub pocierasz oczy. Pamiętaj, że Twoje dłonie nie zawsze są czyste, a to może sprzyjać pojawieniu się jęczmienia.

Jeśli pomimo wymienionych powyżej środków zaradczych nadal dość często cierpisz na jęczmień, nie wahaj się porozmawiać z lekarzem, któremu możesz zaufać. Doradzi Ci on, jak znaleźć główną przyczynę tego problemu.

Czy dość często cierpisz na jęczmień? Czy jest on niewielki, czy wręcz przeciwnie, powoduje poważny obrzęk oka? Mamy nadzieję, że te ziołowe preparaty mogą Ci pomóc i że teraz jesteś dużo bardziej świadoma tego, że codzienne usuwanie makijażu (lub mycie rąk) jest konieczne, aby temu zapobiec.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García-Rodríguez, M. C., Vilches-Larrea, R. E., Nicolás-Mendez, T., & Altamirano-Lozano, M. A. (2012). El té verde en la quimioprevención in vivo del daño genotóxico inducido por metales cancerígenos (cromo [VI]). Nutrición Hospitalaria27(4), 1204-1212.
  • Lastra Valdés, Humberto, & Piquet García, Rosario. (1999). Calendula officinalis. Revista Cubana de Farmacia33(3), 188-194. Recuperado en 22 de marzo de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75151999000300007&lng=es&tlng=es.
  • López de Letona, C.. (2006). Remedios oftálmicos en la materia médica de Dioscórides (II). Archivos de la Sociedad Española de Oftalmología81(5), 301-302. Recuperado en 22 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0365-66912006000500011&lng=es&tlng=es.
  • Mengual-Moreno, E., Lizarzábal-García, M., Hernández-Rincón, I., & De Freitas Barboza-Nobrega, M. (2015). Hepatotoxicidad asociada a hierbas y productos nutricionales de origen botánico. Investigación Clínica56(3), 320-335.
  • Novy P, Davidova H, Serrano-Rojero CS, Rondevaldova J, Pulkrabek J, Kokoska L. Composition and Antimicrobial Activity of Euphrasia rostkoviana Hayne Essential Oil. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:734101. doi:10.1155/2015/734101
  • Parente, L. M., Lino Júnior, R., Tresvenzol, L. M., Vinaud, M. C., de Paula, J. R., & Paulo, N. M. (2012). Wound Healing and Anti-Inflammatory Effect in Animal Models of Calendula officinalis L. Growing in Brazil. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM2012, 375671. https://doi.org/10.1155/2012/375671
  • Miraj, S., & Alesaeidi, S. (2016). A systematic review study of therapeutic effects of Matricaria recuitta chamomile (chamomile). Electronic physician8(9), 3024–3031. https://doi.org/10.19082/3024
  • Novy P, Davidova H, Serrano-Rojero CS, Rondevaldova J, Pulkrabek J, Kokoska L. Composition and Antimicrobial Activity of Euphrasia rostkoviana Hayne Essential Oil. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:734101. doi:10.1155/2015/734101

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.