Ból oczu - 4 naturalne metody leczenia

Ból oczu może być objawem złych nawyków (długie korzystanie z komputera) lub choroby czy infekcji. Dowiedz się jak sobie z nim radzić. naturalnie.
Ból oczu - 4 naturalne metody leczenia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy cierpisz na ból oczu i nie wiesz, jak go naturalnie złagodzić? Istnieje kilka naturalnych metod leczenia, które mogą pomóc. W tym artykule przedstawimy kilka opcji, które możesz wypróbować w domu. Czytaj dalej i dowiedz się jak złagodzić dyskomfort i ból oczu.

Ból oczu- poznaj cztery naturalne metody łagodzenia i możliwe przyczyny

Ból oka zwykle martwi i niepokoi- wiele osób obawia się infekcji, uszkodzenia lub nawet utraty wzroku w tym organie.  Jak się okazuje, najczęściej dyskomfort może być spowodowany niegroźnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak przeciążenie wzroku, zmęczenie czy podrażnienie spojówek.

Niekiedy jednak zdarza się, że ból oka jest spowodowany poważną infekcją lub stanem chorobowym.

Nadmierne ciśnienie w gałce ocznej może występować przy stresie, zmęczeniu, nadciśnieniu tętniczym, migrenach, chorobach zatok obocznych nosa, ale też jaskrze czy chorobach nowotworowych oczu.

Jak rozpoznać groźny stan chorobowy? Ból oka może mieć wiele różnych przyczyn. Spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed komputerem, dostanie się mydła do oczu pod prysznicem lub infekcja, taka jak zapalenie spojówek, może powodować ten nieprzyjemny objaw. Możliwości jest jednak znacznie więcej. 

Jeśli jednak nie chcesz uciekać się od razu do tradycyjnych rozwiązań i wolisz poszukać czegoś bardziej naturalnego, dziś opowiemy ci o niektórych naturalnych metodach leczenia bólu oczu.

Jeśli jest to objaw reakcji alergicznej- temu objawowi towarzyszą łzawienie, swędzenie, opuchlizna i zaczerwienienie oczu. Alergie, które najczęściej wywołują ból oka, to alergie sezonowe, na przykład na pyłki traw.

Zdarzają się również alergie na składniki kosmetyczne, w których ból oka jest wywołany użyciem konkretnego produktu: kremu, mydła czy tuszu do rzęs.

Metody pomagające łagodzić ból oczu

Przede wszystkim należy przyjrzeć się swoim nawykom. Może to być długi czas spędzony przed komputerem, który powoduje u ciebie ból oczu. Może często pocierasz oczy, używasz niewłaściwych kosmetyków lub nie wykonujesz prawidłowego demakijażu.

Przeczytaj też: Jak się rozwija alergia?

1. Gorące kompresy na silny ból oczu

Ta pierwsza metoda leczenia bólu oczu zapewnia bardzo skuteczną ulgę w przypadku na przykład zapalenia spojówek. Wystarczy zanurzyć jednorazowy kompres w gorącej wodzie (ale nie parzącej) i na kilka minut nałożyć na zamknięte oczy.

Zamiast wody możesz użyć naparu z kwiatów rumianku. Nie zalecamy jednak sypanego rumianku, ponieważ płatki i fragmenty kwiatów mogą dostać się do oczu i pogorszyć infekcję. Lepiej, jeśli zaparzysz torebkę z rumiankiem i dobrze ją odcedzisz, najlepiej kilkukrotnie.

Wtedy możesz użyć tej wody do namoczenia kompresu. Oczywiście musisz być bardzo ostrożny. Aby uniknąć potencjalnych problemów, lub alergii możesz po prostu zwilżyć kompres gorącą wodą.

2. Torebki herbaty dla zdrowia twoich oczu

Herbata na ból oczu

Relaks z przyłożonym kompresem z torebek z herbatą na oczy pomaga rozluźnić bolący obszar, zmniejszając podrażnienie i ból. W rzeczywistości może pomóc w przypadku alergii lub przy zapaleniu spojówek.

Jest to tradycyjne remedium, ale należy zwrócić uwagę by nie były one gorące oraz czy nie masz uczulenia na składniki herbaty. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz użyć rumianku lub zielonej herbaty. Jak już wspomnieliśmy, z rumiankiem trzeba bardzo uważać.

Jeśli masz tylko rumianek, możesz przed założeniem torebki nałożyć gazę lub cienką ściereczkę na oczy. W ten sposób będziesz chronić swoje oczy tak bardzo, jak to możliwe i zapobiegać dostaniu się do nich fragmentów kwiatów. Pozostaw okład na około dziesięć minut.

Przeczytaj także: Sposoby na suche oczy podczas menopauzy

Nałożenie torebek z herbatą na oczy ma wiele zalet:

  • Rozluźnienie mięśni dookoła oczu: jeśli ból oczu jest spowodowany pracą wielu godzin przed komputerem, stresem lub migreną.
  • Złagodzenie zapalenia spojówek: Jeśli masz tę infekcję, torebki herbaty pomogą ci poczuć się znacznie lepiej i złagodzić objawy.
  • Łagodzenie alergii: jeśli łzawienie oczu jest spowodowane na przykład uczuleniem na pyłki, torebki herbaty mogą pomóc zmniejszyć łzawienie i uspokoić reakcję alergiczną.

3. Brezylka, cezalpinia na ból oczu

Caesalpinia należy do rodziny roślin strączkowych (bobowatych) i jest kwiatem, który ma zastosowanie w poprawie zdrowia i stanu oczu. Niektóre gatunki mają duże znaczenie gospodarcze, dostarczając cenionych gatunków drewna oraz barwników i garbników.

Suszone kwiaty możesz kupić w sklepach z produktami naturalnymi i zielarskich. Aby wykorzystać jej właściwości, wyekstrahuj esencję z kwiatów i ostrożnie nałóż na oczy w formie kompresu.

Aby przygotować ten środek na ból oczu, musisz zagotować wodę i dodać suszone liście. Później, gdy woda osiągnie punkt wrzenia, wyłącz źródło ognia i odstaw napar na 5 minut.

Po tym czasie upewnij się, że mieszanina jest bardzo dobrze przecedzona- nie chcemy aby fragmenty rośliny dostały się do oczu. Namocz wacik w miksturze i przemyj oczy. Jeśli zwilżysz mały kawałek gazy lub kompresu, możesz nałożyć go na oczy na kilka minut. Pomoże to poprawić stan zdrowia twoich gałek ocznych.

4. Zimne okłady pomogą zmniejszyć opuchliznę

Kompresy na oczy

Na początku artykułu wspomnieliśmy, jak ważne jest stosowanie ciepłych okładów na oczy. Możesz jednak również stosować zimne okłady, aby złagodzić ból i opuchliznę wokół oczu.

Aby to zrobić, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Zanurz kompres w zimnej wodzie i dobrze go odciśnij przed nałożeniem na oczy. Unikniesz naparu spływającego wprost do oka i podrażnienia.
  • Jeśli używasz herbaty lub naparu roślinnego, pozwól mu ostygnąć przed namoczeniem kompresu i nałożeniem go na oczy.
  • Gdy napar ostygnie, możesz go również włożyć do lodówki, aby później nanieść go na oczy, aby uzyskać znacznie chłodniejszy efekt i zmniejszenie opuchlizny.

Ból oczu- podsumowanie

Zimne okłady działają odprężająco i poprawiają krążenie. Z tego powodu zmniejszają ból oczu, jeśli masz alergie lub podrażnienia.

Można również zwilżyć zimne kompresy herbatą lub zaparzoną wodą, jak wskazano powyżej. Możesz wybrać gorący lub zimny kompres, w zależności od tego, który najlepiej działa przeciwbólowo.

 

Zapobiegaj bólowi zanim się pojawi

Jak wskazaliśmy na początku, należy przeanalizować swoje nawyki, aby zapobiec bólowi oczu. Jeśli pracujesz na przykład przy komputerze, lub często korzystasz z telefonu- rób sobie częste przerwy, idź na spacer i przez kilka minut unikaj skupiania wzroku na ekranie.

Ponadto, jeśli używasz soczewek kontaktowych, ważne jest, aby bardzo dobrze umyć ręce przed dotknięciem oczu, aby uniknąć infekcji oczu. Unikaj też ich ciągłego drapania lub dotykania. To samo dotyczy makijażu- dezynfekuj pędzle i szczoteczki, zmieniaj maskarę co kilka miesięcy, aby uniknąć rozwoju bakterii. 

Czy cierpisz na ciągłe problemy z oczami? Czy ostatnio miałeś silny ból oka? Mamy nadzieję, że ten artykuł zawiera wskazówki, które pomogą ci opanować ten problem.

Pamiętaj, że jeśli po tygodniu te naturalne metody nie pomogą ci – koniecznie udaj się do lekarza okulisty. Pomoże on dopasować odpowiednie dla ciebie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Godínez-Caraballo, Daimy, & Volpato, Gabriele. (2008). Plantas medicinales que se venden en el mercado El Río, Camagüey, Cuba. Revista mexicana de biodiversidad79(1), 217-241. Recuperado en 12 de abril de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1870-34532008000100019&lng=es&tlng=es.
  • Gómez Ugarte, M., Reyes Rojas, S., & Paredes Choque, L. (2015). La manzanilla y sus propiedades medicinales. Revista de Investigación e información en Salud10, 54.
  • Salaverry, Oswaldo, & Cabrera, Jorge. (2014). Florística de algunas plantas medicinales. Revista Peruana de Medicina Experimental y Salud Publica31(1), 165-168. Recuperado en 12 de abril de 2019, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1726-46342014000100025&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.