Najczęstsze błędy podczas rozpoczynania rozmowy
Komunikowanie się z innymi ludźmi to coś, co robimy regularnie. Jednak często nie poświęcamy czasu, aby przeanalizować, czy robimy to dobrze, czy źle. A to może dać nam wskazówki, dlaczego czasami nasze relacje z innymi są udane, podczas gdy inne kończą się katastrofą. Czy nie udaje nam się nawiązać porozumienia, czy też popełniamy błędy podczas rozpoczynania rozmowy?
Być może powinniśmy pamiętać zdanie pozostawione nam przez filozofa Platona, aby zastanowić się nad możliwymi błędami, które popełniamy, gdy angażujemy się w rozmowę. Powiedział, że „ Mędrcy mówią, ponieważ mają coś do powiedzenia; głupcy mówią, ponieważ muszą coś powiedzieć”.
Znaczenie prawidłowej komunikacji
Chociaż jest to bardzo cenne i ważne narzędzie, ponieważ możemy komunikować się za pomocą słów, prawie nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego nie powinno nas dziwić, że rozpoczynając rozmowę możemy popełnić wiele błędów.
Dobra komunikacja jest ważna dla relacji w pracy, dla naszych relacji z partnerem i dla efektywnego przekazywania informacji. W końcu czy możesz sobie wyobrazić sprzedawcę, który nie umie dobrze się komunikować?
Jest bardzo prawdopodobne, że z czasem musiałby zmienić pracę, ponieważ nie osiągałby oczekiwanych rezultatów. A co możemy powiedzieć o związkach? Ilu kłótni można by uniknąć, gdybyśmy nauczyli się właściwie komunikować?
Myślimy, że spodoba Ci się: 4 klucze jak pokonać trudny moment w życiu
Jakie są najczęstsze błędy podczas rozpoczynania rozmowy
Teraz, gdy rozumiemy, jak ważne jest ulepszenie sposobu, w jaki się komunikujemy, musimy zacząć zdawać sobie sprawę z najczęstszych błędów, jakie popełniamy. Na pewno będziesz się identyfikować z niektórymi z nich, a to jest pierwszy krok do zrobienia postępów.
Nie słuchanie drugiej osoby
Możemy myśleć, że to, co mówimy, jest bardzo ważne i jesteśmy tak podekscytowani, że nie słuchamy drugiej osoby. Stwarza to problem komunikacyjny. Rozmowa nie płynie naturalnie i nie jest dwukierunkowa.
Moglibyśmy rozmawiać ze ścianą i rezultat byłby taki sam. Nauka słuchania wymaga wielkiego wysiłku, jeśli nie nauczyliśmy się tego wcześniej.
Błędy podczas rozpoczynania rozmowy: Wybieranie nieodpowiednich tematów
W tym momencie nie mówimy o tematach, które można uznać za tabu, ale o wybieraniu tematów, które nie są odpowiednie w danym momencie.
Dobrymi przykładami są na przykład tematy kontrowersyjne lub bardzo negatywne. To może nie zadowolić naszych odbiorców. Możliwe nawet, że powstają niewygodne chwile milczenia. Aby tego uniknąć, musimy dostosować temat do sytuacji komunikacyjnej.
Przerywanie drugiej osobie
To częsty błąd podczas rozpoczynania rozmowy. Czasami nie czekamy, aż druga osoba skończy mówić, aby powiedzieć jej, co myślimy.
Robimy to, zanim skończy mówić, a to wcale nie jest przyjemne. Jeśli nigdy nie byliśmy po drugiej stronie takiego złego nawyku, prawda jest taka, że rozmowa z kimś, kto cię nie słucha i nie pozwala dokończyć zdania, może być niewygodna i nieciekawa.
Nie używamy właściwej mowy ciała
Komunikacja niewerbalna jest tak samo istotna jak słowa. W rzeczywistości mowa ciała ma duży wpływ na to, co mówimy.
Jeśli nie patrzymy rozmówcy w oczy, nadmiernie gestykulujemy, albo przenosimy spojrzenie z jednej strony na drugą bez zatrzymywania się, bardzo trudno jest z nami konstruktywnie porozmawiać. Wszystko to może powodować dyskomfort u drugiej osoby i musimy uważać na te zachowania i nauczyć się je kontrolować.
Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję
Wskazówki dotyczące skutecznej komunikacji
Skoro już wiemy, jak ważne jest prawidłowe rozpoczęcie rozmowy i unikanie niektórych typowych błędów, jak możemy od teraz zacząć komunikować się skutecznie? Oto kilka wskazówek, które będą bardzo przydatne, jeśli zastosujemy je w praktyce.
1. Okazuj zainteresowanie, rozpoczynając rozmowę
Aby odnieść sukces w nawiązaniu rozmowy z drugą osobą, niezbędne jest okazanie jej zainteresowania. Zadawaj pytania dotyczące doświadczeń zawodowych rozmówcy, na przykład, jeśli jesteś w środowisku pracy.
W takich sytuacjach możesz zastosować aktywne słuchanie, aby poprawić efektywność swojej rozmowy.
2. Bądź sobą
Kolejną wskazówką, aby rozpocząć rozmowę i odnieść sukces, jest bycie sobą. Oznacza to, że należy zachować naturalność, nie próbując stwarzać wrażenia osoby, z którą tak naprawdę się nie utożsamiasz.
Druga osoba szybko się zorientuje, że starasz się przedstawić fałszywe wrażenie. Zauważy też, jeśli Twój sposób mówienia będzie udawany, co zaszkodzi komunikacji. Dlatego szczerość jest bardzo ważna.
3. Zadbaj o komunikację niewerbalną
Powiedzieliśmy już, że komunikacja niewerbalna jest bardzo ważna podczas rozmów z innymi ludźmi. Dlatego musimy się tym zająć.
Jeśli dużo gestykulujesz, spróbuj kontrolować swoje ruchy, na przykład za pomocą długopisu w dłoni. Uważaj na krzyżowanie ramion, gdyż taki gest pokazuje zamkniętą postawę. Jeśli nie wiesz, gdzie położyć ręce, jakiś przedmiot jest bardzo pomocny.
4. Rozpocznij rozmowę zrelaksowany i spokojny
Wreszcie powinniśmy być zrelaksowani i spokojni, kiedy zaczynamy z kimś rozmowę. Bardzo często martwimy się na zapas, że druga osoba nas nie polubi. Tę niepewność łatwo zauważyć, gdy stoimy przed rozmówcą.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy się zrelaksowali, byli naturalni i nie starali się tak bardzo. W ten sposób przekonamy się, że wszystko pójdzie bardziej naturalnie.
Krok po kroku możemy wyeliminować typowe błędy podczas rozpoczynania rozmowy
Nie jest łatwo nawiązać z kimś rozmowę i wziąć pod uwagę wszystkie powyższe rady. Czasami mogą pojawić się problemy, które wiążą się z niepewnością i poczuciem własnej wartości, które należy leczyć u specjalisty.
Jednak świadomość tego, co się z nami dzieje, gdy stajemy przed innymi ludźmi, jest niezbędna, aby zacząć wprowadzać pewne zmiany. Wszystkie powyższe wskazówki pomogą Ci dobrze zacząć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cestero Mancera, A. M. (2014). Comunicación no verbal y comunicación eficaz.
- Hernández Rosado, M., Lluesma Rojas, M. D. L. C., & De Veras Olivera, B. (2019). Hacia una comunicación eficaz. Revista Cubana de Educación Superior, 38(2).
- Solís, J. D. F. (2013). El valor del humor para una comunicación eficaz. Miscelánea Comillas. Revista de Ciencias Humanas y Sociales, 71(138), 459-482.