Nadwrażliwość pęcherza — 10 metod leczenia

· Styczeń 5, 2019
Wkładki urologiczne są doskonałym tymczasowym rozwiązaniem. W czasie, gdy będziesz uczyć się kontrolować oddawanie moczu, mogą się one okazać niezwykle pomocne.

Nadwrażliwość pęcherza może wywoływać u niejednego uczucie wstydu, szczególnie gdy objawia się małym „przeciekiem”, który może nastąpić za sprawą czegoś tak niepozornego jak kaszlnięcie, kichnięcie, śmiech lub inny gwałtowny ruch.

Jeśli zdarzają ci się niekontrolowane opróżnienia pęcherza, może to być objaw nietrzymania moczu. Nie ma jednak powodów do niepokoju, istnieje wiele naturalnych metod, które pozwolą ci temu zaradzić. Poznaj 10 naturalnych środków pozwalających pokonać nadwrażliwość pęcherza!

Nadwrażliwość pęcherza — 10 metod leczenia

1. Notuj ilość przyjmowanych płynów

Potraktuj to jak dzienniczek żywieniowy, który prowadzi każda osoba będąca na diecie. W tym przypadku jednak zamiast ilości spożywanych produktów, skup się na ilości przyjmowanych płynów w ciągu każdego dnia.

Taka praktyka da ci to ogólny obraz tego, co pijesz, kiedy pijesz (np. przed pójściem spać), a także tego, które napoje mogą powodować u ciebie problemy (kawa, woda gazowana itp.). Jednocześnie odkryjesz, które płyny mają zbawienny wpływ na zdrowie twojego układu moczowego.

2. Gosha-jinki-gan

Jeśli cierpisz na nadwrażliwość pęcherza moczowego, Gosha-jinki-gan to produkt właśnie dla ciebie! Pochodzi on z Japonii i bez wątpienia w naturalny sposób poprawia zdrowie całego układu moczowego.

Studia nad owym niezwykłym środkiem leczniczym na bazie ziół wykazały, że zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, zmniejsza on częstotliwość oddawania moczu, łagodzi skurcze pęcherza oraz redukuje potrzebę oddawanie moczu w godzinach nocnych.

Przeczytaj także artykuł: Sprawdź, co kolor moczu mówi o twoim zdrowiu!

3. Ćwiczenia wzmacniające pęcherz

Kobieta ćwiczy unoszenie bioder

Bez wątpienia ćwiczenie pęcherza jest jedną z najczęściej zalecanych pozamedycznych metod na wszelkie problemy związane z nadwrażliwością pęcherza.

Tego typu ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni i przyzwyczajanie pęcherza do korzystania z toalety dopiero po upływie dłuższego okresu czasu.

4. Roślina Bukko

Środkowa Afryka to bogactwo roślin. Jednym z najczęściej stosowanych tam środków na infekcje pęcherza i nerek jest roślina zwana bukko, która posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i moczopędne. Co więcej, oczyszcza układ moczowy i utrzymuje go w zdrowej kondycji.

5. Wkładki urologiczne

Wkładki urologiczne są doskonałym tymczasowym rozwiązaniem. W czasie, gdy będziesz uczyć się kontrolować oddawanie moczu, pomocne okażą się właśnie takie wkładki. Włóż je pod ubranie, aby wchłonęły mocz i ukryły krępujący „wypadek”.

6. Palma sabałowa

Badania naukowe dowiodły, że palma sabałowa (serenoa repens) posiada właściwości przeciwzapalne i dodatkowo zmniejsza częstotliwość niekontrolowanego oddawania moczu. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla mężczyzn z powiększoną prostatą.

7. Ćwiczenia mięśni dna miednicy

Znane także jako ćwiczenia mięśni Kegla. Wzmacnianie mięśni dna miednicy pomoże kontrolować oddawanie moczu.

8. Witamina C

palsterki cytryny

Suplementy diety zawierające witaminę C są wysoce polecane ze względu na swą zdolność do łagodzenia stresu. Otóż okazuje się, że stres podrażnia nerwy oplatające pęcherz i sprawia, że tracisz kontrolę nad procesem oddawania moczu.

Przeczytaj także artykuł: Zakażenie dróg moczowych – najlepsze sposoby leczenia

9. Utrata wagi

Nadwaga jest wrogiem twoich stawów, gdyż są one zmuszone dźwigać dodatkowe ciężary. Jednak to nie wszystko – sprawia ona także, że mięśnie podtrzymujące pęcherz słabną i tracą kontrolę nad trzymaniem moczu. Utrata zbędnych kilogramów bez wątpienia pomaga to regulować.

10. Kwercetyna

Bardzo często zalecana przede wszystkim przez zwolenników terapii naturalnych. Kwercetyna jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym i cudownym lekiem ograniczającym nagłe oddawanie moczu związane z nadwrażliwością pęcherza.

Le, N. B. P. (2014). Urinary incontinence. In Urology at a Glance. https://doi.org/10.1007/978-3-642-54859-8_37

Choi, J. B. (2010). Urinary incontinence in women. Korean Journal of Family Medicine. https://doi.org/10.4082/kjfm.2010.31.9.661

Robles, J. E. (2006). La incontinencia urinaria. Anales Del Sistema Sanitario de Navarra. https://doi.org/10.1016/S0304-5412(11)70147-0

Laycock, J. (2008). Stress urinary incontinence. In Pelvic Floor Re-education: Principles and Practice. https://doi.org/10.1007/978-1-84628-505-9_25

Price, N., Dawood, R., & Jackson, S. R. (2010). Pelvic floor exercise for urinary incontinence: A systematic literature review. Maturitas. https://doi.org/10.1016/j.maturitas.2010.08.004

Subak, L. L., Richter, H. E., & Hunskaar, S. (2009). Obesity and Urinary Incontinence: Epidemiology and Clinical Research Update. Journal of Urology. https://doi.org/10.1016/j.juro.2009.08.071