Nadtlenek wodoru do czyszczenia jamy ustnej - czy to bezpieczne?

Być może słyszałeś, że nadtlenek wodoru jest dobry do pielęgnacji jamy ustnej lub czyszczenia szczoteczki do zębów. Ale czy jest on bezpieczny w użyciu?
Nadtlenek wodoru do czyszczenia jamy ustnej - czy to bezpieczne?
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 07 listopada, 2023

Internet jest pełen porad i domowych przepisów, które głoszą, że nadtlenek wodoru idealnie sprawdza się do czyszczenia jamy ustnej oraz odkażania szczoteczki do zębów. Uzasadnia się to faktem, że substancja ta ma właściwości dezynfekujące, antyseptyczne i wybielające, co znajduje swoje zastosowanie w dbaniu o higienę jamy ustnej.

Nadtlenek wodoru nie zawsze jednak okazuje się korzystny. Jego stosowanie w domu może się nawet wiązać z pewnym ryzykiem. W tym artykule wyjaśnimy, do czego służy nadtlenek wodoru i czy jego stosowanie w pielęgnacji jamy ustnej jest bezpieczne dla zdrowia. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co to jest nadtlenek wodoru?

Nadtlenek wodoru jest popularnie znany jako „woda utleniona”. To związek chemiczny o właściwościach dezynfekujących, przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Często znajduje się w domowej apteczce, ponieważ służy do oczyszczania ran skóry.

Jest dostępny w różnych stężeniach. Jednak ten, który zwykle jest sprzedawany w aptekach ma stężenie 3%. Używany zgodnie z zaleceniami profesjonalisty, jest ogólnie bezpieczny.

Z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej jego działanie antyseptyczne jest korzystne tylko w szczególnych przypadkach. Może na przykład stanowić uzupełnienie leczenia paradontozy czy niektórych zabiegów endodontycznych. W innych przypadkach może spowodować niepożądane uszkodzenia.

Jest także aktywnym składnikiem wielu produktów stosowanych do zabiegów wybielania zębów. Dlatego niektórzy uważają, że można stosować go w jamie ustnej, aby poprawić jej wygląd. Jednak, jak powiemy później, jest to dość ryzykowne, a wyniki mogą nie być zgodne z oczekiwaniami.

Często można znaleźć zalecenia dotyczące stosowania nadtlenku wodoru do jamy ustnej i czyszczenia szczoteczki do zębów. Ta praktyka stała się bardziej popularna w czasie pandemii koronawirusa, aby zredukować liczbę zarazków we włosiu elementu higienicznego.

Teraz, gdy wiemy, czym jest nadtlenek wodoru, opowiemy o jego możliwych zastosowaniach w higienie jamy ustnej i podczas dbania o szczoteczkę do zębów oraz o tym, czy jego stosowanie jest bezpieczne.

Nadtlenek wodoru - woda utleniona
Nadtlenek wodoru wykazuje korzystne działanie dla zdrowia jamy ustnej. Jednak jego stosowanie w domu może wiązać się z pewnym ryzykiem.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Wybielanie zębów LED: zalety, wady i pielęgnacja

Nadtlenek wodoru do czyszczenia szczoteczki do zębów

Czyszczenie szczoteczki do zębów to temat popularny wśród wielu osób. Używanie tego zanieczyszczonego instrumentu w jamie ustnej wiąże się z możliwością przenoszenia zanieczyszczeń i zarazków, które mogą powodować choroby.

Codzienna ekspozycja włosia na kontakt z resztkami jedzenia i bakteriami obecnymi w jamie ustnej sprawia, że odpowiednia higiena jest bardzo ważna. Ponadto szczoteczka do zębów może zostać zanieczyszczona cząsteczkami z otoczenia, zarazkami łazienkowymi lub zarazkami, które rozwijają się na wilgotnym włosiu.

Ale według American Dental Association (ADA), aby prawidłowo ją wyczyścić, wystarczy przepłukać strumieniem czystej wody, a następnie pozostawić w pozycji pionowej do wyschnięcia. Żadne inne produkty antyseptyczne lub antybakteryjne nie są tu potrzebne.

Ważne jest, aby wymieniać szczoteczkę do zębów co 3 lub 4 miesiące lub częściej, jeśli widoczne są na niej oznaki zużycia. Zaleca się również wyrzucić ją po przebyciu choroby zakaźnej.

Mimo to niektórzy wolą przeprowadzić bardziej ekstremalne czyszczenie i upewnić się, że ich szczoteczka do zębów pozostaje w stanie nienagannym. W tym celu uciekają się do środków antyseptycznych, takich jak chlorheksydyna, tabletki do czyszczenia protez lub stosowanie wrzątku. Wśród tych opcji pojawia się nadtlenek wodoru.

To tania i skuteczna opcja, jeśli chodzi o dezynfekcję i utrzymanie szczoteczki w czystości. Polega na zanurzeniu główki szczoteczki w szklance z 3% nadtlenkiem wodoru i pozostawieniu jej na kilka minut. Następnie wystarczy ją wypłukać i pozostawić do wyschnięcia.

Jak już powiedzieliśmy, ten rodzaj czyszczenia nie jest konieczny. Ale jeśli mimo to zdecydujesz się to zrobić, zaleca się robić to raz w tygodniu lub rzadziej. W przypadku wątpliwości co do stanu i czystości szczoteczki, najlepszą opcją jest zawsze jej wymiana na nową.

Nadtlenek wodoru a higiena jamy ustnej

Oprócz czyszczenia szczoteczki do zębów, nadtlenek wodoru jest czasem stosowany w obrębie jamy ustnej. W niektórych szczególnych przypadkach płyn ten jest stosowany przez dentystę w określonych celach terapeutycznych.

Ale stosowany w warunkach domowych, bez wskazań i nadzoru dentysty, może mieć negatywne skutki zdrowotne. Przykładami mogą być stany zapalne błony śluzowej i uszkodzenia szkliwa zębów, wypełnień i koron.

Oto sposoby, w jakie niektórzy używają nadtlenku wodoru w jamie ustnej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Nadtlenek wodoru do płukania ust

Nadtlenek wodoru, jako płyn, może być stosowany do płukania jamy ustnej. Ale w żadnym wypadku nie należy go stosować tylko dlatego, że można go kupić w aptece. Jego działanie może podrażniać i powodować oparzenia błony śluzowej jamy ustnej lub erozję powierzchni zębów.

Stomatolog może zasugerować stosowanie tego produktu w połączeniu z innymi składnikami do sporządzania płynów do płukania jamy ustnej, które pomagają zmniejszyć stan zapalny dziąseł w przypadku zapalenia dziąseł i przyzębia. Profesjonalista wskaże pacjentowi odpowiednie stężenie i ilość, aby uniknąć działań niepożądanych.

Ogólnie stężenie nie powinno przekraczać 3%. Dlatego konieczne jest rozcieńczenie go w wodzie. Ponadto powinien pozostawać w jamie ustnej przez krótki czas.

Nadtlenek wodoru pomaga zwalczać zapalenie dziąseł poprzez uwalnianie tlenu, który zapobiega rozwojowi bakterii beztlenowych powodujących chorobę. Umożliwia również dotarcie do trudno dostępnych miejsc i rozbicie bakteryjnej płytki nazębnej, nawet w kieszonkach przyzębnych.

Na rynku można spotkać również płyny do płukania jamy ustnej zawierające nadtlenek wodoru jako jeden ze składników. W tym przypadku nie stosuje się czystego nadtlenku wodoru, ale w połączeniu z innymi składnikami.

Płukanki te są zazwyczaj wskazane w celu podtrzymania i przedłużenia efektów zabiegów wybielania zębów. Ze względów bezpieczeństwa ważne jest, aby wybierać produkty z pieczęcią Food and Drug Administration (FDA).

W ostatnim czasie płyny do płukania ust z nadtlenkiem wodoru zyskały nowe zastosowanie. W czasie pandemii koronawirusa niektórzy dentyści sugerowali pacjentom płukanie ust środkiem antyseptycznym przed pójściem do gabinetu.

Miało to na celu zmniejszenie ryzyka infekcji. W końcu nadtlenek wodoru jest dostępną i niedrogą opcją zapobiegawczą.

Domowa pasta do zębów

Zainteresowanie naturalnymi środkami i kosmetykami w ostatnim czasie wzrosło. Wśród domowych przepisów na przygotowanie pasty do zębów często sugeruje się łączenie nadtlenku wodoru z sodą oczyszczoną, aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

Powinieneś wiedzieć, że jest to jeden z najniebezpieczniejszych sposobów stosowania nadtlenku wodoru w jamie ustnej. Mieszanina ta niszczy szkliwo zębów i powoduje nieodwracalne ścieranie, ponieważ usunięte tkanki zęba nie regenerują się. Dodatkowo podrażnia dziąsła.

Nadtlenek wodoru do wybielania zębów

Osiągnięcie białego i promiennego uśmiechu to pragnienie wielu osób, którym zależy na estetyce i higienie jamy ustnej. Dlatego zabiegi wybielania zębów są obecnie jednymi z najpopularniejszych zabiegów stomatologicznych.

Kiedy zęby wyglądają na żółte i przebarwione, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy, aby zabieg wykonał dentysta. Wybielanie w gabinecie przyniesie zauważalne efekty i zmniejszy ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów.

Produkty stosowane przez dentystów do wybielania zębów mogą zawierać nadtlenek wodoru. Nie oznacza to jednak, że używają nadtlenku wodoru kupowanego w aptekach.

W zależności od przypadku klinicznego dentysta dobierze najbardziej odpowiednie dla pacjenta stężenie, a także sposób leczenia. Czasami produkt jest nakładany w gabinecie lub pacjent robi to w domu, zgodnie z zaleceniami specjalisty. Obie formy można nawet łączyć.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele opcji wybielania do przeprowadzenia w domu. Wiele z nich zawiera nadtlenek wodoru w różnych stężeniach. Problem polega na tym, że ich efekty zazwyczaj nie są bardzo oczywiste ani długotrwałe. W rzeczywistości ich używanie bez nadzoru niesie ze sobą kilka zagrożeń.

To samo dotyczy domowych sposobów, łatwo dostępnych w Internecie. Proponowane w nich połączenie kwaśnych i ściernych substancji – w tym nadtlenku wodoru – ma tendencję do ścierania szkliwa zębów. Tym samym zamiast rozjaśniać zęby, tak naprawdę je uszkadza. Ponadto, jeśli substancje te wejdą w kontakt z dziąsłami, mogą je podrażnić.

Możliwe ryzyko

Mówiliśmy już o możliwych zastosowaniach nadtlenku wodoru w jamie ustnej i czyszczeniu szczoteczki do zębów. Wyjaśniliśmy również, że najbardziej wskazane jest nieużywanie tego produktu, chyba że dentysta zaleci inaczej.

Chociaż ma właściwości, które można wykorzystać dla zdrowia, należy go używać z wiedzą i precyzją. W przeciwnym razie może powodować niepożądane i ryzykowne skutki zdrowotne. Poniżej opowiemy o niektórych z nich:

  • Podrażnia dziąsła i błony śluzowe jamy ustnej: skóra w jamie ustnej jest bardzo wrażliwa. Częsta lub długotrwała ekspozycja na wysokie stężenia tego produktu może powodować rany lub podrażnienia.
  • Niszczy szkliwo zębów: narażenie powierzchni zębów na wysokie stężenia nadtlenku wodoru oraz regularne lub długotrwałe stosowanie produktu niszczy szkliwo. Po usunięciu tej warstwy ochronnej pacjenci odczuwają nadwrażliwość i ból. Ponadto są bardziej narażeni na rozwijanie się próchnicy.
  • Może przebarwiać zęby: Wbrew oczekiwaniom, ścierne działanie nadtlenku wodoru na zęby niszczy szkliwo. W rezultacie najgłębsze warstwy zęba stają się widoczne i mają żółtawy kolor.
  • Spożycie nadtlenku wodoru może być niebezpieczne: przypadkowe połknięcie niewielkiej ilości nadtlenku wodoru nie jest groźne. Ale regularne spożywanie małych dawek może uszkodzić błonę śluzową przewodu pokarmowego, prowadząc do wrzodów lub zmian we florze jelitowej.
  • Niszczy korony, wypełnienia i implanty dentystyczne: w ten sam sposób, w jaki nadtlenek wodoru ściera zęby, może też uszkodzić materiały wypełnień lub protez.
Zęby
Niewłaściwe użycie nadtlenku wodoru może spowodować uszkodzenie szkliwa zębów i żółte plamy.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Blankoreksja, obsesja na punkcie białych zębów

Używanie nadtlenku wodoru do czyszczenia ust i szczoteczki do zębów

Nadtlenek wodoru zapewnia korzyści zdrowotne, w tym zdrowie jamy ustnej, o ile jest stosowany w sposób odpowiedzialny i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jak powiedzieliśmy, pomaga w leczeniu zapalenia przyzębia i jest kluczowym składnikiem wybielania zębów. Ale jego łatwa dostępność może prowadzić do niewłaściwego użytkowania.

Jeśli chodzi o poprawę zdrowia i wyglądu jamy ustnej, najlepszą opcją jest zawsze zasięgnięcie porady zaufanego dentysty. Porady profesjonalisty pomogą Ci wybrać produkty najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom i bezpiecznie z nich korzystać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Konidala, U., Nuvvula, S., Mohapatra, A., & Nirmala, S. V. S. G. (2011). Efficacy of various disinfectants on microbially contaminated toothbrushes due to brushing. Contemporary clinical dentistry2(4), 302.
  • Méndez, J., & Villasanti, U. (2020). Uso de peróxido de hidrógeno como enjuague bucal previo a la consulta dental para disminuir la carga viral de Covid-19. Revisión de la Literatura. International journal of odontostomatology14(4), 544-547.
  • Loaiza Aguilar, J. G. (2021). Eficacia de enjuagues bucales de libre venta con peróxido de hidrógeno para el aclaramiento dental.
  • EL HOG, S. E. N., DROG, S., & DE AB, S. 22. INTOXICACIÓN POR SUSTANCIAS DEL HOGAR. PROTOCOLOS DE MANEJO DEL PACIENTE INTOXICADO, 185.
  • Marcos Di Pascua, D. A. Gingivitis ulceronecrotizante aguda.
  • Ruiz, A. B., Rodríguez, S. A. G., Carvajal, M. D. L. Á. A., de Oca, M., Rivas, D. E. G., & Pulido, J. I. R. Peróxido de hidrógeno como coadyuvante en la terapia periodontal.
  • Baltazar Ruiz, A. (2021). Actividad antimicrobiana in vitro de un gel a base de peróxido de hidrógeno contra Aggregatibacter actinomycetemcomitans (Doctoral dissertation, Universidad Autónoma de Nuevo León).
  • Charcopa Bone, K. E. (2011). Irrigación en endodoncia (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología).
  • Frías Mena, S. G. (2016). Efecto del blanqueamiento dental en la rugosidad del esmalte: análisis comparativo in vitro entre peróxido de hidrógeno y peróxido de carbamida (Bachelor’s thesis, Quito: UCE).
  • Begazo Gavilan, B. F. (2020). Blanqueamiento dental a base de peróxido de hidrógeno al 35%.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.