Nadmierne spożycie soli - 6 prawd na ten temat

Jemy znacznie więcej soli niż zalecane dzienne dawki. I wiemy, że wysokie spożycie soli może prowadzić do problemów zdrowotnych. Jednak jeśli jemy jej za mało, to również może nam szkodzić. Co zatem musisz wiedzieć na ten temat?
Nadmierne spożycie soli - 6 prawd na ten temat
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sól zwyczajna czyli chlorek sodu to związek mineralny, który regularnie stosujemy jako przyprawę. Jednak od kilku lat eksperci ostrzegają, że nadmierne spożycie soli staje się coraz bardziej powszechne w dużej części populacji.

Sól została sklasyfikowana jako biała trucizna, podobnie jak cukier stołowy lub rafinowane mąki. A to dlatego, że nadmierne spożycie soli przez długi czas może prowadzić do problemów zdrowotnych. Ale czy wszystko, co mówi się o spożywaniu soli, jest prawdą?

Poniżej chcemy wyszczególnić niektóre z najważniejszych prawd na temat nadmiernego spożycia tego składnika. Zwróć uwagę na ten materiał i postaraj się przestrzegać podanych zaleceń.

1. Nadmierne spożycie soli podnosi ciśnienie krwi

Istnieją mocne dowody sugerujące, że sól odgrywa ważną rolę w występowaniu wysokiego ciśnienia krwi. Przewlekłe wysokie ciśnienie krwi określa się jako wysokie ciśnienie krwi.

To z kolei jest czynnikiem zwiększającym ryzyko udaru i choroby niedokrwiennej serca, jednej z głównych przyczyn śmierci w krajach uprzemysłowionych.

Nadmierne spożycie soli podnosi ciśnienie krwi
Istnieją badania naukowe łączące nadmierne spożycie soli z wyższym ryzykiem nadciśnienia.

Pewne testy przeprowadzone w krajach takich jak Wielka Brytania, Japonia lub Finlandia wykazały, że zmniejszenie dziennego spożycia soli doprowadziło do zmniejszenia nadciśnienia i umieralności z powodu udaru mózgu.

Jednak, jak zauważają ci sami eksperci, wyniki te można by znacząco wzmocnić przez inne zdrowe nawyki wprowadzone w tym samym czasie.

Dowiedz się więcej na ten ciekawy temat: Zdrowe nawyki żywieniowe, które odmienią twoje życie!

2. Nadmierne spożycie dużej ilości soli jest czynnikiem ryzyka raka żołądka

Obecnie rak żołądka ciągle należy do najczęstszych rodzajów raka. Zróżnicowanie geograficzne częstości występowania doprowadziło naukowców do wniosku, że ​​może istnieć pewien związek między tym rodzajem raka a nawykami żywieniowymi.

Główne czynniki dietetyczne związane z tą chorobą obejmują: regularne spożywanie wędzonej żywności, produktów konserwowanych w soli i żywności bogatej w azotany.

„Istnieje silny niekorzystny związek między całkowitym spożyciem soli y pokarmami bogatymi w sól a ryzykiem raka żołądka w populacji ogólnej”.

Pewne badania kładą szczególny nacisk na mięso, ryby lub warzywa konserwowane w soli. Dlatego dowody kliniczne i epidemiologiczne wskazują, że zmniejszenie spożycia soli i produktów bogatych w sól może prowadzić do spadku częstości występowania raka żołądka.

3. Pacjenci z chorymi nerkami powinni kontrolować zawartość soli w diecie

U osób z przewlekłymi problemami z nerkami szczególnie ważne jest unikanie nadmiernego spożycia soli. Przewlekła choroba nerek jest ponadto powiązana z czynnikami ryzyka chorób serca i pogorszenia czynności nerek.

Biorąc pod uwagę rolę, jaką odgrywają nerki w zachowaniu równowagi sodu, ważne jest, aby ci pacjenci ograniczyli spożycie soli. W przeglądzie badań naukowych zaobserwowano pozytywny wpływ ograniczenia soli na nadciśnienie i wydalanie sodu już w ciągu 24 godzin.

Zaobserwowano również zmniejszenie ryzyka obrzęku. Jednak nie można było określić długoterminowych skutków zmniejszenia soli (takich jak całkowita redukcja śmiertelności lub kwestia pogorszenia czynności nerek).

4. Spożywamy za dużo soli

Sól kuchenna
Większość osób przekracza zalecane dzienne spożycie soli. Bardzo często nie bierzemy pod uwagę soli ukrytej w produktach często spożywanych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie soli około 5 gramów dziennie. Problem polega na tym, że dziś średnie spożycie soli przekracza, i to całkiem sporo, zalecenia wszystkich obecnych wytycznych, zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

W niektórych krajach, tam gdzie obliczono spożywane ilości, dziennie spożywa się średnio od 8 do 12 gramów soli.

5. Uważaj na sól, której nie kontrolujemy

Najczęściej nadmierne spożycie soli u dużej części populacji nie pochodzi jednak z soli, którą dodajemy do gotowanych potraw. Oblicza się bowiem, że może ona stanowić zaledwie od 20 do 25% całości spożywanej soli. Znacznie większe znaczenie i wagę ma natomiast sól obecna w kupowanym przez nas jedzeniu.

Najważniejsza część soli pochodzi ze spożycia następujących produktów:

  • Gotowe buliony i zupy, kostki bulionowe.
  • Sosy gotowe.
  • Chleb, ciastka i płatki śniadaniowe.
  • Kiełbasy i inne wyroby mięsne, takie jak frankfurterki lub kiełbasa.
  • Przekąski, snacki i solone orzechy.

Dlatego jednym z najlepszych środków, jakie możemy zastosować w celu zmniejszenia zużycia soli, jest wybór świeżej żywności, gdy tylko jest to możliwe. Wystarczy, że zaczniesz dawać pierwszeństwo takim produktom jak:

  • Owoce i warzywa
  • Jajka
  • Warzywa strączkowe
  • Surowe suszone owoce
  • Pełne ziarna
  • Ryba
  • Świeże chude mięso.

Odkryj również ten ciekawy temat: Chemofobia: nadmierny strach przed chemikaliami

6. Przesadne zmniejszenie spożycia soli również jest niebezpieczne

Soli nie powinno być ani za dużo, ani za mało. Zdrowie, jak w wielu przypadkach, leży w równowadze. Widzieliśmy, że musimy monitorować nadmierne spożycie soli. Jednak nie należy jej całkowicie eliminować ani ograniczać do minimalnych ilości, szczególnie jeśli jesteśmy zdrowymi ludźmi.

Sól jest również niezbędna dla naszego organizmu. To własnie sód powoduje, że nasz organizm jest w stanie utrzymać dobry poziom nawodnienia, transportować tlen i składniki odżywcze a także wytwarzać stymulację nerwową.

Niewystarczające lub bardzo niskie spożycie soli może prowadzić do problemów zdrowotnych. Paradoksalnie zarówno wysokie, jak i zbyt niskie spożycie soli jest czynnikiem ryzyka wysokiego ciśnienia krwi i chorób układu krążenia.

A zatem, biorąc pod uwagę najważniejsze prawdy na temat spożycia soli, wiemy już, że sól powinna być obecna w diecie, we właściwej mierze. Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem, jeśli masz dodatkowe pytania na ten temat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Braam B. et al. Understanding the two faces of low-salt intake. Current Hypertension Reports. Junio 2017.
  • D’Elia L. et al. Dietary salt intake and risk of gastric cancer. Cancer treatment and research. 2014. 159:83-95.
  • McMahon EJ. et al. Ingesta de sal dietética modificada para pacientes con nefropatías crónicas. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2015. (2), art n. CD010070.
  • Ritz E., Mehls O. Salt restriciton in kidney disease – a missed therapeutic opportunity? Pediatric Nephrology . 2009. 24 (1): 9-17.
  • Xiao Qin W. et al. Review of salt consumption and stomach cancer risk: Epidemiological and biological evidence. World Jornal of Gastroenterology. Mayo 2009. 15(18):2204-2213.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.