Nadmiar pracy - czy wiesz, że może wpływać na Twoje serce?
Czy zdajesz sobie sprawę, że należy odpowiednio układać plan swojego dnia w taki sposób, aby nadmiar pracy nie szkodził Twojemu zdrowiu? Oprócz odpoczynku i relaksu, również inne czynności powinny na stałe zagościć w Twoim harmonogramie.
Dzisiejsze tempo życia jest niezwykle szybkie, a wymagania są bardzo wysokie. Poziomy niepokoju i napięcia sięgają niemal zenitu. Czas ucieka, a pracy ciągle przybywa.
Wiele osób jest przytłoczonych nawałem pracy do wykonania. Niestety, jest to jeden z głównych czynników wywołujących choroby kardiologiczne.
Obecnie bardzo wiele osób pracuje po godzinach. Oznacza to brak czasu na odpoczynek i relaks, co może być również niebezpieczne dla zdrowia i zwiększyć prawdopodobieństwo ataków serca.
Praca jest dobra, ale nie w nadmiarze. Wszystko ma swoje granice.
Zdrowotne konsekwencje wywołane przez nadmiar pracy
Kiedy pracujesz więcej niż normalnie, Twoje ciało to odczuwa. Oznaki przemęczenia pojawiają się szybciej niż się spodziewasz.
Ciało demonstruje różne objawy świadczące o przemęczeniu:
- Bóle głowy
- Zawroty głowy lub nudności
- Zaburzenia widzenia
- Ból pleców
Problem polega na tym, że wiele osób zupełnie nie zwraca uwagi na te wysyłane przez ciało sygnały.
Nawet jedna dodatkowa godzina pracy dziennie może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. A naturalną reakcją ludzi na nadmiar obowiązków jest próba nadgonienia i jeszcze cięższa praca.
Sprawia to jednak, że nasze zdrowie narażone jest na poważne ryzyko. Nadmiar pracy zagraża Twojemu zdrowiu.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj także: Życie wymyka Ci się spod kontroli? Oto 6 sposobów jak nad nim zapanować
Praca fizyczna lub umysłowa
Skutki zdrowotne nie są związane wyłącznie ze zdrowiem fizycznym. Praca, która nadmiernie obciąża umysł może nieść ze sobą równie poważne konsekwencje.
Są to główne przyczyny chorób takich jak stres i zaburzenia lękowe. Oprócz nadmiaru pracy, równie szkodliwe są także inne czynniki:
- Nadmiar pracy połączony z otyłością i osiadłym trybem życia zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia ataku serca.
- Sytuacja znacznie się pogarsza w przypadku palaczy. Jest to bardzo niebezpieczne połączenie czynników powodujących problemy naczyniowo-sercowe.
Zapobieganie atakom serca i udarom
Nadmierna praca jest jedną z głównych przyczyn tego rodzaju ataków.
Niepokój, stres i wyczerpanie to skutki nadmiernej pracy. A stąd jesteś już o krok od wyżej wymienionych problemów zdrowotnych. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby obserwować i zwracać uwagę na sygnały, które wysyła Twoje ciało.
Upewnij się, że znajdziesz rozwiązanie sytuacji i nie dopuścisz do tego rodzaju ataków. Pamiętaj: nie możesz tego odwlekać w nieskończoność. W pewnym momencie może okazać się, że jest już za późno.
Porady na temat schematu dnia pracy
- Po pierwsze, konieczne jest ustalenie normy czasu pracy w ciągu dnia.
- Nadgodziny można dodać tylko w sytuacji najwyższej konieczności. Jeśli Twoje zdrowie jest już lekko nadwyrężone, lepiej nie pracować ponad normę czasową.
- Dobrym sposobem na uniknięcie problemów kardiologicznych jest unikanie przynoszenia pracy do domu. Wychodząc z pracy, najlepiej zostawić wszelkie kwestie z nią związane i skierować umysł na inne sprawy. Sytuacja, gdy przychodzisz do domu po to, by kontynuować pracę jest mało pomocna. Jest to jednoznaczne z wyrabianiem nadgodzin.
- Powinno się podzielić dzień między te trzy etapy: praca, odpoczynek i relaks.
- W miarę możliwości powyższe trzy etapy powinny zajmować równe części dnia. Najlepiej jeśli na każdy z nich przeznaczymy po 8 godzin.
Pozytywne ustosunkowanie mentalne do problemów w pracy
Obsesyjne zaangażowanie w pracy niesie za sobą negatywne konsekwencje. Nadgodziny prowadzą wyłącznie do problemów zdrowotnych, których leczenie wiąże się z wydatkami.
Przede wszystkim nigdy nie można zapomnieć, że zdrowie jest najważniejsze. Jest ono ważniejsze od zaległości w pracy, od problemów we współpracownikami i od wszelkich innych obowiązków.
Wszystko to krąży wokół jednej podstawowej umiejętności – czy potrafisz się przestawić. Zasadniczą bowiem rzeczą jest pozostawienie problemów zawodowych w pracy i nie przynoszenie ich do domu.
Aktywność fizyczna i rozrywka bardzo pomagają w odizolowaniu się od spraw zawodowych.
Dobry godzinny spacer, sport, siłownia, zajęcia tańca – wszystkie te czynności korzystnie relaksują Twój umysł. Do tego celu mogą posłużyć również inne zajęcia, takie jak słuchanie muzyki, medytacja, czy oddawanie się hobby.
Jedno jest pewne, jeśli o siebie zadbasz, Twoje ciało Ci za to podziękuje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bolino, M. C., & Turnley, W. H. (2005). The personal costs of citizenship behavior: The relationship between individual initiative and role overload, job stress, and work-family conflict. Journal of Applied Psychology. https://doi.org/10.1037/0021-9010.90.4.740
- Brown, M., & Benson, J. (2005). Managing to overload? Work overload and performance appraisal processes. Group and Organization Management. https://doi.org/10.1177/1059601104269117
- Hall, A., & Walton, G. (2004). Information overload within the health care system: a literature review. Health Information & Libraries Journal. https://doi.org/10.1111/j.1471-1842.2004.00506.x