Nadciśnienie – obniż je aktywnością fizyczną
Siedzący tryb życia jest wielkim wrogiem zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Obecnie, kiedy każdy z nas spędza długie godziny przed komputerem, telewizorem czy za biurkiem, choroby układu sercowo-naczyniowego zbierają coraz to obfitsze żniwo. Podwyższone ciśnienie krwi, cholesterol… Zwalcz je aktywnością. Poznaj ćwiczenia na nadciśnienie, które pozwolą ci wrócić do zdrowia!
Dane są alarmujące – na nadciśnienie tętnicze krwi choruje coraz więcej młodych ludzi. Jeśli nie znajdziemy codziennie chwili czasu na relaks i ćwiczenia, będzie coraz gorzej. Pamiętajmy, że choroby serca rozwijają się po cichu i latami. Stąd tak ważna jest prewencja.
Chociaż leczenie nadciśnienia musi odbywać się pod nadzorem lekarza, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nieco wspomogli farmakologiczną kurację regularną aktywnością fizyczną. Odpowiednie ćwiczenia na nadciśnienie pomogą ci zadbać o zdrowie serca i naczyń krwionośnych bez chemii.
Włączenie aktywności fizycznej do codziennego harmonogramu dla większości z nas może oznaczać bardzo znaczącą zmianę w życiu. Chociaż ryzyko wystąpienia nadciśnienia rośnie wraz z wiekiem, nigdy nie jest za późno, by wykorzystać sport jako naturalną profilaktykę. Pomoże ci on utrzymać zdrowie całego ciała.
Ćwiczenia na nadciśnienie – nie ma na co czekać!
Jeśli stwierdzono u ciebie wysokie ciśnienie krwi, nie ma wyjścia – musisz o siebie lepiej zadbać i regularnie kontrolować przepływ krwi przez tętnice. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ISH) aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w walce z chorobami układu krwionośnego.
Każdy z nas, bez wyjątku, powinien codziennie wygospodarować przynajmniej pół godziny na aktywność fizyczną, a jeśli stwierdzono u ciebie wysokie ciśnienie tętnicze, dodatkowo należy poświęcić kilkanaście minut na specjalne ćwiczenia na nadciśnienie.
Większość z nas błędnie kojarzy pojęcie aktywności fizycznej wyłącznie z ćwiczeniami i zajęciami na siłowni. W rzeczywistości wcale nie trzeba wydawać fortuny na kosztowne karnety. Wykorzystaj okolice swojego domu i ciesz się zdrowiem.
Wystarczy wyjść na spacer, zrobić półgodzinny jogging, intensywnie grabić liście, podcinać żywopłot… Każdy typ aktywności na świeżym powietrzu ma bardzo korzystny wpływ na stan naszego zdrowia.
Aktywność fizyczna przy nadciśnieniu tętniczym
Aktywność fizyczna to nie tylko bieganie po lesie czy podnoszenie ciężarów w siłowni, to także:
- Wchodzenie po schodach zamiast korzystania z windy czy schodów mechanicznych
- Spacer zamiast przejazdu autobusem czy tramwajem
- Jazda do pracy czy po zakupy na rowerze zamiast samochodem
- Prace w ogrodzie
Nie ma jednak co ukrywać – należy również włączyć do codziennej rutyny „prawdziwą” aktywność fizyczną. Świetnie sprawdzają się tu codzienne spacery – o poranku lub o zachodzie słońca – które nie tylko pomagają obniżyć nadciśnienie, ale także wyciszają umysł oraz koją stres i napięcie nerwowe.
Dobrym ćwiczeniem, pomagającym obniżyć ciśnienie krwi jest także jogging. Jeśli dotychczas nie biegałeś, przed rozpoczęciem treningów skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby ten stwierdził, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania.
Kolejnym idealnym sportem dla nadciśnieniowców jest jazda na rowerze. Tego typu aktywność fizyczna świetnie wpływa na zdrowie serca, pobudza przemianę materii oraz naturalnie wzmacnia odporność organizmu.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Spacer – 30 minut w stronę zdrowia
Inne formy aktywności, które korzystnie wpływają na układ krążenia
W trosce o zdrowie układu sercowo-naczyniowego do wyboru mamy mnóstwo form aktywności fizycznej. Wybierz tę, która najbardziej ci odpowiada, obniż nadciśnienie i ciesz się pełnią zdrowia!
Taniec
Ponieważ taniec należy do grupy ogólnie pojętych ćwiczeń kardio, fantastycznie wpływa na zdrowie serca oraz pomaga utrzymać sprawnie funkcjonujący układ krążenia przez długie lata. Energiczne ruchy w rytm ulubionej muzyki to nie tylko sposób na nadciśnienie, ale także przepis na szczupłą sylwetkę i gibkie mięśnie.
Ponadto podczas zajęć tanecznych dobrze się bawimy oraz odzyskujemy wewnętrzną harmonię i pogodny nastrój.
Ćwiczenia rozciągające
Ćwiczenia rozciągające nóg mają ogromny wpływ na pracę naszego serca. Ich regularne wykonywanie pomaga odciążyć układ krwionośny, odprężyć mięsnie oraz uniknąć zakrzepów, pojawiających się wówczas, gdy krążenie krwi w organizmie ulega osłabieniu.
Jednym z widocznych gołym okiem objawów nieprawidłowego krążenia są żylaki. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania stanom zapalnym żył i pajączkom jest – bez wątpienia – regularna aktywność fizyczna. Po ciężkim dniu, unoś stopy do góry i pozwól swoim nogom na chwilę wytchnienia.
Pływanie
Pływanie to sport korzystnie wpływający na pracę niemalże wszystkich narządów wewnętrznych naszego organizmu. Chociaż popularnie zaleca się go osobom zmagającym się z bólem kręgosłupa, mięśni i stawów, pływanie doskonale wzmacnia również układ sercowo-naczyniowy oraz jest sposobem na zachowanie szczupłej sylwetki.
Pamiętaj, by po każdym treningu poświecić kilka minut na relaks i odpoczynek. Krótka medytacja pomoże ci ustabilizować ciśnienie krwi oraz odprężyć organizm po intensywnym wysiłku.
Dlaczego aktywność fizyczna pomaga zwalczyć nadciśnienie?
Jeszcze do niedawna panowało ogólne przekonanie, że ćwiczenia aerobowe nie są wskazane dla nadciśnieniowców. Teza ta została jednak obalona i wręcz przeciwnie – liczne badania dowodzą, że tego typu treningi znakomicie wzmacniają układ sercowo-naczyniowy oraz w naturalny sposób przyczyniają się do obniżenia wysokiego ciśnienia tętniczego.
- Ćwiczenia aerobowe nie tylko obniżają nadciśnienie, ale pomagają utrzymać ogólne zdrowie organizmu. Oprócz tego fantastycznie przyspieszają spalanie zbędnego tłuszczu, dzięki czemu oczyszczają nasze tętnice i żyły z gromadzących się w nich złogów cholesterolu.
- Aktywność fizyczna – bez względu na jej rodzaj – poprawia krążenie krwi, dzięki czemu zwiększa się dopływ krwi do tkanek organizmu. Jednocześnie pomaga wyeliminować nadmiar gromadzących się w nich płynów.
- Codzienne treningi zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego i rozwoju innych, poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego.
- 30 minut ruchu dziennie skutecznie łagodzi stres oraz stany lekowe, czyli czynniki, które w wielkiej mierze odpowiadają za nadciśnienie i inne choroby układu krążenia.
- Krótkie i częste przerwy w pracy pozwalają na rozprostowanie nóg i rozciągnięcie mięśni, a zatem usprawniają krążenie krwi w organizmie. Wykorzystuj każdą okazję, by wstać od biurka (pójdź po szklankę wody czy do toalety).
Każdy typ aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia.
Uwagi końcowe
Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 120 mmHg (skurczowe) i 80 mmHg (rozkurczowe). Kiedy pierwsza wartość zbliża się do 140 mmHg mówimy wówczas o nadciśnieniu. Warto więc regularnie mierzyć ciśnienie i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości zgłosić się do lekarza oraz zmienić styl życia na bardziej aktywny.
Nadciśnienie to choroba, która rozwija się po cichu, latami nie dając o sobie znać. Jest praktycznie bezobjawowa, a gdy pojawiają się jej konsekwencje, często bywa już za późno na odwrócenie wieloletnich szkód w organizmie. Pomimo alarmu lekarzy, wysokie ciśnienie krwi wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonu.
Postaraj się zapobiec problemom układu sercowo-naczyniowego i już od dziś zacznij się ruszać. Dobry trening odpręża znacznie lepiej niż widziany z kanapy serial!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hess, N. C. L., Carlson, D. J., Inder, J. D., Jesulola, E., Mcfarlane, J. R., & Smart, N. A. (2016). Clinically meaningful blood pressure reductions with low intensity isometric handgrip exercise. A randomized trial. Physiological Research. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
- Cardarelli, R. (2006). High blood pressure (hypertension). In Essential Family Medicine: Fundamentals and Case Studies, Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-1-4160-2377-7.50040-9
- Croxon Deller, F. (1944). On blood pressure. Postgraduate Medical Journal. https://doi.org/10.1136/pgmj.20.228.320