Muszyca skórna: przyczyny i typy tej choroby

Muszyca to infekcja wywoływana przez pewien typ larw muchy, która może przybrać bardzo poważny przebieg. Zaleca się podejmowanie różnych środków zapobiegawczych, zwłaszcza w krajach tropikalnych.
Muszyca skórna: przyczyny i typy tej choroby
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Muszyca skórna to zakażenie skóry wywołane przez larwy niektórych gatunków much, takich jak Dermatobia hominis oraz z rodziny Calliphoridae lub Oestridae. Siedliskiem tych gatunków są ludzie lub zwierzęta o osłabionym układzie odpornościowym.

Larwy much, jako młode stadia tych owadów, mają inną anatomię, fizjologię i sposób bytowania niż dorosłe osobniki. Żywią się żywą lub martwą tkanką innych organizmów. W ten sposób niszczą te tkanki, atakując duże powierzchnie skóry.

Oznaki i objawy różnią się w zależności od gatunku muchy, która je powoduje. Plagi tych owadów występują zwykle w krajach tropikalnych. Ludzie z innych krajach, u których została zdiagnozowana muszyca skórna, często odwiedzali w ostatnim czasie jakiś kraj tropikalny.

Muszyca skórna – objawy

Rana na łokciu
Muszyca może pojawić się w otwartych ranach skórnych.

Najczęstsze objawy, których można doświadczyć, to:

  • Swędzenie skóry.
  • Wrażenie ruchu pod skórą w tej okolicy.
  • Ostry i kłujący ból miejscowy.

Początkowo pojawia się mały czerwony bąbel, który można pomylić ze zwykłym ukąszeniem owada lub początkowym stadium wrzodu. Następnie przekształca się w większy guzek z otworem pośrodku.

W przeciwieństwie do larw zwykłych much domowych, większość larw wywołujących muszycę atakuje zarówno tkanki zdrowe, jak i martwe.

Formy kliniczne

1. Muszyca czyrakowa

Wiele much wywołujących muszycę czyrakową jest znanych jako muchówki. Najbardziej znane gatunki wywołujące tę chorobę pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej oraz Afryki subsaharyjskiej i tropikalnej.

Muchy czasami składają jaja na innych owadach, takich jak komary, lub na przedmiotach, takich jak wiszące ubrania, i w ten sposób mogą wejść w kontakt z ludzką skórą.

Z jaj wylęgają się larwy, które wnikają w skórę i przekształcają się w dojrzałe larwy. Bez leczenia larwy ostatecznie wynurzają się ze skóry i spadają na ziemię, aby kontynuować swój cykl życiowy.

Czasami można zobaczyć niewielką część końca larwy wystającą ze skóry. Larwy potrzebują tlenu, więc jeśli otwór w skórze jest zablokowany, mogą wydostać się lub przynajmniej zbliżyć się do powierzchni.

2. Narastająca muszyca z przeczosami

W tym przypadku, migrując pod skórą, larwa tworzy przeczosy.

3. Muszyca podskórna

Pojawiają się głębokie i bolesne grudki, które znikają po kilku dniach. Jednak potem pojawiają się one ponownie w bliskiej odległości, aż dojdzie do otwarcia owrzodzenia, uwalniając larwy.

Odkryj również ten interesujący materiał: Zarazki są w miejscach, w których byś się nie spodziewał

4. Muszyca jamista

Muszyca jamista jest najbardziej destrukcyjną postacią muszycy. Wiąże się to z tym, że atakuje całą głowę, zwłaszcza zatoki przynosowe i zewnętrzny przewód słuchowy.

Nazywa się ją odmianą jamistą, ponieważ tworzy duże jamy i pozostawia złogi niszczące tkanki, chrząstki i kości. Może nawet spowodować śmierć pacjenta. Po przejściu przez kości czaszki może dotrzeć do mózgu, powodując stan zapalny, a nawet krwawienie i krwotoki.

Leczenie, diagnostyka i profilaktyka

Dezynfekcja stopy
Niezbędne jest ciągłe czyszczenie dotkniętych miejsc i ekstrakcja larw.

Rozpoznanie muszycy opiera się na badaniu klinicznym. Czasami zaleca się wykonanie USG w celu ułatwienia diagnozy i leczenia.

W przypadku owrzodzeń stosuje się mydło i wodę, miejscowe środki antyseptyczne i doustne antybiotyki. W przypadku muszycy czyrakowej, aby zablokować otwarcie skóry, nakłada się wazelinę lub lakier do paznokci. Larwy na ogół pojawiają się samoistnie w ciągu 24 godzin.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Zanieczyszczenie krzyżowe: na czym polega?

Jeśli larwy umrą, zanim lekarz je usunie, są trudniejsze do usunięcia i często powodują ciężką reakcję zapalną. osoba oczyszczająca ranę powinna się więc starać, by wydobyć całą larwę.

Z drugiej strony lek iwermektyna, podawany doustnie lub miejscowo, może zabić larwę lub spowodować jej wyjście na zewnątrz. Ponadto stosowanie repelentów jest przydatne, aby zapobiec osadzaniu się komarów przenoszących larwy much.

Oto seria środków pozwalających uniknąć infekcji przez larwy much:

  • Zamykaj okna i drzwi po zmroku.
  • Umieść moskitiery lub siatki na oknach.
  • Unikaj również trzymania jedzenia, śmieci lub nagromadzonych płynów w domu.
  • Ponadto używaj środka odstraszającego komary, szczególnie na obszarach najbardziej dotkniętych tego typu chorobami.

Ponadto w regionach tropikalnych zaleca się wyprasowanie całej odzieży przed użyciem, zwłaszcza jeśli była ona suszona na zewnątrz domu, ponieważ jaja much mogą przywierać do tkaniny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Franquelo Morales, P., García Mateos, D., & Panadero Sánchez, A. (2009). Miasis cutánea. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(09)70108-2
  • Forero, E. (2011). Miasis en salud pública y salud pública veterinaria. Revista Sapuvet de Salud Pública.
  • Pastor, C., Briceño, G., & Schafer, F. (2013). Miasis cutánea forunculosa causada por Dermatobia hominis. Revista Medica de Chile. https://doi.org/10.4067/S0034-98872013000800018

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.