Tasiemiec: objawy, przyczyny i leczenie

Tasiemiec w wielu przypadkach nie daje objawów. Jednak u pewnych pacjentów powoduje problemy trawienne i neurologiczne. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Tasiemiec: objawy, przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2020

Tasiemiec może dostać się do układu trawiennego wraz z niedogotowaną wołowiną czy wieprzowiną. Według informacji opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), tasiemczyca (nazwa choroby pasożytniczej wywoływanej przez tasiemca) powoduje problemy z układem trawiennym i objawy neurologiczne.

Jak dochodzi do zakażenia? Jakie odmiany tasiemca zagrażają człowiekowi? Te i inne pytania przychodzą do głowy w kontekście tego pasożyta. Przyjrzyjmy się więc odpowiedziom.

Tasiemiec, czyli poznajmy pasożyta

Taenia to pasożyt z klasy robaków płaskich. Mowa o endopasożytach żyjących w ciele żywiciela, które jednak nie działają na poziomie komórkowym jak wirusy.

Mają złożone cykle życiowe i zależnie od charakterystyki zarażenia, mogą wywoływać choroby.

  • Dorosłe tasiemce wywołują tasiemczycę w momencie ulokowania się w jelicie żywiciela.
  • Larwy i młode tasiemce powodują wągrzycę, jeszcze gorszą chorobę, która rozpoczyna się w momencie ulokowania się pasożyta w organach i tkankach.

Dorosłe tasiemce wyglądają jak podzielone na segmenty, rozpłaszczone robaki. Ich otwór gębowy wyposażony jest w przyssawki umożliwiające przyczepienie się do ścianek jelita i żywienie się przechodzącymi przez nie składnikami.

Tasiemiec może dawać ostre objawy.

Złożony cykl

Według agencji Centers for Disease Control and Prevention, tasiemczycę wywołują trzy gatunki:

  • Taenia saginata lub tasiemiec nieuzbrojony
  • Tasiemiec uzbrojony Taenia solium 
  • Taenia asiatica lub tasiemiec azjatycki

Człowiek to jedyny ostateczny żywiciel tego pasożyta, co w świecie chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi zdarza się stosunkowo rzadko. Przedstawiamy więc jego cykl biologiczny w uproszczeniu.

  1.  Zarażony człowiek wydala jaja lub segmenty dorosłego tasiemca. Te pozostawione w ziemi mogą przetrwać nawet kilka miesięcy.
  2. Bydło i świnie przypadkiem zjadają jaja tasiemca, a z czasem larwy lokują się w ich tkankach powodując wągrzycę.
  3. Człowiek konsumuje zakażone larwami mięso, a te rozwijają się do postaci dorosłej w jelicie, zamykając cykl.

Objawy zarażenia tasiemcem

Większość przypadków przebiega bezobjawowo. Jednak u niektórych pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego i inne komplikacje. Objawy kliniczne tasiemczycy przedstawiają się następująco:

  • Ból brzucha i utrata apetytu.
  • Utrata wagi bez wyraźnej przyczyny.
  • Dyskomfort w jamie brzusznej.

Objawy te jednak nie występują, dopóki pasożyt nie urośnie. O ile nie wykona się badania, zarażony pacjent może latami żyć z tasiemcem i o tym nie wiedzieć. Inaczej wygląda wągrzyca wywoływana przez Taenia solium. Tą chorobą człowiek zaraża się po zjedzeniu jaj, a nie zakażonego larwami mięsa.

Wówczas tasiemiec myli człowieka z żywicielem pośrednim (świnią lub krową) i dochodzi do wągrzycy, czyli inwazji larw na tkanki. Nie jest to jednak naturalny cykl życiowy tasiemca. Obraz kliniczny zależy w dużej mierze od dotkniętych tasiemcem tkanek. Gdy larwy ulokują się w mózgu, pojawiają się objawy neurologiczne:

  • Ciągłe, silne bóle głowy.
  • Ataki epilepsji.
  • Dezorientacja.
  • Luki w pamięci.
Ataki epilepsji następują w zaawansowanym stadium choroby. Mogą pojawić się też inne objawy neurologiczne.

Tasiemiec: profilaktyka i leczenie

Zarówno wągrzyca jak i tasiemczyca mogą być leczone lekami przeciwpasożytniczymi. Prognozy są wówczas optymistyczne. Leczenie wągrzycy wymaga niekiedy zabiegu chirurgicznego. Co więcej, nieleczona może prowadzić do śmieci.

Przede wszystkim, najlepszą profilaktyką jest odpowiednia higiena i kontrolowanie żywności. Dlatego też w krajach rozwiniętych pasożyty te pojawiają się rzadko – produkty muszą przechodzić dokładną selekcję, co uniemożliwia wypuszczenie na rynek zakażonego mięsa.

To może Cię zainteresować ...
Jak pokonać pasożyty jelitowe?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak pokonać pasożyty jelitowe?

Pasożyty jelitowe znane są pod wieloma nazwami, jak chociażby ameby, tasiemce, pasożyty, czy robaki. Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób je zwalczy...




Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.