Mrożonki: wszystko, co musisz wiedzieć
Czy w twojej kuchni wykorzystujesz mrożonki? Co powinnaś wiedzieć o tych produktach? Mrożenie żywności to sposób na konserwację, który spowalnia ich rozkład, wydłużając ich żywotność. Należy jednak pamiętać, że ten proces zatrzymuje niszczenie pokarmu, ale go nie koryguje.
Szybsze zamrażanie generuje mniejsze kryształki lodu i zachowuje strukturę komórkową. Tak więc produkty zamrożone we właściwy sposób są opcją, którą możemy włączyć do listy zakupów i wykorzystywać w kuchni. Przeanalizujemy bardziej szczegółowo mrożonki, które tak ułatwiają życie niejednej gospodyni.
Mrożonki a wady powolnego zamrażania?
Niezależnie od tego, czy produkt był zamrażany powoli, czy też podlegał wahaniom temperatury podczas przechowywania, tworzą się duże kryształy, jak stwierdzono w artykule napisanym w 2016 roku.
Ma to związek z wodą, której nie można oddzielić w procesie rozmrażania, przez co zmienia się konsystencja pokarmu oraz jego wartość odżywcza. Z kolei utracony płyn może zniszczyć rozpuszczalne w wodzie składniki odżywcze, takie jak niektóre witaminy.
Czy mrożonki zmieniają właściwości odżywcze w porównaniu ze świeżymi produktami?
Nie. Warzywa głęboko mrożone w sposób przemysłowy zachowują właściwości odżywcze świeżych warzyw. Przetwarza się je bowiem bezpośrednio po zbiorach, w optymalnym czasie.
W tym przypadku pokarm traci witaminy z powodu ciepła, a nie z powodu niskich temperatur. Z kolei do traty minerałów dochodzi częściowo przez krojenie i późniejsze mycie żywności, wytracają się także w wodzie podczas gotowania.
Mikroskładniki odżywcze w żywności pozostaną natomiast nienaruszone, o ile zostaną zamrożone przed gotowaniem. Straty składników odżywczych spowodowane obróbką, gotowaniem i przetwarzaniem przed zamrożeniem są nieodwracalne.
Zobacz także, jak ciekawy jest ten temat: Jak zadbać o zdrowie nerek? – 5 cennych porad
Czy mogę więc zamrozić jakąkolwiek żywność?
Możesz zamrozić prawie wszystko. Jednak czasami tekstury, zapachy i niektóre smaki ulegają tak dużej zmianie, że nie zaleca się stosowania do tej metody. Zależy to również od okresu, przez jaki żywność może pozostawać zamrożona w sposób bezpieczny. Na przykład:
- Mięsa można przechowywać od 3 do 12 miesięcy, nie dłużej.
- Wyroby mięsne i wędliny od 1 do 2 miesięcy.
- Niebieskie ryby poniżej 3 miesięcy.
- Chleb od 3 do 6 miesięcy.
- Zupy około 60 dni.
- Masło maksymalnie od 3 do 6 miesięcy.
Nie możemy oczywiście zaprzeczyć, że mrożonki mają również wielką zaletą, jeśli chodzi o organizowanie naszych cotygodniowych posiłków. Dają bowiem możliwość prowadzenia zdrowej i zbilansowanej diety w napiętych harmonogramach, które wypełniają niektóre dni.
5 podstawowych zasad dotyczące mrożonek
Oto kilka praktycznych rad, które mogą być istotne w Twoim codziennym życiu:
- Nigdy nie zamrażaj żywności, która została już wcześniej rozmrożona. Powtarzanie tego procesu spowoduje uszkodzenie właściwości pokarmu.
- Używaj odpowiednich pojemników, które utrzymują produkt w izolacji. „Hermetyczny pojemnik jest bowiem niezbędny do ochrony żywności przed odwodnieniem, utlenianiem i przenoszeniem zapachów”. Najlepszą opcją są hermetyczne pojemniki szklane.
- Fakt, że na zewnątrz szuflad w zamrażalniku znajdują się rysunki, może być bardzo pomocny. Przegrody pomagają oddzielić żywność, aby podczas zamrażania nie dochodziło do zakażenia krzyżowego. Skorzystaj z nich, znacznie łatwiej będzie również zidentyfikować żywność w schludnej zamrażarce. Inną dobrą opcją identyfikacji zamrożonych produktów jest użycie etykiet.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami dla swojej zamrażarki i upewnij się, że podczas procesu utrzymuje się stałą temperatura na poziomie co najmniej -20 ° C.
- Jeśli zamrażasz ugotowane danie, pamiętaj, aby je rozmrażać stopniowo. Najlepiej przenieś je z zamrażarki do lodówki w poprzedni wieczór przed spożyciem. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Food Research International”, rozmrażanie żywności w temperaturze pokojowej może zwiększyć ryzyko zakażenia.
Nie przegap również tego przydatnego materiału : Toksyczne substancje w przetworzonej żywności
Jedz mrożonki
Zamrażanie to dobra metoda konserwowania żywności, ponieważ zapobiega jej przedwczesnemu zepsuciu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że może powodować zmiany w teksturze i smaku.
Dopóki zamrażamy produkty przed gotowaniem, żywność zachowuje swoje właściwości. Istnieją jednak pewne zasady, które należy zastosować, aby zabezpieczyć proces zamrażania.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kaale LD, Eikevik TM. Changes of proteins during superchilled storage of Atlantic salmon muscle (Salmo salar). J Food Sci Technol. 2016;53(1):441–450. doi:10.1007/s13197-015-1979-9
- Titze Hessel C., Oliveira Elias S., Pedro Pessoa J., Mariano Zanin L., et al., Food safety behavior and handling practices during purchase, preparation, storage and consumption of chicken meat and eggs. Food Res Int, 2019.