Czy brokuły można zamrozić? Wskazówki i zalecenia

W tym artykule pokażemy, jak zamrażać brokuły, aby jak najdłużej zachować to warzywo bez wpływu na jego jakość. Zapoznaj się z naszymi metodami i nie wahaj się ich wypróbować.
Czy brokuły można zamrozić? Wskazówki i zalecenia
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Warzywa krzyżowe to jedne z najzdrowszych warzyw, jakie istnieją. Zawierają błonnik i dużą ilość przeciwutleniaczy i flawonoidów, które korzystnie wpływają na zdrowie organizmu. W szczególności chcemy dziś opowiedzieć o jednym z nich, a także odpowiedzieć na często zadawane pytanie: czy brokuły można zamrozić?

Brokuły to w równych proporcjach uwielbiany a jednocześnie nienawidzony pokarm. Są tacy, którzy uważają je za bardzo smaczne i inni, którzy uważają je wprost za nieapetyczne. Zawierają niezbędne dla człowieka składniki odżywcze, ale mają także mocny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Jedną z zalet brokułów jest ich zdolność do przechowywania, niezależnie od tego, że jest to produkt dostępny przez większą część roku w supermarkecie. Ale czy brokuły można zamrozić w domu?

Jak długo brokuły zachowują swoją świeżość?

Być może jeszcze o tym nie wiesz, ale regularne spożywanie brokułów pociąga za sobą zmniejszenie ryzyka rozwoju zapalenia na poziomie płuc. Tak wynika z badania opublikowanego w The Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Dobra wiadomość jest również taka, że ​​ten produkt można kupić na świeżo w prawie każdym supermarkecie a potem przez jakiś czas przechowywać w lodówce.

W szczególności można je przechowywać w lodówce przez okres 14 dni, jeśli pozostają w stanie surowym. Jeśli natomiast je wcześniej ugotujemy, trwałość brokułów skraca się do 9 dni. W każdym razie należy zauważyć, że zawsze musimy je odpowiednio zabezpieczyć. W miarę możliwości należy je przechowywać z zamkniętym pojemniku.

Brokuły na talerzu
Brokuły to warzywo o wielu dobroczynnych właściwościach, chociaż nie każdemu smakuje.

Aby dowiedzieć się więcej jak przygotowywać brokuły, przeczytaj ten artykuł: Brokuły zapiekane z szynką – zdrowy pomysł na obiad

Jak prawidłowo konserwować brokuły – czy można je zamrozić?

Można zmaksymalizować okres przechowywania i świeżości tego warzywa. W tym celu ważne jest, aby zachować podstawowe zasady podczas przechowywania go w warunkach chłodniczych. Na ogół można kupić brokuły i inne warzywa kapustne owinięte w przeźroczystą folię spożywczą, lub zapakowane próżniowo.

Wskazane jest, aby nie usuwać tego opakowania aż do momentu spożycia, ponieważ skróciłoby to okres świeżości warzywa.

Jeśli już otworzymy opakowanie, pozostałe części brokułów najlepiej włożyć do pojemnika i przykryć, aby ograniczyć jego kontakt z powietrzem. Następnie można je z powrotem włożyć do lodówki, aby przechowywać je jeszcze przez jakiś czas.

W ten sposób zawarte w nich flawonoidy nie będą się utleniać. Te składniki odżywcze okazały się skuteczne w zapobieganiu różnym skomplikowanym chorobom. Kojarzy się je nawet ze zmniejszeniem uszkodzeń komórek w wyniku starzenia, jak również ze spowolnieniem onkologicznych procesów rozwojowych.

Czy można przechowywać gotowane brokuły?

Jak już wspomnieliśmy, brokuły można ponownie przechowywać po ugotowaniu. W tym celu ważne jest, aby przechowywać ten pokarm w zamkniętym pojemniku i w warunkach chłodniczych.

W ten sposób brokuły mogą przetrwać maksymalnie 9 dni, chociaż należy wziąć pod uwagę, że w miarę upływu czasu ich właściwości organoleptyczne pogarszają się.

Z tego powodu zalecamy spożywanie brokułów od razu po ugotowaniu lub zużycie ich maksymalnie w ciągu 2 lub 3 dni później. Wtedy możesz cieszyć się w pełni ich smakiem.

Jak można zamrozić brokuły?

Aby prawidłowo zamrozić brokuły, musisz postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  • Najpierw usuń otaczające je liście.
  • Następnie należy umieścić brokuły w pojemniku z zimną wodą i solą.
  • Później możesz przystąpić do rozdrabniania brokułów na porcje, które uznasz za odpowiednie.
  • Następną rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest ich sparzenie. Gotuj przez 3 minuty od momentu, gdy woda osiągnie temperaturę wrzenia. Ale nie więcej, w przeciwnym razie brokuły stracą swoje składniki odżywcze i witaminy.
  • Po zakończeniu gotowania należy od razu wrzucić brokuły do ​​pojemnika z zimną wodą, aby obniżyć temperaturę produktu.
  • Na koniec warzywo można umieścić w zamrażarce, w hermetycznych pojemnikach lub w torebkach do zamrażania.

Pamiętaj, że aby spożyć tak przechowywane warzywo nie trzeba będzie go rozmrażać. Właściwe jest przełożenie go bezpośrednio do garnka z wrzącą wodą lub na patelnię, aby zakończyć proces przygotowania.

Warto również wiedzieć, że brokuły można trzymać w zamrażarce od 9 miesięcy do 1 roku. Powyżej tego okresu ich właściwości zaczynają zanikać, co obniża również ich smak.

Kawałki brokułów
Zamrożone brokuły mogą przetrwać nawet rok.

Przeczytaj również te praktyczne informacje: Najzdrowsze warzywa – poznaj 5 najkorzystniejszych dla organizmu

Brokuły można zamrozić, aby często wprowadzać je do menu

Kapustowate lub krzyżowe to warzywa o korzystnych dla zdrowia właściwościach odżywczych. Brokuły szczególnie wyróżniają się spośród innych przedstawicieli tej rodziny. Z tego powodu zachęcamy do regularnego wprowadzania ich do diety. Istnieje wiele różnych sposobów na przygotowanie pysznych dań z brokułów.

Nie zapominaj, że brokuły można zamrozić, chociaż trzeba je najpierw lekko obgotować. Po wyjęciu z zamrażarki nie będą już musiały przechodzić przez proces rozmrażania przed przygotowaniem. Zamiast należy je od razu umieścić w naczyniu, w którym będziemy je przygotowywać.

Jest to roślina krzyżowa, którą można znaleźć w supermarkecie przez cały rok, ale zamrożona wytrzymuje okres 12 miesięcy. Biorąc to pod uwagę, naprawdę ​​nie masz wymówki, aby zawsze mieć je pod ręką i regularnie spożywać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sudini K., Diette GB., Breysse PN., McCormack MC., et al., A randomized controlled trial of the effect of broccoli sprouts on antioxidant gene expression and airway inflammation in asthmatics. J Allergy Clin Immunol Pract, 2016. 4 (5): 932-40.
  • Vanduchova A., Anzenbacher P., Anzenbacherova E., Isothiocyanate from broccoli, sulforaphane, and its properties. J Med Food, 2019. 22 (2): 121-126.
  • Gonzalo, JC Rivas, and M. García Alonso. “Flavonoides en alimentos vegetales: estructura y actividad antioxidante.” Alimentación Nutrición y Salud 9.2 (2002): 31-38.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.