Jak zadbać o zdrowie nerek? – 5 cennych porad

· Październik 29, 2017
Spożywanie dużej ilości wody odgrywa kluczową rolę w trosce o zdrowie nerek. 8 szklanek wody dziennie pomaga oczyścić je z nadmiaru toksyn oraz utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia organizmu.

Chociaż każdy z nas nieraz słyszał, jak ważne jest utrzymanie nerek w zdrowiu, niewielu nadal wie, dlaczego kwestia ta jest tak istotna dla sprawnego funkcjonowania całego naszego organizmu.

Gdybyśmy nie posiadali nerek, nasze ciało nie byłoby w stanie filtrować, absorbować ani oddawać wody, soli i jonów do poszczególnych części ciała. Ten parzysty narząd jest również odpowiedzialny za usuwanie toksyn, które krążą po całym organizmie wraz z krwią. Stąd też organ ten jest tak istotny.

Kiedy już wiesz, dlaczego troska o zdrowie nerek jest tak ważna, chcielibyśmy podpowiedzieć ci, jak zadbać o siebie, by nie dopadły cię choroby układu moczowego, zwłaszcza niewydolność nerek.

1. Zdrowa dieta dla zdrowych nerek

Codzienna dieta oparta w wysokim stopniu na produktach bogatych w tłuszcze i cukry sprawia, że nasze nerki muszą pracować ze zdwojoną siłą. Tego typu produkty są bowiem źródłem toksyn, które następnie odkładają się w tkankach naszego organizmu.

Kiedy w naszym ciele znajduje się zbyt wiele toksyn i innych szkodliwych substancji, nerki muszą wykonywać znacznie cięższą pracę niż wtedy, kiedy odżywiamy się zdrowo. Utrzymanie ciała w „czystości” jest wówczas znacznie trudniejsze.

Jajka na bekonie maja nie korzystny wpływ na zdrowie nerek

Warto zaznaczyć, że poziom cholesterolu również wpływa na funkcjonowanie nerek. Im jest on wyższy, tym większe ryzyko wystąpienia chorób nerek. A jeśli już cierpisz na niewydolność nerek i regularnie nie kontrolujesz poziomu cholesterolu, narażasz swój organizm na wielkie niebezpieczeństwo.

 • Pamiętaj, że poziom cholesterolu we krwi wzrasta wtedy, gdy w nadmiarze spożywamy produkty bogate w tłuszcze nasycone. Są one głównym składnikiem żywności typu fast food oraz wszelkiego rodzaju wysoce przetworzonych produktów.

Jeśli chcesz, by twoje nerki funkcjonowały bez zarzutu przez długie lata, przyjrzyj się swojej codziennej diecie oraz ogranicz spożycie szkodliwych dla organizmu produktów, zastępując je świeżymi owocami, warzywami i zdrowymi, roślinnymi tłuszczami. Twoje nerki odwdzięczą ci się za to bardzo hojnie, przekonaj się o tym!

Przeczytaj koniecznie: Zakażenie dróg moczowych – unikaj tych produktów!

2. Unikaj zażywania lekarstw i narkotyków

Nadmierne zażywanie lekarstw, zwłaszcza tych ogólnie dostępnych we wszystkich drogeriach i supermarketach, bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie twoich nerek.

 • Większość z nas ma skłonność do nadużywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. A to właśnie one wywołują największe szkody w nie tylko w nerkach, ale również w innych narządach naszego organizmu. Niektóre z tych szkód mogą na dłuższą metę okazać się nieodwracalne.
 • Zanim połkniesz kolejną tabletkę przeciw bólowi głowy czy przeciw grypie, pomyśl o swoich nerkach. Ile pracy będą one musiały wykonać, by wydalić z krwi wszystkie zawarte w pastylce toksyny i chemikalia? Może zamiast po tabletkę warto sięgnąć po leczniczy koktajl i pójść na spacer?

Równie niszczycielski wpływ na nerki mają narkotyki. Bez względu na to, czy ich zażywanie jest legalne, czy nie, warto uświadomić sobie, że są one sprawcą wielu szkód nie tylko w nerkach, ale również i w pozostałych narządach ciała.

 • Syntetycznie otrzymywane narkotyki składają się z mnóstwa chemicznych substancji i toksyn, które nie posiadają absolutnie żadnej wartości odżywczej. Nie wnoszą one do naszego ciała nic dobrego, a w zamian nerki muszą pracować jak szalone, by usunąć je z krwi jak najszybciej.
 • Liczne badania naukowe potwierdziły również fakt, że niektóre narkotyki zwiększają ryzyko rozwoju ciężkich chorób, włącznie z nowotworami żołądka i płuc.

Oczywiście nie popadajmy w skrajność. Nie chcemy przez to powiedzieć, że nie powinieneś nigdy sięgać po leki czy substancje odurzające. Należy to jednak robić z głową i tylko od czasu do czasu. Po prostu staraj się ich nie nadużywać. I nigdy nie zapominaj o piciu dużych ilości wody – ona wspomoże pracę nerek i usuwanie toksyn z organizmu.

3. Ogranicz spożycie soli

Chociaż sól to jeden z podstawowych elementów każdej kuchni, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na codzienną spożywaną dawkę tej białej przyprawy. W przypadku nadużywania soli i spożywania dużej ilości wysoko przetworzonych produktów oraz gotowych dań, wystawiamy zdrowie naszych nerek na wielką próbę.

Sól nie jst korzystna dla nerek

 • Pamiętajmy jednak, że spożyta sól to nie tylko ta, którą samodzielnie dodajemy do posiłków – ta słona przyprawa znajduje się z znacznej większości produktów, nawet tych słodkich.

Kiedy spożywasz zbyt dużo soli, zmuszasz swoje nerki do morderczej pracy. Jeśli przyjęta jej dawka jest wyższa od tej, którą twoje nerki są w stanie naturalnie wydalić, nie będziesz musiał długo czekać na pojawienie się bolesnych kamieni żółciowych.

Jak zatem skutecznie zmniejszyć ilość spożywanej soli?

Rozwiązanie tego problemu jest niezwykle proste – do posiłków dodawaj jej tylko odrobinę. To pierwszy krok, kolejny polega na ograniczeniu konsumpcji poniższych produktów (stanowią one ogromne ilości soli):

 • Żywność typu fast food
 • Napoje gazowane
 • Mrożonki
 • Gotowe dania
 • Słone przekąski

Idealny scenariusz zakłada, że wszystkie posiłki powinieneś przygotowywać samodzielnie. Jeśli jednak twój styl życia nie pozwala ci na to, staraj się przynajmniej zjadać codziennie kilka porcji świeżych owoców i warzyw oraz nie zapominaj o wypijaniu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie.

Przeczytaj koniecznie: Oczyść organizm – Wskazówki dotyczące detoksu

4. Nawilżaj swój organizm

Ponieważ podstawową funkcją nerek jest oczyszczanie organizmu oraz usuwanie toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem, powinniśmy regularnie nawadniać nasz organizm. Bez odpowiedniej ilości płynów, usuwanie toksyn jest praktycznie niemożliwe.

Znaczna większość chorób nerek bierze się właśnie z brak picia wody. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, by zauważyć, że większość z nas nie lubi pić wody. A powinniśmy wypijać jej przynajmniej osiem szklanek dziennie.

Napar z hibiskusa

 • Jeśli i ty należysz do miłośników słodkich i aromatyzowanych napojów, powinieneś sięgać po wodę z dodatkami, na przykład z sokiem z cytryny, miętą, melisą… Dobrym rozwiązaniem okażą się również naturalne soki warzywne i owocowe oraz woda kokosowa.
 • Bez problemu możesz zastąpić nimi nawet dwie szklanki wody dziennie. Na resztę jednak powinna składać się czysta woda mineralna, ewentualnie z dodatkiem ziół lub cytryny.

Jeśli masz w zwyczaju intensywne uprawianie sportu albo kiedy dni są upalne, koniecznie powinieneś zwiększyć spożycie wody, nawet do trzech litów dziennie. W ten sposób uzupełnisz utracone wraz z potem wodę, składniki mineralne i elektrolity.

5. Ogranicz spożywanie białek i produktów mlecznych

Ludzki organizm to wielka maszyneria, dla której każde nadużycie może mieć katastrofalne skutki. Tak też dzieje się w przypadku nadmiaru białek i produktów mlecznych. Są one bowiem powiązane z tworzeniem się kamieni oraz drastycznie ograniczają wydolność nerek.

 • Kamienie powstają wtedy, gdy w nerkach odkłada się nadmiar osadów wapnia, szczawianów i fosforu.
 • Jeśli kamienie są małe, można spróbować naturalnie je rozpuścić lub wydalić, czyli „urodzić” przez drogi moczowe. Jeśli jednak jego rozmiary są znaczne, niezbędny będzie zabieg chirurgiczny.

Staraj się więc nie przekraczać dwóch szklanek mleka lub 40 gramów sera dziennie. Specjaliści zalecają również ograniczenie białek pochodzenia zwierzęcego oraz zastąpienie ich białkami roślinnymi.