Jak zadbać o zdrowie nerek? – 5 cennych porad

Spożywanie dużej ilości wody odgrywa kluczową rolę w trosce o zdrowie nerek. 8 szklanek wody dziennie pomaga oczyścić je z nadmiaru toksyn oraz utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia organizmu.
Jak zadbać o zdrowie nerek? – 5 cennych porad

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2019

Każdy z nas na pewno słyszał, że utrzymanie nerek w zdrowiu jest bardzo ważne. Niewiele osób jednak wie, dlaczego jest to tak istotne dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu.

Gdybyśmy nie mieli nerek, nasze ciało nie byłoby w stanie filtrować, absorbować ani transportować wody, soli i jonów do poszczególnych części ciała. Ten parzysty narząd odpowiada również za usuwanie toksyn, które krążą po całym organizmie wraz z krwią. Właśnie dlatego organ ten jest tak istotny.

Kiedy już wiesz, dlaczego troska o zdrowie nerek jest tak ważna, chcielibyśmy podpowiedzieć Ci, jak zadbać o siebie, aby nie dopadły Cię choroby układu moczowego, zwłaszcza niewydolność nerek.

1. Zdrowa dieta dla zdrowych nerek

Codzienna dieta oparta w wysokim stopniu na produktach bogatych w tłuszcze i cukry sprawia, że nerki muszą pracować ze zdwojoną siłą. Tego typu produkty są bowiem źródłem toksyn, które następnie odkładają się w tkankach organizmu.

Kiedy w ciele znajduje się zbyt wiele toksyn i innych szkodliwych substancji, nerki muszą wykonywać znacznie cięższą pracę niż wtedy, kiedy odżywiamy się zdrowo. Utrzymanie ciała w „czystości” jest wówczas znacznie trudniejsze.

jajka na bekonie i ich wpływ na zdrowie nerek

Warto zaznaczyć, że na funkcjonowanie nerek wpływa również poziom cholesterolu. Im jest on wyższy, tym większe ryzyko wystąpienia chorób nerek. A jeśli już cierpisz na ich niewydolność i regularnie nie kontrolujesz poziomu cholesterolu, narażasz swój organizm na wielkie niebezpieczeństwo.

Pamiętaj, że poziom cholesterolu we krwi wzrasta wtedy, gdy w nadmiarze spożywamy produkty bogate w tłuszcze nasycone. Są one głównym składnikiem żywności typu fast food oraz wszelkiego rodzaju wysoce przetworzonych produktów.

Jeśli chcesz, aby Twoje nerki przez długie lata funkcjonowały bez zarzutu, przyjrzyj się swojej codziennej diecie oraz ogranicz spożycie szkodliwych dla organizmu produktów. Zastąp je świeżymi owocami, warzywami i zdrowymi, roślinnymi tłuszczami. Twoje nerki z pewnością Ci się za to odwdzięczą, przekonaj się o tym!

2. Unikaj zażywania lekarstw i narkotyków

Nadmierne zażywanie lekarstw, zwłaszcza tych ogólnie dostępnych we wszystkich drogeriach i supermarketach, bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie nerek.

 • Większość z nas ma skłonność do nadużywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. A to właśnie one wywołują największe szkody nie tylko w nerkach, lecz także w innych narządach organizmu. Niektóre z tych szkód mogą okazać się nieodwracalne.
 • Zanim połkniesz kolejną tabletkę od bólu głowy lub grypy, pomyśl o swoich nerkach. Ile pracy będą musiały wykonać, aby wydalić z krwi wszystkie zawarte w pastylce toksyny i chemikalia? Może zamiast po tabletkę warto sięgnąć po leczniczy koktajl i pójść na spacer?

Równie niszczycielski wpływ na nerki mają narkotyki. Bez względu na to, czy ich zażywanie jest legalne, czy nie, warto uświadomić sobie, że są sprawcą wielu szkód nie tylko w nerkach, lecz także w pozostałych narządach ciała.

 • Syntetycznie otrzymywane narkotyki składają się z mnóstwa chemicznych substancji i toksyn, które nie posiadają absolutnie żadnej wartości odżywczej. Nie wnoszą do ciała nic dobrego, a w zamian nerki muszą pracować jak szalone, aby jak najszybciej usunąć je z krwi.
 • Liczne badania naukowe potwierdziły również fakt, że niektóre narkotyki zwiększają ryzyko rozwoju ciężkich chorób, włącznie z nowotworami żołądka i płuc.

Oczywiście nie popadajmy w skrajność. Nie chcemy przez to powiedzieć, że nie powinieneś nigdy sięgać po leki czy substancje odurzające. Należy to jednak robić z głową i tylko od czasu do czasu. Po prostu staraj się ich nie nadużywać. I nigdy nie zapominaj o piciu dużych ilości wody – ona wspomoże pracę nerek i usuwanie toksyn z organizmu.

3. Ogranicz spożycie soli

Chociaż sól to jeden z podstawowych elementów każdej kuchni, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej codzienną spożywaną dawkę.

W przypadku nadużywania soli, spożywania dużej ilości wysoko przetworzonych produktów oraz gotowych dań wystawiamy zdrowie naszych nerek na wielką próbę.

sól nie jest korzystna dla nerek

Pamiętajmy jednak, że spożyta sól to nie tylko ta, którą samodzielnie dodajemy do posiłków. Ta słona przyprawa znajduje się w znacznej większości produktów, nawet tych słodkich.

Kiedy spożywasz zbyt dużo soli, zmuszasz swoje nerki do morderczej pracy. Jeśli przyjęta dawka soli jest wyższa od tej, którą Twoje nerki są w stanie naturalnie wydalić, nie będziesz musiał długo czekać na pojawienie się bolesnych kamieni żółciowych.

Jak zatem skutecznie zmniejszyć ilość spożywanej soli?

Rozwiązanie tego problemu jest niezwykle proste – do posiłków dodawaj jej tylko odrobinę. To pierwszy krok. Kolejny polega na ograniczeniu konsumpcji poniższych produktów (zawierają ogromne ilości soli):

 • Żywność typu fast food
 • Napoje gazowane
 • Mrożonki
 • Gotowe dania
 • Słone przekąski

Idealny scenariusz zakłada, że wszystkie posiłki należy przygotowywać samodzielnie. Jeśli jednak Twój styl życia nie pozwala Ci na to, staraj się przynajmniej zjadać codziennie kilka porcji świeżych owoców i warzyw oraz nie zapominaj o wypijaniu przynajmniej dwóch litrów wody dziennie.

4. Nawilżaj swój organizm, aby zadbać o zdrowie nerek

Podstawową funkcją nerek jest oczyszczanie organizmu oraz usuwanie toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem. Z tego powodu powinniśmy regularnie nawadniać organizm. Bez odpowiedniej ilości płynów, usuwanie toksyn jest praktycznie niemożliwe.

Znaczna większość chorób nerek bierze się z brak picia wody. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, aby zauważyć, że większość z nas nie lubi pić wody. A powinniśmy wypijać jej przynajmniej osiem szklanek dziennie.

napar z hibiskusa a zdrowie nerek
 • Jeśli i Ty należysz do miłośników słodkich i aromatyzowanych napojów, powinieneś sięgać po wodę z dodatkami, na przykład z sokiem z cytryny, miętą, melisą… Dobrym rozwiązaniem mogą być również naturalne soki warzywne i owocowe oraz woda kokosowa.
 • Bez problemu możesz zastąpić nimi nawet dwie szklanki wody dziennie. Na resztę jednak powinna składać się czysta woda mineralna, ewentualnie z dodatkiem ziół lub cytryny.

Jeśli masz w zwyczaju intensywne uprawianie sportu albo kiedy dni są upalne, zwiększ koniecznie spożycie wody, nawet do trzech litów dziennie. W ten sposób uzupełnisz utracone wraz z potem wodę, składniki mineralne i elektrolity.

Polecamy przeczytać równieżNerki – te nawyki szkodzą im najbardziej!

5. Ogranicz spożywanie białek i produktów mlecznych

Ludzki organizm to wielka maszyneria, dla której każde nadużycie może mieć katastrofalne skutki. Tak też dzieje się w przypadku nadmiaru białek i produktów mlecznych. Są one bowiem powiązane z tworzeniem się kamieni. Poza tym drastycznie ograniczają wydolność nerek.

 • Kamienie powstają, gdy w nerkach odkłada się nadmiar osadów wapnia, szczawianów i fosforu.
 • Jeśli kamienie są małe, można spróbować naturalnie je rozpuścić lub wydalić przez drogi moczowe. Jeśli jednak jego rozmiary są znaczne, niezbędny będzie zabieg chirurgiczny.

Staraj się więc nie przekraczać dwóch szklanek mleka lub 40 gramów sera dziennie. Specjaliści zalecają również ograniczenie białek pochodzenia zwierzęcego oraz zastąpienie ich białkami roślinnymi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.