Mrowienie w rękach i nogach - przyczyny

Mrowienie w rękach i nogach - przyczyny

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

To z pewnością niezbyt przyjemne uczucie. Gdy pojawia się mrowienie w rękach, nogach, ramionach i stopach, nie za bardzo wiemy jak zareagować. Ale co jest powodem? Czemu tak się dzieje? Dzisiaj odpowiemy na te wszystkie pytania. Sprawdź skąd się bierze mrowienie!

Mrowienie i drętwienie: czym jest? Co jest powodem?

Obie dolegliwości mogą Ci się przytrafić w każdej części ciała. Jednak najczęściej doskwierają w nogach, ramionach i palcach. Zarówno stóp, jak i rąk. Mrowienie może mieć wiele przyczyn.

Do tych najczęściej spotykanych należą:

 • Pozostawanie w tej samej pozycji przez zbyt długi czas (na siedząco lub stojąc), podczas podróży lub w pracy.
 • Uszkodzenia nerwów. Jeżeli występują w szyi, mrowienie pojawia się w rękach i ramionach. Jeżeli uszkodzone są nerwy w okolicach lędźwiowych, mrowienie jest obecne w nogach.
Sportowiec na boisku
 • Ucisk nerwów.
 • Infekcja zwana półpaścem.
 • Niedokrwienie spowodowane opuchlizną naczyń krwionośnych lub odmrożeniem.
 • Niedobór potasu, wapnia i żelaza.
 • Nieodpowiedni poziom witaminy B12.
 • Skutek uboczny niektórych lekarstw.
 • Uszkodzenia układu nerwowego wywołane przez alkohol, tytoń lub ołów.
 • Radioterapia.
 • Ugryzienia zwierząt, w tym insektów.
 • Alergia na owoce morza.
 • Zespół cieśni kanału nadgarstka.
 • Cukrzyca.
 • Niedoczynność tarczycy.
 • Wylew krwi.

Domowe sposoby na mrowienie w rękach i nogach

Woda jest jednym z najlepszych sposobów na mrowienie. Zamocz ręce lub nogi na 10 minut w zimnej wodzie, a to nieprzyjemne uczucie minie. Są też inne metody. Na przykład:

Spacer

Jeżeli zesztywniały Ci nogi, przejdź się po pokoju. Spaceruj do momentu, aż poczujesz dość silne mrowienie, ale będziesz musiała je znieść. Po chwili minie.

Ten sposób sprawdza się zwłaszcza u tych, którzy spędzają dużo czasu na siedząco.

Kobieta na spacerze

Stań na palcach

To inny sposób na zdrętwiałe nogi. Stań na palcach (tak jak to robią tancerki) i powoli opadaj na pięty. Powtórz ćwiczenie 10 razy, żeby aktywować krążenie krwi w dolnych kończynach.

Staraj się powtarzać tę czynność codziennie, przed snem.

Jadaj produkty bogate w żelazo

Tak jak już wspomnieliśmy, niedobór żelaza może powodować mrowienie. Soczewica i buraki są doskonałym źródłem żelaza.

Warto, żebyś na co dzień sięgała też po jaja, mleko, orzechy,rośliny strączkowe i zielone warzywa liściaste (np. szpinak).

Okład z papryczek chili

Może okazać się niezwykle skuteczny. Potrzebujesz około 12 papryczek chili. Podgrzej je na wolnym ogni i zmiel przy pomocy blendera. Nałóż pastę tam gdzie występuje mrowienie i pozostaw na dłuższą chwilę.

Unikaj pewnych produktów i napojów

Alkohol i kawa podczas (lub po) kolacji są najgorszą opcją. Podobnie jak zbyt ciężkie posiłki jadane w godzinach nocnych.

Prowadź zdrowy tryb życia

Nie pal, uprawiaj sporty (na przykład pływanie), medytuj (joga), żeby rozładować napięcie. Staraj się nie spędzać zbyt wiele czasu w tej samej pozycji i unikaj obcisłych ubrań (hamują krążenie krwi).

Idealne śniadanie

Masaże

Kiedy zaczynasz odczuwać mrowienie, wykonaj energiczny masaż, okrężnymi ruchami. Możesz też zmienić pozycję. Jeżeli siedzisz, wstań.

Jeżeli stoisz, usiądź albo połóż się. Drętwienie może wystąpić również podczas snu. Podłóż poduszki pod nogi, żeby je trochę podnieść.

Używaj odpowiedniego obuwia

Skarpetki koniecznie muszą być z bawełny, żeby odpowiednio absorbowały wilgoć. Zmieniaj je 3 razy dziennie (co 8 godzin).

Buty powinny być wygodne. Polecamy też wyprofilowane wkładki do butów. Staraj się nie zakładać zbyt często obcasów. Nie trzymają się powierzchni.

Wykonuj ćwiczenia przy ścianie

Po powrocie z pracy, ściągnij buty i zmień skarpetki. Stań twarzą do ściany. Staraj się przerzucić ciężar ciała na palce stóp, lekko uginając kolana. Opieraj się rękoma o ścianę.

Możesz też ćwiczyć z gumową piłką. Staraj się ją ściskać jak najmocniej potrafisz. Jeżeli mrowienie występuje w nogach, przyciskaj stopą gumową piłkę do podłogi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.