Moje dziecko mnie nienawidzi: co mogę zrobić?

Co mogę zrobić gdy dziecko mnie nienawidzi? Możliwe, że czujesz się zraniony, ale zachowując spokój, będziesz w stanie je zrozumieć i pomóc.
Moje dziecko mnie nienawidzi: co mogę zrobić?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W środku kłótni twoje dziecko może twierdzić, że cię nienawidzi, że już cię nie kocha lub że jesteś najgorszym rodzicem na świecie. Te słowa są często druzgocące dla rodziców i wielu nie wie, jak zareagować. Możesz odpowiedzieć gniewem lub uczuciem urazy lub zranienia. W końcu, jak Twoje dziecko mogłoby się tak czuć? W rzeczywistości jednak musimy zrozumieć, że kiedy dziecko mówi, że cię nienawidzi, tak naprawdę nie ma tego na myśli.

Powinieneś wiedzieć, że wiele dzieci ucieka się do tego rodzaju krzywdzących zwrotów podczas interakcji z rodzicami. Mogą to robić, gdy są młode, a ta postawa jest również bardzo powszechna w okresie dojrzewania.

W każdym razie celem jest zrozumienie, skąd pochodzą i zaoferowanie im lepszych strategii radzenia sobie z tym, co czują. Poniżej podamy kilka wskazówek, jak to zrobić.

Dlaczego moje dziecko mówi, że mnie nienawidzi?

Kiedy dziecko mówi rodzicom, że ich nienawidzi, nie tak naprawdę to czuje. Te słowa to po prostu sposób na wyrażenie frustracji, niezgody lub gniewu. Są zwykle używane, gdy dzieciom stawia się granicę, której nie lubią, gdy są zmuszeni do przestrzegania lub gdy otrzymują karcenie lub konsekwencje za złe zachowanie.

Jeśli postawimy się w sytuacji dzieci, zrozumiemy, że nie jest łatwo poradzić sobie z tego rodzaju nieprzyjemną sytuacją przy ograniczonych środkach, jakimi dysponują. Może po prostu uczą się używać słów. Często nadal nie wiedzą, jak dobrze zidentyfikować swoje emocje, a jeszcze mniej, jak je odpowiednio ukierunkować i wyrazić.

W obliczu tego uczucia bezradności chcą wyrazić swój gniew i uciekają się do tego wyrażenia, ponieważ wiedzą, że miłość jest dobra, a nienawiść jest zła. Wiedzą też, że ich rodzice będą dotknięci słysząc te słowa. Po prostu chcą wyrazić dezaprobatę. W rzeczywistości chcą po prostu , abyś wiedział, jak bardzo są sfrustrowane lub zdenerwowane sytuacją.

Twoje dziecko mogło również nauczyć się wyrażać siebie w ten sposób za pośrednictwem telewizji lub innych mediów. Jednak są bardziej skłonni do takiego zachowania, jeśli jest to powszechna postawa w rodzinie. Czy ty lub inny bliski dorosły kiedykolwiek powiedziałeś dziecku: „Już cię nie kocham, bo byłeś zły” ? Jeśli tak, to po prostu naśladujesz tę samą strategię, którą w nim zaobserwowałeś.

Dziecko mnie nienawidzi. Ojciec krzyczy na syna.
To, jak odnosimy się do członków naszej rodziny, jest dla dzieci wzorem do naśladowania.

Co mogę zrobić, jeśli moje dziecko mówi, że mnie nienawidzi?

Przede wszystkim nie martw się. Jest to powszechna sytuacja i jest okazją do lepszego zrozumienia dziecka i praktykowania pozytywnego rodzicielstwa. Oto kilka ważnych wskazówek, które możesz wdrożyć.

Nie bierz tego do siebie

Jeśli dziecko mówi, że Cię nienawidzi, to logiczne i naturalne jest odczuwanie bólu. Jednak ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego reaguje ono w ten sposób, i nie brać tych słów dosłownie lub osobiście. Pamiętaj, że jest to wyraz frustracji i że dzieci nie mają innych lepszych narzędzi do jej wyrażenia.

Kontroluj i reguluj swoje emocje

Pierwszym impulsem w tej sytuacji może być reagowanie na dziecko gniewem, zdenerwowanie, krzyczenie, grożenie lub karanie. Ale ważne jest, aby zachować spokój.

Jesteś dorosłym i tym, który powinien dawać przykład samokontroli, więc weź głęboki oddech, policz do 10 i okazuj empatię swojemu dziecku. Staraj się nie eksplodować i ostrożnie dobieraj swoje działania i słowa w tym momencie.

Wyraź bezwarunkową miłość

Nawet jeśli Twoje dziecko powiedziało Ci, że Cię nienawidzi, jest to dobry moment, aby potwierdzić, że kochasz je bezwarunkowo.

Tak, wiemy, że łatwiej byłoby odpowiedzieć tymi samymi słowami nienawiści (działanie pod wpływem impulsu i ego), ale to jest szkodliwe. Skorzystaj z okazji i pokaż mu, że nawet jeśli jest między wami spór lub kłótnia, twoja miłość do nich się nie zmienia.

Pomóż dziecku określić, co czuje

Ten moment pozornego kryzysu jest idealny do pracy nad edukacją emocjonalną z dzieckiem.

Nie próbuj rozumować, kiedy jest ono zdenerwowane, bo to nic nie da. Ale kiedy się uspokoi, porozmawiaj z nim i pomóż mu nazwać to, co czuje.

Możesz powiedzieć coś w stylu „Rozumiem, że byłeś bardzo zły, ponieważ nie pozwoliłem ci skończyć oglądania filmu przed snem”. Robiąc to, nie tylko pomagasz mu zidentyfikować emocje, ale także potwierdzasz to, co czuje i sprawiasz, że czuje się wysłuchane i zrozumiane.

Zaoferuj alternatywy dla ekspresji emocjonalnej

Aby ta nieprzyjemna sytuacja się nie powtórzyła, ważne jest, aby dać dziecku inne narzędzia do radzenia sobie z emocjami i wyrażania ich.

Pamiętaj, że ma pełne prawo do gniewu, frustracji i wyrażania sprzeciwu. Celem jest, aby robiło to w odpowiedni i funkcjonalny sposób.

W przypadku młodszych dzieci rysowanie bazgrołów lub linii na papierze może pomóc zmniejszyć gniew. Możesz także stworzyć spokojny kącik w domu lub ćwiczyć techniki oddechowe. Najlepiej też nauczyć dzieci asertywnego komunikowania się.

Opowiedz, jak się czułeś, aby zachęcić do empatii

Ostatnią kwestią do rozważenia, jeśli Twoje dziecko mówi, że Cię nienawidzi, jest poinformowanie go lub jej o tym, co myślisz o jego słowach. Nie powinno to jednak odbywać się w tonie wyrzutu lub jako forma emocjonalnego szantażu.

Wręcz przeciwnie, chcemy spokojnie i wyraźnie wyrazić, że ich słowa mają konsekwencje i mogą zranić uczucia innych. To jest klucz do rozwijania empatii.

Matka rozmawia z córką
Umiejętność wyrażenia słowami tego, co się dzieje, jest sposobem na kierowanie emocji na asertywne sposoby nawiązywania relacji z innymi.

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy

Stosując się do powyższych wskazówek, jest bardzo prawdopodobne, że tego typu zdarzenia przestaną się zdarzać, ponieważ dziecko nauczy się wyrażać siebie na inne sposoby. Jednak może być konieczne skorzystanie z profesjonalnej pomocy, jeśli czujesz, że jako rodzic nie jesteś w stanie w takich chwilach powstrzymać gniewu i źle reagujesz.

Dobrze jest również zasięgnąć porady, jeśli czujesz, że za słowami dziecka kryje się głęboko negatywne uczucie – coś, co wykracza poza okazjonalny gniew. Jeśli uważasz, że twoja relacja nie jest pozytywna, najlepiej jak najszybciej nad nią popracować z pomocą eksperta. Możesz popełniać błędy, nie zdając sobie z tego sprawy.

Jeśli moje dziecko powie, że mnie nienawidzi, pokocham je dwa razy bardziej

Kiedy czujemy, że ktoś nas atakuje lub krzywdzi, reaguje nasze ego. Jesteśmy zranieni i chcemy się bronić lub zranić. Ale nie możemy tego zrobić z naszymi dziećmi.

Kiedy Twoje dziecko twierdzi, że Cię nienawidzi, pamiętaj, że w tym momencie potrzebuje, abyś kochał je dwa razy bardziej, abyś mógł je zrozumieć, wybaczyć i poprowadzić je do lepszych środków wyrazu.

Dziecko, które źle się zachowuje, to dziecko cierpiące. Pomóż mu zarządzać emocjami, a w przyszłości będzie brać z ciebie przykład.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morales Chainé, S., Martínez Ruíz, M. J., Nieto, J., & Lira Mandujano, J. (2017). Crianza positiva y negativa asociada a los problemas severos de conducta infantil. Health & Addictions17(2).
  • Kerr, M. A., & Schneider, B. H. (2008). Anger expression in children and adolescents: A review of the empirical literature. Clinical psychology review28(4), 559-577.
  • Shields, L. (2016). How bad can a good enough parent be?. Canadian Journal of Philosophy46(2), 163-182.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.