Co masz zrobić, jeśli Twoje dziecko się z Tobą nie zgadza?

Jeśli twoje dziecko się z tobą nie zgadza, to nie dlatego, że cię nie kocha. To raczej znak, że dojrzewa fizycznie, emocjonalnie i intelektualnie.
Co masz zrobić, jeśli Twoje dziecko się z Tobą nie zgadza?
Bernardo Peña

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Bernardo Peña.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zadałeś sobie pytanie: Co mam zrobić, jeśli moje dziecko się ze mną nie zgadza ?

Być może pamiętasz, że kiedy było małe, Twoje dziecko zgadzało się z Tobą prawie we wszystkim. Jednak w miarę dorastania dzieci dojrzewają fizycznie, emocjonalnie i intelektualnie. Z tego powodu to zupełnie normalne, że od czasu do czasu pojawiają się różnice zdań.

Co więc zrobić, gdy zaczną się pojawiać pierwsze rozbieżności?

Wszystko zależy od tego, z czym Twoje dziecko się nie zgadza. Z drugiej strony bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji, ponieważ jest to kluczowy moment w waszej relacji. To moment, w którym możesz oddalić się od swojego dziecka lub zbliżyć się jeszcze bardziej.

Różnice między rodzicami a dziećmi uwydatniają się w okresie dojrzewania

Bądźmy realistami. Kiedy byliśmy młodzi, przeszliśmy przez tę samą sytuację z naszymi rodzicami. Z różnych powodów nie zgadzaliśmy się z pewnym zachowaniem, regułą lub decyzją, którą podjęli.

Według Parry i Olivy (2002) konflikt w relacjach społecznych u dzieci uwidacznia się w okresie dojrzewania. W rzeczywistości badacze zwracają uwagę, że przyczyn konfliktu może być kilka.

Bardzo często dzieci zaczynają nie zgadzać się z rodzicami w okresie dojrzewania. W rzeczywistości jest to ważna część ich rozwoju.

Jednym z nich jest różnica między tym, czego rodzice oczekują od swoich dzieci, a faktycznym zachowaniem ich dzieci. Podobnie, różnice mogą wynikać z krytycznych procesów poznawczych w odniesieniu do norm rodzinnych lub modeli rodzicielskich.

„Komunikacja między rodzicami a dziećmi zwykle nie jest problematyczna w dzieciństwie, ale ma to miejsce w okresie dojrzewania: zapobieganie problemom z pozytywnym nastawieniem jest bezpiecznym zachowaniem”.

-Gloria Elena Franco

Nonkonformizm i komunikacja dzieci

Jak widać, dzieci wyrażające swój nonkonformizm nie są nowością w rozwoju rodziny, Niekoniecznie też jest to coś złego. Wręcz przeciwnie! Kiedy dzieci kwestionują decyzje lub punkty widzenia, to znaczy, że rozwijają swoje zdolności umysłowe i własne kryteria. Innymi słowy, dojrzewają.

Jednak to, co może wzbudzić zaniepokojenie, to sposób, w jaki dzieci uzewnętrzniają swoją niezgodność. W rzeczywistości to brak komunikacji lub powiązanych umiejętności staje się zwykle przyczyną konfliktów w rodzinie. Problem ten uwydatnia się, kiedy brakuje ciepłej i wyrozumiałej atmosfery rodzinnej.

We wspomnianym artykule zwraca się uwagę, że pomiędzy dzieciństwem a dorastaniem komunikacja w rodzinie pogarsza się i staje się trudniejsza. Dlatego jeśli zadajemy sobie pytanie, co zrobić, jeśli nasze dziecko się z nami nie zgadza, powinniśmy pomyśleć o usprawnieniu komunikacji.

Co zrobić, jeśli Twoje dziecko się z Tobą nie zgadza

Według Glorii Eleny Franco, autorki książki La comunicación en la familia (Porozumiewanie się w rodzinie), komunikowanie się wymaga bezinteresowności. Tylko w ten sposób możemy naprawdę pokazać nasze zainteresowanie drugą osobą. To znaczy, że musimy na chwilę odłożyć na bok własne myśli, aby naprawdę słuchać i rozumieć drugą osobę.

Słuchaj uważnie, jeśli Twoje dziecko się z Tobą nie zgadza

W rzeczywistości cel komunikacji jest spełniony, gdy następuje wymiana. Obejmuje to zdobycie informacji o tym, jak myśli, czuje lub działa druga osoba.

Jeśli więc Twoje dziecko dzieli się z Tobą swoimi uczuciami, posłuchaj go. Pamiętaj jednak również, że komunikacja jest umiejętnością, której uczy się i którą doskonali się w praktyce.

Kluczem do radzenia sobie z nieporozumieniami jest dobra komunikacja.

Unikaj popełniania typowych błędów w komunikacji rodzic-dziecko. Na przykład: uogólnianie, krytykowanie, krzyczenie, fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad dzieckiem lub po prostu nie zwracanie na niego uwagi. To duże błędy, które utrudnią porozumienie.

Natomiast słuchaj uważnie tego, co mówi, i nie przerywaj mu, aż skończy. Pamiętaj, że Twoim celem powinno być poznanie tego, co naprawdę czuje i myśli Twoje dziecko. Aby to zrobić, będziesz potrzebować dużo cierpliwości, a przede wszystkim samokontroli, aby opanować swoją chęć osądzania go lub grożenia mu.

Uważamy, że możesz również przeczytać ten artykuł: 5 wskazówek, jak nauczyć dziecko wytrzymałości i nadziei

Unikaj przesadnego reagowania

Jeśli zareagujesz przesadnie, Twoje dziecko prawdopodobnie zdecyduje się nie rozmawiać z Tobą, aby uniknąć kłótni. Ponadto nie będziesz mieć moralnego autorytetu, aby nauczyć je, jak się komunikować. Niezręcznie ci będzie też prosić, aby zachowywało się odpowiednio, jeśli twoja reakcja pozostawia do życzenia.

Jeśli Twoje dziecko się z Tobą nie zgadza, a Ty po prostu czujesz, że zaraz wybuchniesz, wstrzymaj rozmowę. Jeśli nie zachowasz spokoju, nie będziesz w stanie skutecznie uporać się z problemem. Ale pamiętaj też, że celem nie jest unikanie konfrontacji, a jedynie wykorzystanie czasu na uspokojenie.

Moje dziecko się ze mną nie zgadza
Dobra komunikacja jest kluczem do zapewnienia pozytywnych relacji z twoimi dziećmi, gdy dorosną.

Zachowanie spokoju pozwoli ci lepiej przemyśleć sytuację. W rzeczywistości poświęcenie czasu na ochłonięcie i zastanowienie może pomóc ci zrozumieć stanowisko twojego dziecka. W rezultacie będziesz w stanie stawić czoła konfliktowi w bardziej konstruktywny sposób, a tym samym osiągnąć pokojowe rozwiązanie.

Możesz być zainteresowany: Jak rozpoznać depresję u nastolatków

Kilka końcowych myśli

Nawet jeśli jest dobra komunikacja, czasami rodzice i dzieci po prostu nie zgadzają się w swoich opiniach. Jest to również normalne, ponieważ twoje dzieci nie są twoją kopią. Mają wolność wyboru i myśli. Musisz mieć świadomość, że nie wszystko, co powiedzą lub zrobią, przypadnie ci do gustu. Dlatego szacunek ma fundamentalne znaczenie w waszej relacji.

W rzeczywistości posiadanie otwartej postawy emocjonalnej pomoże w rozwiązywaniu konfliktów. Jeśli zareagujesz negatywnie i autorytarnie, jedyne, co osiągniesz, to zdystansowanie się dzieci od Ciebie. Jeśli tak się stanie, nie będziesz w stanie udzielać im rad w podejmowaniu decyzji.

Pamiętaj, że jeśli Twoje dziecko się z Tobą nie zgadza, nie oznacza to, że Cię nie kocha. W rzeczywistości jest bardzo prawdopodobne, że możecie dojść do porozumienia dzięki dobrej komunikacji, szacunku i zrozumieniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Estévez López, E., Musitu Ochoa, G., & Herrero Olaizola, J. (2005). El rol de la comunicación familiar y del ajuste escolar en la salud mental del adolescente. Salud mental28(4), 81-89.
  • Franco, G. E., & Cuartas, G. E. F. (2001). La comunicación en la familia (Vol. 72). Palabra.
  • Parra Jiménez, Á., & Oliva Delgado, A. (2002). Comunicación y conflicto familiar durante la adolescencia. Anales de psicología18(2), 215-231.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.