Jak zachować spokój w trudnych chwilach?

Gniew, frustracja, rozpacz... Zachowanie spokoju w trudnych czasach może być dla ciebie trudne. Dlatego ten artykuł może ci pomóc. Poznaj wskazówki, które pozwolą Ci lepiej zarządzać swoimi emocjami!
Jak zachować spokój w trudnych chwilach?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Problemy pojawiają się znikąd. Nie musisz ich szukać; same do ciebie przychodzą. Jest to coś trudnego do zaakceptowania i nie ma to nic wspólnego z pechem. Ale czy zazwyczaj tracisz kontrolę w takich sytuacjach? Czy trudno ci sobie z nimi radzić? Jeśli odpowiedź brzmi tak, musisz nauczyć się, jak zachować spokój w trudnych chwilach.

Platon, filozof, którego kiedyś studiowaliśmy, powiedział kiedyś, że „największym i najważniejszym zwycięstwem jest pokonanie siebie”. Zgadzamy się z tym całkowicie!

Dlatego, chociaż jesteś istotą emocjonalną, tak jak reszta ludzi, twoje emocje nie muszą cię przytłaczać, gdy wszystko się komplikuje. Możesz nimi zarządzać, aby zachować spokój w trudnych chwilach. Zobaczmy, jak to można osiągnąć.

Znaczenie samokontroli, aby zachować spokój w trudnych chwilach

Zanim odkryjesz wskazówki, które pomogą Ci zachować spokój w trudnych chwilach, chcemy porozmawiać z Tobą o znaczeniu samokontroli. Europejski Instytut Psychologii Pozytywnej (IEPP) wyjaśnia, że samokontrola jest niezbędna, aby emocje nie przejęły na tobą kontroli w skomplikowanych okolicznościach.

Desperacja, krzyk, przygnębienie, złość zmieszana ze smutkiem. Widać, że w trudnych chwilach można poczuć wszystkie te emocje. Ale wiesz co? To jest w porządku!

Nie jest źle, że je czujesz i nie powinnaś ich również tłumić. Ale musisz zarządzać nimi w najlepszy możliwy sposób, aby nie przejęły kontroli nad Tobą. To nie byłoby zdrowe i w żaden sposób nie poprawiłoby Twojego samopoczucia.

Zarządzanie emocjami nie oznacza bowiem, że ​​nie możesz ich wyrażać ani że musisz je tłumić. Nic z tych rzeczy. Musisz wypuścić z siebie te emocje muszą wyjść i musisz to bardzo jasno zrozumieć.

Tłumiona emocja to bomba zegarowa. Wcześniej czy później i tak wyjdzie z Ciebie w najgorszy sposób. Czy chcesz wiedzieć, jak zachować spokój w trudnych chwilach? Cóż, tutaj zostawiamy Ci kilka wskazówek, jak możesz to osiągnąć.

Zdenerwowany mężczyzna
Emocje związane z wściekłością i złością są logiczne i oczekiwane, ale nie możemy pozwolić, by nas kontrolowały.

Wskazówki, jak zachować spokój w trudnych chwilach

Teraz już wiesz, jak ważna jest samokontrola, gdy okoliczności wokół ciebie stają się nieco trudne. Nadszedł więc czas, aby zapoznać się z pewnymi wskazówkami, które możesz zastosować, aby zachować spokój w trudnych chwilach.

Nie stresuj się zbytnio wprowadzaniem ich w życie wszystkich na raz. Lepiej idź do przodu krok po kroku.

1. Aby zachować spokój w trudnych chwilach, oddychaj świadomie

Może ci się to wydać to głupie i może powtarzają ci tę radę aż do znudzenia.  Ale zaufaj nam, że to naprawdę działa. Świadome oddychanie pomoże Ci uspokoić wszystkie pojawiające się emocje.

Nie będziesz ich tłumić, ale zmniejszysz ich siłę, aby nie wymknęły się spod kontroli. Weź głęboki wdech a potem wydech. Jeśli możesz gdzieś spędzić samotnie chwilę na oddychaniu, tym lepiej.

Przeczytaj również ten ciekawy materiał: Stłumiona złość – jak szkodzi wątrobie?

2. Nabierz dystansu i odłącz się

W trudnej sytuacji trudno jest spojrzeć na sprawy z perspektywy. Z tego powodu po oddychaniu zdystansuj się i odłącz.

Spróbuj umyć twarz, pójść na spacer, trochę się rozerwać, uprawiać sport, zadzwonić do przyjaciela, posłuchać muzyki. Zrób coś innego niż zwykle. Uwierz nam, pomoże Ci to zachować spokój i lepiej radzić sobie z problemami.

3. Zapisz, co czujesz

Po wprowadzeniu w życie powyższych wskazówek nie spiesz się. Poświęć odpowiednia ilość czasu, aby zapisać swoje uczucia. Pisanie ma bardzo terapeutyczne działanie i pomaga uporządkować emocje.

Ponadto będzie to sposób na ponowne przeczytanie tego, co napisałeś i przeanalizowanie tego, co czujesz z bardziej obiektywnej perspektywy. To dobry sposób na radzenie sobie z emocjami. Możesz to robić każdego dnia.

Odkryj również te interesujące informacje: Jak opanować złość? – sposoby na pogodniejsze życie

4. Zmierz się z sytuacją, aby zachować spokój w trudnych chwilach

Teraz jesteś gotowy / gotowa, aby stawić czoła tej sytuacji. Możesz to zrobić w spokoju, bez nadmiaru emocji i bez poczucia braku wyboru. Zobaczysz, że jest wiele wyjść, których na początku mogłeś/-aś  nie zobaczyć. Pomimo problemów zawsze istnieją alternatywy.

Zachowaj elastyczność w tych okolicznościach i zacznij proponować drobne działania, które mogą przybliżyć Cię do całkowitego rozwiązania problemu. Krok po kroku do tego dojdziesz.

Mężczyzna w promieniach słońca
Głębokie oddychanie to technika, która, choć prosta, pozwala nabrać dystansu do sytuacji, aby lepiej ją zrozumieć.

Zachowanie spokoju w trudnych chwilach jest niezbędne

Co myślisz o tych wskazówkach, aby zachować spokój w trudnych chwilach? Czy któraś z nich sprawdziła się u Ciebie w praktyce? Nie martw się, jeśli któraś jednak nie działa w Twoim przypadku.

Ważne jest to, żeby wypróbować to, co ci przyniesie efekty a następnie stosować, kiedy tego potrzebujesz. Jesteśmy przekonani, że zachowywanie spokoju bardzo ci pomoże. Pozwoli ci stawiać czoła problemom w zdrowszy sposób.

Poza tym nigdy nie wahaj się poprosić o profesjonalną pomoc. Psychologowie mogą pomóc w zarządzaniu emocjami, biorąc pod uwagę to, czego potrzebujesz.

Będą mogli zalecić indywidualnie dobrane ćwiczenia, które będą dla Ciebie bardziej przydatne. A ponadto będziesz w stanie dogłębnie przeanalizować, dlaczego czasem emocje Cię przerastają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González, José Alberto Martínez. “Estrategias de afrontamiento ante el estrés y rendimiento académico en estudiantes universitarios.” Cuadernos de educación y desarrollo 18 (2010).
  • Acosta, José. “Gestión del estrés.” Barcelona: Ed. Bresca (2008).
  • Folch, Julia, and Manuela Mielgo. “Cómo gestionar el estrés.” Buenos Aires: Ediciones Deusto (2009).
  • Fernández, Elena, and Francis Bacon. “Invitación a la escritura terapéutica: Ideas para generar bienestar.” International Journal of Collaborative Practice 4.1 (2013): 27-47.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.