Mleko wielbłądzie: właściwości i zalety

Mleko wielbłądzie ma właściwości, które sprawiają, że jest dobre nie tylko jako uzupełnienie diety człowieka, ale przynosi szczególne korzyści także w określonych warunkach. W tym artykule szczegółowo opisujemy jego właściwości i zalety.
Mleko wielbłądzie: właściwości i zalety
Florencia Villafañe

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Florencia Villafañe.

Napisany przez Florencia Villafañe

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czy słyszałaś o mleku wielbłądzim? W niektórych regionach świata mleko wielbłądzie jest bardzo popularne, a czasami nawet to jedyna opcja żywnościowa, jeśli chodzi o nabiał.

Mleko jest szeroko stosowanym pożywieniem na całej planecie. Tradycyjnie najczęściej używa się mleka krowiego, chociaż produkuje je w wielu różnych gatunkach. I tak na przykład mleko pozyskuje się od wielbłądów, owiec, bawołów. Mleko wielbłądzie ma bardzo ciekawe właściwości.

Chociaż wszystkie dostarczają cennych składników odżywczych, skład mleka będzie się różnił w zależności od gatunku. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że spożycie danego mleka zależy od obszaru geograficznego i dostępności w każdym regionie.

Jeśli chodzi o mleko wielbłądzie, samica wytwarza od 2 do 25 litrów dziennie, w zależności od jakości pożywienia i ilości spożywanej wody. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest to, że nawet w sytuacjach bardzo małej dostępności pokarmu może utrzymywać stałą produkcję.

Jakie właściwości ma mleko wielbłądzie

Podobnie jak mleko innych zwierząt, mleko wielbłądzie dostarcza nam bogactwa dobroczynnych dla organizmu składników odżywczych. Jaki jest jego skład chemiczny i czym się różni w stosunku do mleka krowiego? Opiszemy to szczegółowo poniżej.

Sole mineralne i witaminy

Z wyjątkiem sodu, są one takie same jak w mleku krowim i w podobnych ilościach. Zawartość soli waha się w stężeniu do 5% w sytuacjach ograniczenia wody.

Jedna szklanka (250 mililitrów) mleka wielbłądziego dostarcza 150 kalorii, zawiera tyle samo wapnia co siedem sardynek z kośćmi i tyle samo potasu, co banan. Jego witaminy są takie same jak w mleku krowim, ale w innych proporcjach.

Dostarcza mniej ryboflawiny, kwasu foliowego i kwasu pantotenowego, jednocześnie dostarczając do pięciu razy więcej niacyny i witaminy C.

Według Światowej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) mleko wielbłądzie jest ważnym źródłem witaminy C dla ludzi żyjących na obszarach suchych i półsuchych. Te populacje często nie mogą jej uzyskać z owoców i warzyw.

Mleko w szklance
Mleko wielbłądzie może być źródłem witaminy C na obszarach geograficznych o małej dostępności owoców i warzyw

Białka i lipidy

Białka mleka wielbłądziego są podobne do białek mleka krowiego. Ich stężenie waha się od 3,5 do 4,5 gramów na decylitr. Z drugiej strony szklanka mleka wielbłądziego zawiera tyle samo białka, co jajko.

Jeśli chodzi o tłuszcze, mleko wielbłądzie zawiera od 1,8 do 2 gramów tłuszczów na decylitr, które składają się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. W 250 mililitrach tego mleka jest mniej cholesterolu niż w 100 gramach ryby i mniej tłuszczu niż w 250 gramach wołowiny.

Węglowodany

Zawartość laktozy zmienia się w zależności od spożycia wody przez zwierzę. Kiedy wielbłądy mają ograniczony dostęp do wody, zawartość węglowodanów w mleku spada nawet o 5%, przez co ma ono mniej słodki smak.

Jakie zalety ma mleko wielbłądzie?

Stwierdzono, że mleko wielbłądzie pomaga w procesach regeneracji po alergiach pokarmowych, ponieważ przyczynia się do poprawy stanu błony śluzowej jelit. Mleko wielbłądzie daje nawet większe korzyści niż w przypadku spożywania jogurtu z mleka wielbłąda (shubat).

Ponadto, mleko wielbłądzie nie generuje nietolerancji laktozy, mimo że ma prawie taką samą ilość tej substancji jak mleko krowie. Badania pokazują, że osoby z nietolerancją mogą przyjmować mleko wielbłądzie bez niepożądanych objawów, chociaż nie znaleziono jeszcze wyjaśnienia tego problemu.

Picie mleka wielbłądziego ma również związek z poprawą w przypadkach chorób zakaźnych, takich jak gruźlica. Bierze się to stąd, że immunoglobuliny u wielbłądowatych mają bardzo wysokie powinowactwo antygenowe, co zapewnia im dużo większą ochronę immunologiczną.

Wreszcie, spożycie mleka wielbłądziego przyczynia się do utrzymania optymalnego poziomu wapnia w kościach. Efekt ten ma również związek z zawartością laktozy. Stanowi więc opcję stosowaną dla wzmocnienia kości u kobiet z wysokim ryzykiem osteoporozy.

Mleko to budulec kości
Mleko wielbłądzie może działać zapobiegawczo u kobiet z ryzykiem osteoporozy

Właściwości i zalety mleka wielbłądziego: co jest najważniejsze?

Chociaż jego spożycie nie jest tak popularne na całym świecie, mleko wielbłądzie ma cechy, które sprawiają, że idealnie pasuje do diety człowieka. Ponadto to doskonały środek w profilaktyce i poprawie różnorodnych problemów zdrowotnych.

Ma szczególnie korzystne działanie w zapobieganiu osteoporozie, alergiom i nietolerancji pokarmowych.

Nie jest łatwo kupić mleko wielbłądzie w jakimkolwiek regionie, ale jeśli masz taką możliwość, nie wahaj się spróbować. Dobrze jest dostarczać podniebieniu nowe nuty smakowe. A tym bardziej, gdy chodzi o pokarm, który wydaje się mieć ogromne korzyści dla organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ronald de Almeida C. Leche de camello: Características y perspectivas para su uso en clínica. Rev Chil Nutr. 2011; 38(2):211-218.
  • Shabo Y, Barzel R, Margoulis M, Yagil R. Camel milk for food allergies in children. Israel Med Assoc J 2005;7:796-798.
  • Fao.org. Composición de la leche. Recuperado el 8 de junio de 2020. Disponible en: http://www.fao.org/dairy-production-products/products/composicion-de-la-leche/es/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.