Mleko o obniżonej zawartości tłuszczu kontra pełnotłuste: które z nich jest lepsze?

Główną różnicą między obydwoma rodzajami tego produktu jest to, że mleko o niskiej zawartości tłuszczu zawiera mniejszą ilość tłuszczu. To akurat można wnioskować na podstawie jego nazwy. Dlatego też ma ono zauważalnie mniejszą liczbę kalorii, niż mleko pełne.
Mleko o obniżonej zawartości tłuszczu kontra pełnotłuste: które z nich jest lepsze?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy chciałbyś wiedzieć, co takiego interesującego pozwoliły stwierdzić wyniki najnowszych badań obejmujących mleko pełnotłuste oraz takie o obniżonej zawartości tłuszczu? Mamy tutaj rzecz jasna na myśli korzyści zdrowotne związane ze stosowaniem jednego lub drugiego rodzaju tego produktu.

Jeśli mleko stanowi istotny składnik Twojej codziennej diety, to zapraszamy do lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Jednym z pierwszych kroków, które większość ludzi wykonuje zaraz po podjęciu decyzji o rozpoczęciu diety odchudzającej, jest zamiana mleka pełnego na jego wersję o obniżonej zawartości tłuszczu.

Kierują się oni logiką, według której mleko o obniżonej zawartości tłuszczu zawiera mniejszą liczbę kalorii w porównaniu do odmiany pełnotłustej. W efekcie spożywanie mniej kalorycznych produktów powinno doprowadzić do łatwiejszej i szybszej utraty wagi.

Z drugiej jednak strony warto zauważyć, że niektórzy ludzie wybierają mleko o niskiej zawartości tłuszczu z innych powodów. Na przykład dlatego, że lubią jego smak. Uważają oni, że mleko pełnotłuste jest zbyt mocne w smaku i wręcz „ciężkie”.

Ale sama przyczyna wyboru tej, czy innej odmiany mleka nie jest kluczową rzeczą. Najważniejszą kwestią jest przeprowadzenie dokładnej analizy tych wszystkich produktów spożywczych, które wchodzą w skład Twojej codziennej diety. Dzięki temu będziesz w stanie na przykład ustalić samodzielnie, czy mleko o obniżonej zawartości tłuszczu jest najlepszą opcją w Twoim konkretnym przypadku.

Mleko o obniżonej zawartości tłuszczu, a mleko pełne

Główną różnicą między obydwoma rodzajami tego produktu jest to, że mleko o obniżonej zawartości tłuszczu zawiera go po prostu mniejszą ilość. To akurat nie powinno być żadną niespodzianką. W końcu można to wywnioskować na podstawie jego nazwy. Ale właśnie dlatego ma ono zauważalnie mniejszą liczbę kalorii, niż mleko pełne.

Jednak po wyeliminowaniu tłuszczu zawartego w mleku, z Twojej codziennej diety znikną również rozpuszczalne w tłuszczach mlecznych witaminy A, D i E. A warto pamiętać o tym, że obecnie prawie wszystkie rodzaje mleka są w dzisiejszych czasach odpowiednio wzbogacone o wszelkiego rodzaju witaminy i minerały.

Która wersja tego popularnego produktu spożywczego jest jednak najbardziej pożywna i zdrowa z naszego punktu widzenia?

Które mleko jest bardziej pożywne: pełnotłuste, czy też o obniżonej zawartości tłuszczu?

Proces odtłuszczania mleka może również zmniejszyć zawartość witamin i wapnia, zmniejszając tym samym wartość odżywczą tak przetworzonego produktu. Jak już wspomnieliśmy powyżej, główna różnica pomiędzy obydwoma rodzajami polega przede wszystkim na zawartości procentowej tłuszczu w mleku. A to wpływa zarówno na jego kaloryczność, jak i smak.

Mleko o obniżonej zawartości tłuszczu traci także nie tylko rozpuszczalne w tłuszczach witaminy charakterystyczne dla mleka. “Znikają” także inne ważne składniki. Obejmuje to przede wszystkim witaminę A i D, znaną również jako kalcyferol. Ponadto pewna, stosunkowo niewielka część witaminy E lub inaczej tokoferolu jest w naturalny sposób tracona podczas procesu odtłuszczania mleka.

Mleko i nabiał

Według prof. Sergio Casalmiglii, naukowca pracującego na Uniwersytecie Barcelońskim (oryg. Universitat de Barcelona), z uwagi na utratę tych witamin ludzie tracą część zdolności wchłaniania wapnia zawartego w mleku. Dzieje się tak dlatego, że układ pokarmowy przyswaja sobie ten minerał o wiele lepiej i skuteczniej, gdy znajduje się w obecności tłuszczów i witamin z mleka.

Obecnie przetworzone mleko o niskiej zawartości tłuszczu nie różni się zbytnio pod względem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i ilości zawartego w nim wapnia od odmiany pełnej. A to dlatego, że dodano do niego odpowiednie dawki witamin A, D i E. Jednak kwestia tego, czy wchłaniają się one z naszego przewodu pokarmowego z taką samą łatwością, to już zupełnie inna sprawa.

Te witaminy niekoniecznie są produktami utworzonymi na drodze syntetycznej, ale też nie pochodzą z ekstrahowanego tłuszczu. Dlatego też oba rodzaje mleka są obecnie równe pod względem zawartości witamin i minerałów. Ale jeden z nich ma po prostu mniej kalorii.

Co mówią na ten temat badania naukowe?

Wyniki badania z 2017 roku opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition pozwalają twierdzić, że spożywanie serów pełnotłustych i takiego samego jogurtu nie prowadzi do przyrostu masy ciała. Wręcz przeciwnie, może w rzeczywistości zapobiegać temu niepożądanemu przez wszystkich zjawisku.

To samo dotyczy cukrzycy. Są to korzyści, których według badań nie mogą uzyskać konsumenci produktów o obniżonej zawartości tłuszczu.

Z kolei w innym badaniu naukowcy stwierdzili, że picie pełnego mleka może zapobiegać cukrzycy. Podczas tych badań przeanalizowali oni 3000 próbek krwi ludzkiej w ciągu 15 lat. Okazało się, że ludzie, którzy spożywali mleko pełne, byli o 46% mniej narażeni na tę chorobę.

Karmienie dziecka

Co więcej, badacz z Uniwersytetu Harvarda (oryg. University of Harvard), dr Mohammad Yakoob, nie znalazł żadnego związku między spożyciem pełnego mleka a otyłością lub cukrzycą w przeprowadzonej przez siebie metaanalizie dokumentacji medycznej dostępnej w USA.

W zasadzie to doszedł on do wniosków odwrotnych. Dokonane przez niego przegląd danych sugeruje jednoznacznie, że konsumenci mleka pełnego są w rzeczywistości bardziej chronieni przed tymi chorobami.

Badania przeprowadzone nad dziećmi

Wyniki dostępnych badań nie pozwalają jednoznacznie powiązać mleka o obniżonej zawartości tłuszczu z niższą wagą ciała u dzieci. W artykule opublikowanym w 2016 r. naukowcy twierdza, że przeanalizowali dietę aż 2700 dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Uzyskane przez nich wyniki wykazały niezbicie, że dzieci pijące mleko pełne mają niższą masę ciała.

Dr Dariush Mozaffarian mówi nawet, że

„Myślę, że te wyniki wskazują jednoznacznie na to, że potrzebujemy zmiany w polityce zalecającej produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Liczne dowody wskazują na to, że ci z nas, którzy spożywają dietę opartą o pełnotłuste mleko i nabiał, są w zauważalnie lepszej formie niż ci, którzy trzymają się produktów o obniżonej zawartości tłuszczu”.

Ogólnie rzecz biorąc mamy nadzieję, że zdobyłeś dziś pewną cenną wiedzę na temat poziomu odżywiania zapewnianego przez mleko o obniżonej zawartości tłuszczu oraz jego pełną odmianę. Na razie wydaje się, że wspomniane badania rzeczywiście nas nieco oświeciły pod tym względem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wang TJ. Vitamin D and Cardiovascular Disease. Annu Rev Med. 2016;67:261-72.
  • Tanja Kongerslev Thorning, Hanne Christine Bertram, Jean-Philippe Bonjour, Lisette de Groot, Didier Dupont, Emma Feeney, Richard Ipsen, Jean Michel Lecerf, Alan Mackie, Michelle C McKinley, Marie-Caroline Michalski, Didier Rémond, Ulf Risérus, Sabita S Soedamah-Muthu, Tine Tholstrup, Connie Weaver, Arne Astrup, Ian Givens, Whole dairy matrix or single nutrients in assessment of health effects: current evidence and knowledge gaps, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 105, Issue 5, May 2017, Pages 1033–1045,
  • Mohammad Y Yakoob, Peilin Shi, Frank B Hu, Hannia Campos, Kathryn M Rexrode, E John Orav, Walter C Willett, Dariush Mozaffarian; Circulating biomarkers of dairy fat and risk of incident stroke in U.S. men and women in 2 large prospective cohorts, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 100, Issue 6, 1 December 2014, Pages 1437–1447.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.