Ryzyko osteoporozy - porady żywieniowe dla pacjentów

Oprócz możliwych skłonności genetycznych, ryzyko wystąpienia osteoporozy może być zwiększone przez pewne zachowania, takie jak spożycie alkoholu lub tytoniu, a także przez stosowanie niezrównoważonej diety.
Ryzyko osteoporozy  - porady żywieniowe dla pacjentów
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Ogólnie rzecz biorąc, wszyscy ludzie są narażeni na problemy z kośćmi. Istnieją jednak czynniki, które mają decydujący wpływ i znacznie zwiększają ryzyko osteoporozy.

Dlatego tym razem zaproponujemy kilka wskazówek dotyczących niektórych niezbędnych zmian żywieniowych. Naprawdę warto je wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się tej choroby, która osłabia kości i cały Twój organizm.

Kości i osteoporoza

Nasze kości są żywymi tkankami, które często i regularnie przechodzą proces regeneracji. Oznacza to, że nowe komórki zastępują stare komórki, co gwarantuje ich dobry stan zdrowia, a zatem dobre funkcjonowanie kości.

Jednak ten proces może zostać przerwany lub naruszony. Wtedy spotykamy się z sytuacją, w której ze względu na brak regeneracji, kości stają się zbyt słabe i cienkie.

Kości - ryzyko osteoporozy

W takim przypadku stajemy się bardziej podatni na złamania. Taki stan kości się osteoporozą.

Czynniki zwiększające ryzyko osteoporozy

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko osteoporozy. Niektóre można uznać za takie, na które nie mamy żadnego wpływu, są więc niemodyfikowalne. Jest tak w przypadku zaawansowanego wieku a także czynników genetycznych, jeśli wystąpiły wcześniejsze przypadki osteoporozy w rodzinie. To samo dotyczy również menopauzy i wrodzonej słabej struktury kości.

Z drugiej strony istnieją czynniki ryzyka, które są modyfikowalne i mają związek z naszym stylem życia. W tej grupie możemy wymienić na przykład nadmierne spożycie alkoholu i palenie papierosów.

Wśród modyfikowalnych czynników ryzyka znajdują się również pewne zaburzenia stanu zdrowia. Może tu chodzić na przykład o brak miesiączki, brak wapnia lub witaminy D a także zbyt niska masa ciała.

Wszystkie te zaburzenia można leczyć farmakologicznie. Zastosowanie odpowiedniego leczenia zmniejszy w konsekwencji ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Zapobieganie – jak zmniejszyć ryzyko osteoporozy

Jednak wszystkie osoby zagrożone osteoporozą powinny zrobić wszystko, co możliwe, aby uniknąć modyfikowalnych czynników ryzyka. A co mają zrobić te osoby, które podlegają już niemodyfikowalnym czynnikom i nie mogą ich zmienić? Powinny dołożyć większych starań, aby nie dodawać nowych elementów ryzyka.

Mowa tu w szczególności o osobach, które mają w rodzinie wcześniejsze przypadki osteoporozy. Ale chodzi również o osoby, głównie kobiety w starszym wieku, lub te, które przechodzą menopauzę. Podlegają one już w znacznym stopniu ryzyku osteoporozy, wobec którego tak naprawdę nic nie można zrobić.

Dlatego zaleca się nie wprowadzanie dodatkowych czynników, które zależą tylko od stylu życia i od nawyków. Przede wszystkim chodzi tu o palenie tytoniu lub nadmierne spożywanie alkoholu.

Z drugiej strony, modyfikowalne warunki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę, powinny być leczone w odpowiednim czasie.

Środki zalecane przeciwko osteoporozie

Poniżej podajemy główne zmiany w sposobie żywienia, które należy zastosować, jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko osteoporozy:

  • Jedz odpowiednią ilość białka. Białka są substancjami odpowiedzialnymi za odżywianie naszych tkanek. Dieta niskobiałkowa oznacza braki w regeneracji tkanek ciała, w tym kości.
  • Jedz produkty z witaminą D. Główne produkty zawierające witaminę D to olej rybny, tuńczyk, łosoś, sardynki, produkty mleczne, żółtka jaj, awokado i grzyby.
  • Jedz żywność zawierającą dużo wapnia. Produkty o wysokiej zawartości wapnia to oczywiście nabiał i produkty mleczne. Możemy jednak również uzyskać ten minerał poprzez spożycie sardynek, sezamu, kiwi, migdałów, kapusty i suszonych fig.
  • Unikaj nadmiaru błonnika. Chociaż błonnik jest wysoce zalecanym związkiem dla wielu chorób, nie jest tak przy osteoporozie. W przypadku tej choroby błonnik może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Błonnik bowiem wydatnie wpływa na pracę jelit, i w ten sposób może zmniejszyć wchłanianie wapnia.

Inne zalecenia

  • Zmniejsz zużycie soli.
  • Kontroluj swoje złe nawyki. Jeśli jesteś palaczem, spróbuj wyleczyć to uzależnienie. Palenie papierosów zwiększa ryzyko zapadnięcia na osteoporozę, jak również powoduje szereg innych zaburzeń, które szkodzą Twojemu zdrowiu.
  • To samo dotyczy osób, które spożywają dużo alkoholu.
  • Jeśli masz nadwagę lub niedowagę, skontaktuj się z dietetykiem, który zapewni Ci odpowiednią dietę.
  • Jeżeli cierpisz na brak miesiączki, jak najszybciej poszukaj skutecznej metody leczenia z pomocą specjalistów medycznych.
  • W przypadku, gdy masz niedobór wapnia lub witaminy D, koniecznie idź na konsultacje do dietetyka. Może ci udzielić doskonałych wskazówek, co powinnaś zrobić, aby ustalić, czy przyczyną tego deficytu jest niewystarczające spożycie lub czy może istnieją jakieś czynniki wewnętrzne.
  • Nie zapomnij o wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, takich jak chociażby chodzenie przez 30 minut dziennie.
Ryzyko osteoporozy

Niezależnie od przypadku, porada specjalisty może pomóc przezwyciężyć te uwarunkowania, które zwiększają ryzyko osteoporozy w Twoim przypadku. Pamiętaj, że twoje zdrowie i jakość życia to tematy, których nigdy nie powinnaś lekceważyć.

Czy obecnie cierpisz na osteoporozę? Zalecamy, aby nigdy nie pomijać okresowych badań lekarskich. Ponadto staraj się wprowadzać w swoim życiu nowe zdrowe nawyki i eliminuj te , które są niekorzystne, jak palenie lub picie alkoholu. Stosując te proste rady, możesz znacznie lepiej znosić swój stan.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Curiel, M. D., García, J. J., Carrasco, J. L., Honorato, J., Cano, R. P., Rapado, A., & Sanz, C. A. (2001). Prevalencia de osteoporosis determinada por densitometría en la población femenina española. Medicina clínica116(3), 86-88.
  • Mikosch, P. (2014). Alcohol and bone. Wiener Medizinische Wochenschrift. https://doi.org/10.1007/s10354-013-0258-5
  • Quesada, J., & Sosa, M. (2011). Nutrición y osteoporosis. Calcio y Vitamina D. Revista Osteoporos Metabólico Miner. https://doi.org/10.5565/rev/athenea.1697

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.