Mleko pełne czy odtłuszczone? A produkty mleczne - które lepsze?

Pełne przetwory mlecze, w przeciwieństwie do tych odtłuszczonych są zdrowsze niż mogłoby się to wydawać. Wbrew powszechnym mitom nie są tuczące i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. 
Mleko pełne czy odtłuszczone? A produkty mleczne - które lepsze?
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Przez lata mówiło się, że mleko odtłuszczone jest dla nas lepsze, bowiem pełne produkty mleczne są tuczące i mogą prowadzić do chorób układu krążenia, bez względu na ilość zawartego w nich tłuszczu. Istnieją jednak badania, które zaprzeczają tej teorii. W tym artykule wyjaśniamy, czy lepiej sięgnąć po pełne mleko, a może odtłuszczone przetwory mleczne?

Pełne czy chude mleko?

Do wartości odżywczych dostępnych w mleku zaliczamy: łatwo przyswajalne białko, wapń oraz – występujące w mniejszej ilości – witaminy z grupy B, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz bakterie kwasu mlekowego. 

Pełne produkty mleczne od lat cieszą się złą sławą wśród większości z nas. Dlaczego? Najczęściej uwagę zwraca się na kilka z poniższych powodów:

  • Kalorie: pełne wytwory mleczne mają więcej kalorii niż te odtłuszczone. Tłuszcz bowiem jest mikroelementem, który dostarcza nam najwięcej kalorii. W mleczarstwie łatwo jest wyeliminować tłuszcz. Wydaje się więc logiczne, że im mniejszy poziom go zastaniemy w naszych produktach, tym niższe ryzyko otyłości i innych problemów zdrowotnych. Czyż nie?
  • Tłuszcze nasycone: te tłuszcze zawsze były znane jako te złe, ponieważ mogą powodować choroby, takie jak cukrzyca i choroby układu krążenia. Dlatego wyeliminowanie ich było dodatkową korzyścią. Jednak usuwając tłuszcz, eliminujemy większość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D i E. To samo dzieje się z niektórymi minerałami.

Przeprowadzono już wiele badań w celu sprawdzenia, czy przetwory z mleka pełnego są tuczące lub czy poprawiają ogólny stan zdrowia. Poniżej przedstawimy niektóre z osiągniętych wyników tych badań.

Produkty mleczne a nasza waga

W badaniu opublikowanym w The American Journal of Nutrition, naukowcy przyjrzeli się różnicom wagowym między tymi, którzy spożywali mleko pełne i chude. W rezultacie grupa, która spożywała najwięcej mleka pełnego, wykazywała o 8% mniejsze ryzyko nadwagi lub otyłości.

Eksperyment trwał 22 lata. Pierwszych pomiarów dokonano w 1992 r., a ponownie po 6 i 13 latach.

W niniejszym artykule wykazano, że wysokie spożycie tłuszczu z mleka wiąże się z mniejszym ryzykiem otyłości brzusznej i ryzykiem sercowo-naczyniowym. Podobnie jak niskie spożycie tłuszczu z mleka wiązało się z większym ryzykiem otyłości.

Zdrowie i produkty mleczarskie

Większość badań nie stwierdza znacznej różnicy między pełnymi wyrobami mleczarskimi, a tymi odtłuszczonymi.

Witaminy w mlecznych produktach

Generalnie w odpowiednich ilościach, żadne z tych produktów nie powinny negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Natomiast istnieją pewne schorzenia, na które pozytywnie może wpłynąć pełne mleko i pełnotłuszczowe wyroby mleczne.

Dla dzieci – produkty mleczne i mleko pełne, czy odtłuszczone?

Ważne jest, aby dzieci spożywały mleko pełne, bowiem tak jak wspomnieliśmy wcześniej – zawiera istotną część witamin i minerałów, które utracone zostają w produktach odtłuszczonych.

Pij pełne mleko!

W badaniu z udziałem 2745 dzieci stwierdzono, że włączenie mleka pełnego wiązało się z wyższym stężeniem witaminy D we krwi i niższym wskaźnikiem masy mięśniowej.

Należy podkreślić, że te przetwory z mleka pełnego powinny być pozbawione dodatku cukru, ponieważ istnieje duża podaż przetworów mlecznych dla dzieci, do których dodaje się ogromne ilości cukru i konserwantów. Przynoszą więc efekt przeciwny do zamierzonego.

Podsumowanie i najważniejsze wnioski

Gdy kupujemy jogurty, kefiry czy maślanki naturalne, powinniśmy przede wszystkim wybierać produkty bez dodatkowych składników smakowych.

Naturalnie w naszym podejściu każdy przypadek powinien być indywidualny, a decyzja spersonalizowana. Bowiem produkty mleczne nie są przecież główną przyczyną nadwagi ani otyłości.

Jeśli mleko wydaje się żyt ciężkie, możemy przerzucić się na te częściowo   odtłuszczone. Dotyczy to również spożycia kilku szklanek dziennie. Być może zwyczajnie powinniśmy ograniczyć ich ilość. 

Ale jeśli musisz przestrzegać diety niskotłuszczowej z jakiegoś powodu, może się okazać, że chude mleko będzie dla Ciebie lepsze. Także jeśli czynnie uprawiasz sport. Na sam koniec pragniemy przypomnieć o pewnych kluczowych kwestiach do zapamiętania:

  • Nie każdy tłuszcz jest zły, ale musisz wiedzieć, skąd pochodzi. Jak widzieliśmy, tłuszcze nasycone w mleku nie przyczyniają się do otyłości ani chorób sercowo-naczyniowych.
  • Pełne mleko, dzięki zawartości tłuszczu, pomaga być bardziej nasyconym, co może sprawić, że nie będziemy objadać się w ciągu dnia.
  • Odtłuszczone produkty mleczne są zwykle mniej lub bardziej bezsmakowe. Przez to bardzo często dodajemy do nich cukier, czy rafinowane zboża. Innymi słowy usunięty tłuszcz przyczynia się o dołączenia innych składników, bardziej szkodliwych dla zdrowia.

Pamiętajmy, że kolorowe, atrakcyjne opakowania często zachęcają do kupna, ale ich wygląd zewnętrzny nie zawsze świadczy o zdrowym i wartościowym składzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rautiainen, S., Wang, L., Lee, I. M., Manson, J. E., Buring, J. E., & Sesso, H. D. (2016). Dairy consumption in association with weight change and risk of becoming overweight or obese in middle-aged and older women: a prospective cohort study. The American journal of clinical nutrition103(4), 979-988.
  • Kratz, M., Baars, T., & Guyenet, S. (2013). The relationship between high-fat dairy consumption and obesity, cardiovascular, and metabolic disease. European journal of nutrition52(1), 1-24.
  • Yu, E., & Hu, F. B. (2018). Dairy products, dairy fatty acids, and the prevention of cardiometabolic disease: a review of recent evidence. Current atherosclerosis reports20(5), 24.
  • Vanderhout, S. M., Birken, C. S., Parkin, P. C., Lebovic, G., Chen, Y., O’Connor, D. L., … & TARGet Kids! Collaboration. (2016). Relation between milk-fat percentage, vitamin D, and BMI z score in early childhood. The American journal of clinical nutrition104(6), 1657-1664.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.