Mity i fakty na temat zdrowia serca, które musisz znać

Poznanie i wyjaśnienie najczęstszych mitów i prawd na temat zdrowia serca to pierwszy krok do jego ochrony.
Mity i fakty na temat zdrowia serca, które musisz znać
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca, 2023

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i zgonów na całym świecie. Jednak ludzie niewiele wiedzą o tych stanach i o tym, jak im zapobiegać. Oto najczęstsze mity i prawdy na temat zdrowia serca.

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że choroby układu krążenia są odpowiedzialne za ponad 17 milionów zgonów na całym świecie każdego roku. Zdrowie serca jest zagrożone przez takie czynniki, jak otyłość, palenie tytoniu, hipercholesterolemia i siedzący tryb życia.

Problemy z sercem znane są od czasów starożytnych i towarzyszyły ludzkości przez cały okres jej rozwoju. Fakt ten uwarunkował istnienie wielu przekazywanych z pokolenia na pokolenie mitów na temat zdrowia serca.

Wiedza o tym, co jest prawdą, a co nie, ma fundamentalne znaczenie dla zapobiegania tym chorobom. Oto 11 mitów i prawd na temat chorób i zdrowia serca.

1. Choroby serca dotykają tylko osoby starsze

Starszy wiek jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, wysokie ciśnienie krwi i niewydolność serca. Jednak kardiomiopatie i patologie zastawkowe mogą wystąpić w każdym okresie życia.

Podobnie kluczowe jest utrzymanie zdrowego stylu życia w młodości, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób w późniejszym okresie. Dlatego błędne jest myślenie, że nie trzeba dbać o serce, gdy jest się młodym.

2. Choroby serca częściej dotykają mężczyzn niż kobiety

Powszechnie wiadomo, że problemy z sercem częściej występują u mężczyzn. Badania potwierdzają, że poziom estrogenu sprawia, że płeć żeńska jest mniej narażona na te choroby w okresie młodości i dorosłości.

Jednak wśród osób starszych częstość występowania jest taka sama u mężczyzn i kobiet. Wynika to z niedoboru estrogenów u kobiet w okresie menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza może zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe.

3. Nie mogę mieć wysokiego ciśnienia krwi, jeśli nie mam żadnych objawów

Wysokie ciśnienie krwi jest uważane za cichego zabójcę. Zwykle pojawia się stopniowo, więc organizm próbuje przystosować się do zmiany. Z tego powodu często ludzie nie doświadczają żadnych objawów, które skłaniałyby ich do podejrzenia choroby.

Większość przypadków diagnozowana jest już w zaawansowanych stadiach, w wyniku dekompensacji choroby lub przypadkowego stwierdzenia w rutynowych badaniach. W związku z tym kluczowe znaczenie ma okresowa ocena danych dotyczących młodych ludzi, osób dorosłych i starszych.

Medir la hipertensión arterial.
Regularne mierzenie ciśnienia krwi zgodnie z wytycznymi klinicznymi pozwala na wczesne wykrycie problemów z sercem.

4. Każdy ból w klatce piersiowej to zawał serca

Ludzie są zwykle zaniepokojeni, gdy odczuwają jakikolwiek dyskomfort w klatce piersiowej. Jednak ból w klatce piersiowej może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Tak jest w przypadku problemów z płucami, opłucną, osierdziem, skórą, mięśniami i stawami.

Zawał serca zwykle objawia się ściskającym bólem w środkowej części klatki piersiowej, który rozciąga się do lewego ramienia i szczęki. Ten dyskomfort zwykle utrzymuje się dłużej niż 30 minut i nie uśmierzają go środki przeciwbólowe. Towarzyszą mu również nudności, pocenie się, duszność i kołatanie serca.

5. Nie możesz mieć zawału serca bez bólu w klatce piersiowej

To jeden z najczęstszych mitów na temat zdrowia serca. Sposób, w jaki objawiają się zawały serca, nie zawsze jest taki sam dla wszystkich.

U niektórych kobiet mogą to być subtelne lub nietypowe objawy, takie jak ból pleców, szyi lub ramion. Jeśli podejrzewasz zawał serca, nie wahaj się jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską.

6. Strach i dyskomfort mogą spowodować zawał serca

Silne emocje i kryzysy lękowe mogą przyspieszyć zawał serca u podatnych osób. W obu przypadkach zwiększają ciśnienie krwi i wymagania organizmu, co zwiększa zapotrzebowanie serca i zmniejsza jego dotlenienie.

Szczególną ostrożność należy zachować u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów, którzy przebyli wcześniej zawał serca. Zmniejszanie poziomu stresu i terapie kontrolowania gniewu odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu atakom serca.

7. Po zawale serca nie możesz wykonywać żadnych ćwiczeń

Jednym z najczęstszych mitów na temat zdrowia serca jest to, że nie należy ćwiczyć po zawale serca ze względu na ryzyko nawrotu choroby. Jednak badania sugerują, że aktywność fizyczna jest niezbędna w rehabilitacji pacjentów kardiologicznych.

Sesje sportowe powinny zaczynać się stopniowo od ćwiczeń aerobowych o niskiej intensywności, takich jak spacery lub jogging. W ten sposób można kontrolować i poprawiać ciśnienie krwi, wagę, czynność serca i ryzyko nawrotu choroby.

Beztlenowe ćwiczenia podnoszenia ciężarów nie są jednak zalecane. Należy skonsultować się ze specjalistą w sprawie najodpowiedniejszych ruchów.

8. Cukrzyca nie zwiększa ryzyka problemów z sercem

Cukrzyca jest chorobą o dużej częstości występowania na całym świecie, która zwykle łączy się z problemami z sercem. Badania potwierdzają, że istnieje silny związek między cukrzycą a rozwojem nadciśnienia tętniczego w średnim okresie.

Sama cukrzyca jest czynnikiem ryzyka dla zdrowia serca. Wpływa na dynamikę naczyń i potrzeby organizmu.

9. Suplementy bogate w omega-3 są niezbędne dla zdrowia serca

Obecnie liczne badania potwierdzają, że spożywanie omega-3 ma istotne korzystne działanie w zapobieganiu patologiom wieńcowym. Jednak główne wytyczne terapeutyczne przemawiają za pozyskiwaniem tego składnika odżywczego z diety oraz w mniejszym stopniu w postaci suplementów.

Diety śródziemnomorskie, w których głównym źródłem białka są ryby, należą do najlepszych opcji. Podobnie należy unikać spożywania smażonych owoców morza i kłaść nacisk na odpowiednie spożycie warzyw, owoców, roślin strączkowych i pełnych ziaren.

Dieta mediterránea para la salud cardíaca.
Dieta śródziemnomorska była zawsze proponowana jako odpowiedni plan ochrony serca.

10. Osoby z problemami z sercem powinny unikać jajek

Jednym z najpopularniejszych mitów na temat zdrowia serca jest to, że jajka są szkodliwe dla osób cierpiących na serce. Głównym argumentem było to, że żółtka jaj są bogate w cholesterol i wiążą się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia.

Jednak badania na dużą skalę wykazały, że istnieje bardzo niewielki związek między spożyciem jaj a chorobami serca. Ponadto jedzenie jednego jajka dziennie pomaga zrównoważyć poziom złego i dobrego cholesterolu u większości ludzi.

11. Olej kokosowy jest najlepszą alternatywą dla osób z chorobami serca

Olej kokosowy uchodzi w wielu kulturach za produkt o działaniu kardioprotekcyjnym. Wynika to z udziału średniołańcuchowych trójglicerydów, które podwyższają poziom dobrego cholesterolu czyli HDL we krwi.

Olej ten zawiera jednak 4 razy wyższe stężenie tłuszczów nasyconych niż masło. Z tego powodu profesjonaliści polecają inne opcje, takie jak oliwa z oliwek lub olej rzepakowy.

Zmiany w stylu życia są kluczem do ochrony zdrowia serca

Istnieje wiele mitów na temat zdrowia serca. Niektóre z nich są prawdziwe, podczas gdy innym brakuje badań i wsparcia naukowego. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek zmian w swoim stylu życia skonsultować się ze specjalistą.

Ogólnie rzecz biorąc, zrównoważona dieta, co najmniej 30 minut ćwiczeń dziennie, unikanie palenia i regularne wizyty kontrolne u specjalisty to najlepsze nawyki, jeśli chodzi o zapobieganie chorobom układu krążenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez A, Bobadilla M, Dimas B, Gómez M, et al. Enfermedad cardiovascular: primera causa de morbilidad en un hospital de tercer nivel. Rev Mex Cardiol. 2016; 27 (3): 98-102.
  • Falcón A, Falcón A, Yépez Ana. Riesgo cardiovascular y metabólico en una población selectiva. Estudio Camerisep. Rev. Venez. Endocrinol. Metab. 2007 ;  5( 2 ): 08-15.
  • Rodriguez M, Amigo R. Eficacia de un plan de entrenamiento físico en pacientes portadores de un infarto agudo del miocardio. Rev. Med. Electrón. 2010; 32 (3).
  • Tsimihodimos V, Gonzalez-Villalpando C, Meigs JB, Ferrannini E. Hypertension and Diabetes Mellitus: Coprediction and Time Trajectories. Hypertension. 2018 Mar;71(3):422-428.
  • Elagizi A, Lavie CJ, O’Keefe E, Marshall K, et al. An Update on Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids and Cardiovascular Health. Nutrients. 2021 Jan 12;13(1):204.
  • Blesso CN, Fernandez ML. Dietary Cholesterol, Serum Lipids, and Heart Disease: Are Eggs Working for or Against You? Nutrients. 2018 Mar 29;10(4):426.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.