Zawał serca u młodych ludzi - Julian Figueroa umiera mając 27 lat

Zawały serca są obecnie bardziej powszechne wśród młodych ludzi w wieku 20 i 30 lat. Dowiedz się, dlaczego ten problem zdrowotny tak bardzo się nasilił w ostatnich latach.
Zawał serca u młodych ludzi - Julian Figueroa umiera mając 27 lat
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2023

Śmierć Juliana Figueroa, syna znanego meksykańskiego muzyka Joana Sebastiana i aktorki Maribel Guardia, wywołała wielkie poruszenie w meksykańskim społeczeństwie. 27-letni aktor zmarł w niedzielę 9 kwietnia w Mexico City z powodu ostrego zawału mięśnia sercowego, co potwierdziła jego matka na Instagramie. Dlaczego zawał serca u młodych ludzi to coraz częściej występujące zjawisko?

Niestety śmierć Juliana nie jest odosobnionym przypadkiem. W ostatnich latach zawał serca u młodych ludzi zbiera swoje żniwo praktycznie na całym świecie.

Do tej niepokojącej tendencji mogą się przyczyniać czynniki takie jak zła dieta, siedzący tryb życia i stres. Zobaczmy, co się za tym kryje.

Zawał serca u młodych ludzi

Julian Figueroa zmarł z powodu ostrego zawału mięśnia sercowego i migotania komór.

Ostry zawał mięśnia sercowego jest spowodowany przez przeszkodę w przepływie krwi do mięśnia sercowego. Z drugiej strony migotanie komór jest potencjalnie śmiertelną arytmią, w której komory serca kurczą się nieregularnie i z dużą częstotliwością.

Nagła śmierć młodego aktora i piosenkarza uwydatniła znaczenie profilaktyki chorób układu krążenia u młodej populacji, a także potrzebę dalszych badań. Choć przyczyny zawału serca Juliana Figueroa nie są znane, jego śmierć może być sygnałem ostrzegawczym dla młodych ludzi na całym świecie.

Ostatnie badania sugerują, że w Stanach Zjednoczonych wzrosła liczba zawałów serca wśród młodych ludzi w wieku od 25 do 40 lat. Co więcej, badanie przeprowadzone we wrześniu 2022 r. wykazało, że COVID-19 stał się czynnikiem ryzyka dla osób, które przeszły infekcję.

Znajomość przyczyn wzrostu zawałów serca w młodej populacji może być przydatna do podejmowania działań na rzecz ochrony zdrowia.

zawał serca kobieta

Zawał serca u młodych ludzi – dlaczego zdarza się coraz częściej?

Zawał serca zawsze był kojarzony z osobami powyżej 40 roku życia. Jednak obecnie aż 20% pacjentów, którzy doznają zawału serca, ma mniej niż 40 lat. Wzrost liczby tych przypadków wywołał zaniepokojenie w środowisku medycznym i naukowym.

Chociaż zawał serca sam w sobie może być przerażającym doświadczeniem, bardziej niepokojące jest to, że pacjenci, którzy przeszli zawał serca w wieku 20 lub 30 lat, są narażeni na takie same przyszłe zagrożenia jak osoby starsze.

Oznacza to, że po pierwszym zawale serca istnieje takie samo prawdopodobieństwo śmierci z powodu drugiego poważnego incydentu sercowego lub udaru, niezależnie od wieku. Dlatego podjęcie działań zapobiegawczych jest w tym przypadku kluczowe.

Cukrzyca jest jednym z głównych czynników ryzyka

Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn chorób serca na całym świecieLudzie żyjący z cukrzycą są 2-4 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób serca w porównaniu z resztą populacji.

Ponadto pacjenci z cukrzycą są bardziej narażeni na rozwój innych chorób przewlekłych, które zwiększają ryzyko zawału serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi oraz wysoki poziom cholesterolu. Jednak regularne badania lekarskie i zmiana nawyków mogą zdecydowanie pomóc poprawić sytuację.

Nadciśnienie a zawał serca u młodych ludzi

Zbyt wysokie ciśnienie krwi powoduje pogrubienie mięśnia sercowego, co może uszkodzić naczynia krwionośne w jego okolicy i zwiększyć ryzyko zawału serca. Dane wskazują, że nadciśnienie to problem coraz częściej pojawiający się u młodych dorosłych.

Czynnik ten zwiększa również ryzyko udaru i niewydolności nerek. Dlatego pomiary wysokiego ciśnienia krwi są istotne, aby potwierdzić, że mieścimy się w normalnych parametrach.

Czynnikami ryzyka są również otyłość i nadwaga

Nadwaga może mieć znaczący wpływ na zdrowie układu krążenia, ponieważ zwiększa zapotrzebowanie serca na energię. Ponadto otyłość często wiąże się z innymi szkodliwymi schorzeniami, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca oraz zawyżony poziom cholesterolu.

Palenie i wapowanie

Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka zawału serca u młodych dorosłych.

Liczba wypalanych papierosów jest bezpośrednio związana z ryzykiem zawału serca. Palenie paczki dziennie zwiększa ryzyko zawału serca w porównaniu z sytuacją osób niepalących.

I chociaż e-papierosy mogą wydawać się mniej szkodliwą alternatywą, nie są one pozbawione ryzyka. Zawierają one bowiem nikotynę i inne toksyczne związki, które mogą przyspieszyć tętno i podnieść ciśnienie krwi.

W rzeczywistości ostatnie badanie wykazały, że wapowanie zwiększa prawdopodobieństwo zawału serca o 34%. Jeśli chcesz chronić swoje serce i ogólny stan zdrowia, najlepiej unikać zarówno palenia, jak i wapowania.

Palenie papierosów powoduje zawał serca u młodych ludzi

Zawał serca u młodych ludzi – w jaki sposób mu zapobiegać?

Zapobieganie jest kluczem do uniknięcia zawału serca. Chociaż nie wiemy, czy w przypadku Juliana Figueroa można było zapobiec temu, co się wydarzyło, nie zaszkodzi podjąć pewne środki ostrożności – i to nawet jeśli masz mniej niż 40 lat.

1. Ćwicz więcej

American Heart Association zaleca 150 minut ćwiczeń o umiarkowanej intensywności tygodniowo, aby zmniejszyć ryzyko chorób serca. Możesz podzielić ten czas na 30-minutowe interwały rozłożone na 5 dni i zarezerwować dwa dni na odpoczynek.

2. Utrzymuj zdrową dietę

Dieta zdrowa dla serca jest korzystna nie tylko dla tego organu, ale też dla całego organizmu. Wybierz pokarmy przeciwutleniające, pełne witamin i minerałów.

3. Rzuć palenie

Palenie jest jednym z najważniejszych modyfikowalnych czynników ryzyka chorób układu krążenia. Rzucenie palenia może znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca.

4. Naucz się radzić sobie ze stresem

Przewlekły stres może być czynnikiem ryzyka chorób serca. Dlatego nauka tego, jak sobie z nim radzić jest ważną częścią profilaktyki sercowo-naczyniowej. Ale jak możesz to zrobić?

  • Zajmij się relaksującymi zajęciami, takimi jak słuchanie muzyki, rysowanie lub uprawianie innego hobby.
  • Rozmawiaj z zaufanymi przyjaciółmi i dziel się z nimi swoimi odczuciami.
  • Poznawaj i wprowadzaj w życie techniki przeznaczone do radzenia sobie ze stresem, takie jak głębokie oddychanie lub medytacja.

Sprawa Juliana Figueroa to dzwonek alarmowy

Zawał serca Juliana Figueroa i jego śmierć w tak młodym wieku przypomina nam, że taka sytuacja może mieć miejsce. A statystyki wskazują, że zawał serca u młodych ludzi jest coraz częściej zdarzającą się sytuacją.

Czas najwyższy, aby dokonać przeglądu swojego stylu życia i zidentyfikować czynniki ryzyka, które możemy zmienić na lepsze. Małe zmiany są w zasięgu naszych możliwości. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zawału serca i poprawimy nasze ogólne zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.