Długopisy Vape, czyli papierosy elektroniczne - co warto wiedzieć

Długopisy Vape lub papierosy elektroniczne to elektroniczne systemy inhalacyjne zaprojektowane w celu zastąpienia tradycyjnego palenia.
Długopisy Vape, czyli papierosy elektroniczne - co warto wiedzieć

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Długopisy Vape lub papierosy elektroniczne to elektroniczne systemy inhalacyjne zaprojektowane w celu zastąpienia tradycyjnego palenia tytoniu. Papierosy elektroniczne zawierają mniej toksycznych substancji niż konwencjonalny tytoń. Same w sobie nie zawierają tytoniu i nie zachodzi proces spalania.

Jednak związki używane do waporyzacji nikotyny i aromatów w niskiej temperaturze zamieniają się w niektóre toksyczne substancje, o których warto wiedzieć.

Papierosy elektroniczne, czyli długopisy Vape

Mężczyzna z długopisem Vape.

Papierosy elektroniczne lub długopisy Vape to urządzenia przypominające papierosy składające się z trzech elementów:

 • Bateria.
 • Atomizer.
 • Wkład.

Wkład zawiera płynny roztwór, który może zawierać różne substancje i nazywa się e-liquid. Wkłady mogą być ładowane lub wymienne, chociaż istnieją również jednorazowe papierosy elektroniczne.

Co zawierają e-liquidy?

Głównymi składnikami e-liquidów są:

 • Glikol propylenowy: ogólnie około 70%.
 • Gliceryna roślinna: ok. 20%.
 • Nikotyna: można ją znaleźć w różnych dawkach, od 0 mg do 54 mg/ml.
 • Smaki i aromaty.

Ani gliceryna, ani glikol propylenowy nie są uważane za toksyczne po podaniu doustnym. Jednak te płyny mogą zawierać chemikalia, które zwiększają ich toksyczność. Należą do nich:

 • Alkohol.
 • Esencja tytoniu.
 • Mentol.
 • Kwas cytrynowy.
 • Walerianian butylu.
 • Maślan geranylu.
 • Heksonian izopentylu.
 • Benzoesan benzylu.

Specjaliści przeanalizowali różne rodzaje e-liquidów do długopisów Vape. Wyniki różnią się w zależności od marki. Ustalili jednak, że im więcej zawierają składników, tym większa jest ich toksyczność.

Znaleźli również ślady substancji rakotwórczych typowych dla klasycznego tytoniu, takich jak nitrozoaminy, metale, fenole i lotne związki organiczne. Specjaliści ci ustalili nawet, że poziomy niklu są wyższe niż w klasycznym tytoniu.

Największa toksyczność pochodzi ze związków wzmacniających smak, takich jak wanilia i aldehyd cynamonowy. Dlatego im bardziej aromatyczne są e-liquidy, tym bardziej toksyczne.

Jak długopisy Vape wpływają na zdrowie?

Papierosy elektroniczne

Jedną z wad papierosów elektronicznych jest to, że ich długoterminowe efekty są nieznane. Jednak specjaliści od dawna znają długoterminowe skutki konwencjonalnego tytoniu. Wśród nich możemy wymienić:

Waporyzatory powodują zmiany w funkcjonowaniu płuc, chociaż niektóre z ich skutków, takie jak skurcz oskrzeli, są mniej nasilone niż w przypadku klasycznego papierosa.

Glikol propylenowy i glicerol

Glikol propylenowy obecny w e-liquidach rozkłada się w wysokich temperaturach. W związku z tym wytwarza substancje potencjalnie rakotwórcze, takie jak tlenek propylenu.

Z drugiej strony glicerol wytwarza akroleinę, choć w mniejszej proporcji niż konwencjonalne papierosy. Zgodnie z raportem Komitetu Naukowego Hiszpańskiej Agencji Konsumentów, zarówno glikol propylenowy, jak i glicerol powodują również powstawanie substancji rakotwórczych, takich jak formaldehyd i aldehyd octowy.

Nikotyna

Oprócz tego, że bardzo uzależnia, nikotyna może wpływać na:

 • Rozwój mózgu nastolatków.
 • Pamięć.
 • Stężenie.
 • Uczenie się.
 • Samokontrola.
 • Stan umysłu.

Nikotyna powoduje również wzrost częstości akcji serca i poziomu kotyniny we krwi.

Czy długopisy Vape uzależniają?

Nie. Waporyzatory niezasilane nikotyną nie uzależniają fizycznie. Uzależnienie ma jednak składnik fizyczny, krótkotrwały, oraz psychologiczny, który jest dłuższy.

Ryzyko uzależnienia się od waporyzatorów zależy od sposobu użytkowania. Możesz go użyć do zastąpienia tytoniu, zmniejszenia jego spożycia lub po prostu w zabawny sposób przez osoby niepalące.

Jeśli chodzi o zastępowanie tytoniu, mogą mieć takie same skutki uzależnienia psychicznego. Dzieje się tak dlatego, że nie sprzyja zmianie zachowania w odniesieniu do konwencjonalnego palenia ze względu na swoje podobieństwo.

Dlatego, chociaż długopisy e-papierosów pomagają zmniejszyć fizyczne wycofanie, nie pomagają w rzuceniu palenia, według Hiszpańskiego Stowarzyszenia Przeciwko Rakowi. Z tego powodu wielu konsumentów łączy ich stosowanie z tradycyjnymi papierosami, co utrudnia dostęp do konwencjonalnej pomocy farmakologicznej.

Używanie e-papierosów nie ma dobrego wpływu na przyszłych palaczy, ponieważ może zwiększyć konsumpcję tytoniu u młodych ludzi i ogólnie normalizować konsumpcję tytoniu.

Przeczytaj także: Jak rzucić palenie i oczyścić płuca – Dowiedz się

Pozbycie się tego nawyku to podstawa

Obecnie badania sugerują, że długopisy Vape mogą być mniej szkodliwe niż konwencjonalne papierosy. Jednak nikotyna jest silnie uzależniająca w każdej postaci, a substancje zawarte w parze są rakotwórcze.

Dlatego jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, chce rzucić palenie, odwiedź swojego lekarza. Ważne jest również skorzystanie z pomocy psychologicznej, aby połączyć leczenie prowadzone przez lekarza z leczeniem specjalisty zdrowia psychicznego.

To będzie trudne, ale nigdy nie jest niemożliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.